R.Lingienė apie iš PAR atskridusį lėktuvą: buvo ruoštasi ir blogiausiam scenarijui

Vilniaus oro uoste ketvirtadienį nusileido keleivinis lėktuvas iš Pietų Afrikos Respublikos (PAR), iš jo išlipo 20 žmonių, dėl to buvo imtasi papildomų saugumo priemonių. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus regiono vadovė Rolanda Lingienė pasidalijo, kaip viskas vyko.
NVSC darbuotojai Vilniaus oro uoste
NVSC darbuotojai Vilniaus oro uoste / R.Lingienės nuotr.

„Kai ruošiesi blogiausiam, bet tikiesi geriausio – būtent su tokiomis mintimis šiandien pasitikome iš Pietų Afrikos Respublikos į Lietuvą atskridusį orlaivį“, – rašė ji savo feisbuko paskyroje ketvirtadienio vakarą.

Anot R.Lingienės, ruoštis buvo pradėta vos gavus informaciją apie planuojamą skrydį. „Planas, kas ir kaip vyks, kokios bus kiekvienos tarnybos funkcijos, buvo sudėliotas, visos galimos situacijos apgalvotos, joms pasiruošta. Tam blogiausiam scenarijui ir organizavome GMP brigadą oro uosto prieigose – laimei, neprireikė“, – pasidžiaugė NVSC Vilniaus regiono vadovė.

Ji paaiškino, kad toks didelis dėmesys šiam lėktuvui skirtas, nes tai buvo pirmasis reisas, kai atvyko grupė žmonių iš šalies, iš kurios atvykus taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės.

„Žmonių kalba“, pasak jos, tai reiškia:

  1. Žmonėms, atvykstantiems iš Botsvanos, Esvatinio, Lesoto, Mozambiko, Namibijos, Pietų Afrikos Respublikos ir Zimbabvės, privaloma išsitirti iki kelionės ir turėti neigiamą PGR arba antigeno testo atsakymą. Testą dėl COVID-19 privaloma turėti visiems asmenims nuo 16 metų imtinai.
  2. Atvykę į Lietuvą, jie turi izoliuotis 10 dienų be galimybės susitrumpinti izoliaciją.
  3. Taip pat turi atlikti dar du PGR tyrimus: per pirmas tris dienas nuo atvykimo į Lietuvą ir ne anksčiau kaip septintą bei ne vėliau kaip dešimtą dieną po atvykimo.

„Ir visa tai – nesvarbu, ar žmogus pasiskiepijęs, ar persirgęs COVID-19 liga. Be to, atkreipiu dėmesį, kad atlikti du PGR tyrimus Lietuvoje bei izoliuotis taip pat turi ir vaikai, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar COVID-19 tyrimo rezultato“, – pabrėžė R.Lingienė.

Ji išvardijo ir esminius veiksmus, kuriuos NVSC Vilniaus departamentas atliko drauge su kitomis institucijomis:

  • Išankstinio perspėjimo ir reagavimo sistemoje sutikrinta, ar nėra pranešimų apie COVID-19 ligos atvejus atskrendančiame orlaivyje.
  • Iš orlaivio pasitikta 20 keleivių.
  • Visiems jiems buvo išmatuota kūno temperatūra – karščiuojančių nenustatyta.
  • Visi turėjo atlikę testus, kaip ir privaloma.
  • Visi keleiviai buvo užpildę keliautojams skirtą anketą https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form.
  • Sutikrinus keliautojų pateiktą informaciją, kelios detalės patikslintos, kad epidemiologai turėtų visą pilną informaciją apie šiuos žmones.
  • Keleiviai dar kartą informuoti apie prievolę atlikti du privalomus PGR tyrimus Lietuvoje. Tą kontroliuos NVSC Vilniaus departamento kolegos. Testų neatlikus – gresia administracinė atsakomybė.

R.Lingienė ir dar kartą priminė, kad NVSC anketą https://keleiviams.nvsc.lt/lt/form užpildyti būtina visiems, atvykstantiems ar grįžtantiems į Lietuvą. „Jos duomenys – aukso vertės tokiu atveju, jei lėktuve, autobuse, traukinyje ar automobilyje būtų užsikrėtęs žmogus“, – pabrėžė ji.

Anot NVSC Vilniaus regiono vadovės, patys keliautojai, nepaisant nuovargio, buvo geranoriški ir supratingi, patikra buvo greita, problemų nekilo, visos tarnybos dirbo operatyviai ir sklandžiai.

Lėktuvas sostinės oro uoste leistis nusileido apie 18.30 val., jis vėliau skrido į Helsinkį. Orlaivis priklauso Lenkijos užsakomųjų skrydžių bendrovei.

PAR praėjusį mėnesį aptiktas didelį mutacijų skaičių turintis COVID-19 omikron variantas. Tai paskatino viso pasaulio šalis įvesti kelionių iš Pietų Afrikos šalių draudimus bei atnaujinti vidaus apribojimus, siekiant sulėtinti viruso atmainos plitimą.

Ekspertai įspėja, jog omikron atmaina plinta greičiau nei pasaulyje šiuo metu dominuojanti delta atmaina. Viena to priežasčių – sumažėjęs vakcinų veiksmingumas. Vis dėlto, remiantis ankstyvaisiais duomenimis, susirgimas šia atmaina sukelia ne tokius sunkius simptomus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų