„Kai atsibundi ryte ir paėmęs į ranką telefoną pamatai ŠTAI TOKIAS NAUJIENAS iš Australijos, kurias man siunčia Lietuvos Respublikos ambasadorius Australijoje Darius Degutis!!!!!
P. S. Daugiau informacijos apie „Kuršis“ gelbėjimo operaciją pateiksiu eigoje!
Va čia tai bent savaitgalis nusimato!!!!!!?“ – emocijomis dalinosi Aurimas.
„Sveikas gyvas, Aurimai! Geros naujienos iš AMSA, Eddie Caslick pamainos viršininkas paskambino: nepraėjo nei mėnuo – KURŠIS rastas! Jis šiuo metu jūroje, apie 12–13 km nuo kranto. Buriuotojas pamatė ir pranešė. Apie 400 km į šiaurę nuo Brisbano. Koordinatės 24-13.49S 152-02.24E. Sako, neša į krantą, turėtų būti krante pirmadienį-antradienį. Laukiam žinių, kai tik bus krante, praneš. Pagalvok, pasitark su komanda, sponsoriais dėl KURŠIO grąžinimo į Tėvynę“, – žinutėje Aurimui rašė Darius Degutis.
Aurimas Mockus tuo tarpu savo feisbuko paskyroje prašo pagalbos dėl „Kuršio“ pargabenimo į Lietuvą.
„Prognozė pasitvirtino, kad KURŠIS pilnai paskęsti neturėtų, kadangi dešinieji valties triumai išliko sandarūs. Žinoma, iš to, ką matau šioje nuotraukoje, tai jau dabar aišku, kad absoliučiai visa valties įranga atsidūrė po vandeniu ir žala bus padaryta milžiniška... Ir, norint jį pilnai restauruoti, teks vėl išleisti didelę pinigų sumą.
Bet šiuo atveju, manau, kad svarbiausias dalykas išlieka pats KURŠIS, o visi kiti sprendimai bus daromi eigoje įvertinant realias finansines galimybes.
Svarbiausia dabar jį grąžinti saugiai į krantą ir paruošti gabenimui namo į Lietuvą.
Jei pažįstate lietuvių, gyvenančių Australijoje, apie 400 km į šiaurę nuo Brisbano ir turinčių vandens transportą bei norinčių padėti pargabenti KURŠĮ į artimiausią krantą (kuris, kaip matote nuotraukoje, net matosi), pažymėkite šį žmogų komentare. AČIŪ!“, – rašo Aurimas, taip pat prašydamas ir finansinės paramos.
Primename, kad taifūnui užklupus Aurimą Mockų vandenyne, jis buvo išgelbėtas Australijos karinio laivo, tačiau „Kuršis“ liko dreifuoti vandenyne. Keliautojas siūlė atlygį už bet kokią informaciją, kuri padėtų jį surasti.
„Vis dar tikiuosi, kad „Kuršis“ netrukus vėl bus mano rankose, o visi norintys galės ne tik pamatyti šią valtį, bet ir patys išbandyti ją, pajusti bent dalelę to, ką išgyvenau šioje nepaprastoje kelionėje. Esu be galo sujaudintas ir dėkingas už paramą, kuri susigrąžinant valtį bus labai svarbi.
Jei valties gelbėjimo operacija vis dėlto būtų neįmanoma, paramą bus galima skirti kitoms misijoms, kurių mano galvoje yra ne viena. Ši valtis man yra daugiau nei tik priemonė įveikti vandenyną. Noriu parodyti pasauliui, kokios gilios ir unikalios Lietuvos ištakos, kokį kultūrinį ir vertybinį pamatą turime. Juk ir „Kuršio“ vardas bei specialus dizainas simbolizuoja tvirtybę ir veržlumą“, – vilties neprarado A.Mockus.
Kaip pasakoja pats Aurimas, išgelbėtas jis dar klausė Australijos karių, ar būtų įmanoma išsaugoti ir „Kuršį“, tačiau laivo kapitonas patvirtino, kad tai pernelyg rizikinga – vis kylantis taifūninis vėjas gelbėjimo operacijos metu siekė net 60–70 mazgų. Vis tik gelbėtojai vėliau dar kartą nuplaukė prie dreifuojančios valties, nukabino dvi mažas vėliavėles, paėmė du irklus.
Prie gelbėjimosi liemenės irkluotojas pats buvo prisisegęs Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) beretę, iš valties taip pat pasiėmė žinutes butelyje nuo Amerikos lietuvių, Kauno klinikų onkologijos skyriuje gydomų vaikų jam suvertas apyrankes.
Anot R.Viršilo, labai svarbu suprasti, kad šiuo iššūkiu Aurimas siekė ne tik asmeninio tikslo ar dėmesio savo išskirtiniam ryžtui, bet jo nešamai be galo svarbiai žiniai – „Lithuania stands together“.
„Aurimas turėjo tikslą priminti pasauliui apie paramos Ukrainai, kuriai šios dienos be galo sudėtingos, svarbą. Nėra abejonės, kad pasaulis šią žinią stebėdamas klaipėdiečio žygį tikrai išgirdo, apie jį kalba ir rašo viso pasaulio žiniasklaida. Dabar visų mūsų eilė jam už tai atsilyginti“, – teigia R.Viršilas.
Savo unikalią kelionę A.Mockus pradėjo praėjusių metų spalį, jos metu siekė įveikti 12 tūkst. kilometrų nuo San Diego (JAV) iki Brisbano (Australija).