Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ramadanas Indonezijoje – jausmas, kaip per Kalėdas Lietuvoje, tik be sniego

Indonezijoje pasninkaujantys tėvai vaikams paaiškina, kad ramadano metu „velnias‟ (blogosios savybės, elgsena), tūnantis kiekviename žmoguje, yra uždaromas į „kalėjimą‟, pasakoja retą progą stebėti šventąjį musulmonų pasninko mėnesį iš arti turėjusi Indonezijoje studijuojanti Viktorija Panovaitė. Pasak jos, nors įprasta manyti, jog pasninko mėnesį musulmonai gyvena vien melsdamiesi, taip nėra.
Viktorijos Panovaitės nuotr./Šventinės prekės
Viktorijos Panovaitės nuotr./Šventinės prekės

Jausmas – kaip per Kalėdas

Kai Kalėdų metu buvau Indonezijoje, jokios kalėdinės nuotaikos nebuvo – švietė saulė, nesimatė jokių kalėdinių reklamų ar akcijų, dovanų pirkimo. Tik didžiuosiuose prekybos centruose ir į turistus orientuotose kavinėse galima buvo pamatyti dirbtines eglutes, šviečiančias girliandas ir Kalėdų Senelio kepurėles.

Tačiau dabar, per ramadaną, jaučiuosi kaip per Kalėdas Lietuvoje. Tik čia nėra sniego.  Visa kita panašu: daug akcijų, mečetės išpuoštos šviečiančiomis girliandomis.

Tačiau dabar, per ramadaną, jaučiuosi kaip per Kalėdas Lietuvoje. Tik čia nėra sniego.  

Kodėl apima toks jausmas? Pirmiausia dėl to, kad beveik visos mečetės ir parduotuvės išpuoštos šviečiančiomis girliandomis.

Internete, prekybos centruose ir gatvėse apstu skelbimų, kviečiančių tik ramadano metu pirkti maistą, mobiliuosius ir panašius daiktus su nuolaidomis, laimėti vertingų prizų.

Musulmonės raginamos būti dar gražesnėmis ir pirkti išskirtinių stilių rūbų. Politikai ir visuomenės veikėjai sveikina pasninkaujančius iš reklaminių plakatų. Į telefoną nuolat plūsta reklaminės žinutės – juk taip būna Lietuvoje prieš Kalėdas?

Kaip ir pas mus, prieš didžiausias žiemos šventes, per ramadaną Indonezijoje visur pardavinėjami fejerverkai, kurie leidžiami bet kada – po rytinių maldų 5 val. ar dienos metu, vakare, baigus pasninkavimą.

Viktorijos Panovaitės nuotr./Vakarais gatvės vėl pilnos gyvybės
Viktorijos Panovaitės nuotr./
Vakarais gatvės pilnos žmonių

Vakarais verda gyvenimas: kaimynai lankosi pas kaimynus, kartu gamina, vaišina vargstančius.

Nors nesu tarp vargstančių, tačiau mano kaimynai kartais ir man atneša maisto lauknešėlį, pakviečia prisijungti kartu pavakarieniauti.

Mieste atidaromos specialios prekyvietės. Taip pat vietiniai tiesiog išneša stalus priešais savo namus ir pardavinėja užkandžius tiems, kurie grįžta po darbų 15 val. ir nieko namie negamina.

Prieš ramadaną nemačiau šių prekeivių, o dabar jie, kaip grybai po lietaus, dygsta ant kiekvieno kampo.

Parduotuvėse apstu įvairiausių dydžių „parsel“, išstatytų visur. Net viešbučiai turistinėse vietose vakarais išneša staliukus arčiau gatvės, stengiasi parduoti tradicinį ramadano maistą. Šiuo metu pradeda veikti ir įmonės, siūlančios įvairiausią maistą pristatyti į namus.

Žmonės repetuoja savo pasirodymus ramadano uždarymo šventei – Idul-Fitri. Jos metu vyksta tikra fiesta – gatvėse rengiami paradai, prieš Idul-Fitri daugelis stengiasi įsigyti ir pasipuošti naujais drabužiais, vaikams dovanojami pinigai, siunčiami sveikinimo atvirukai su prašymu atleisti už padarytas nuodėmes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs