Balio sala – išsigelbėjimas nepasninkaujantiems
Šiuo metu (sausuoju sezonu) nemažai turistų keliauja į Balio salą atostogų. Tačiau ne vien turistai ten plūsta. Indoneziečiai (daugiausia iš sostinės Džakartos ir kitų miestų Javos saloje), norėdami „pabėgti“ nuo ramadano keliauja taip pat.
Per ramadaną Balyje vietinių indoneziečių būna kur kas daugiau nei įprasta. Tad, jei nesinori stumdytis sausakimšose gatvėse, kelionei į Balį reikėtų rinktis kitą laiką – prieš ar po ramadano.
Balio sala yra puiki vieta tiems, kurie nenori pajausti jokios ramadano įtakos, nes ten daugiausia gyvena hinduistai, kurie nesilaiko ramadano tradicijos.
Turistai turėtų žinoti, kad per ramadaną Balyje vietinių indoneziečių būna kur kas daugiau nei įprasta. Tad, jei nesinori stumdytis sausakimšose gatvėse, gal kelionei ir atostogoms į Balį reikėtų rinktis kitą laiką – prieš ar po ramadano.
Žinoma, taip yra ne visuose Balio miestuose, bet visų pamėgtuose kurortuose tikrai padaugėja žmonių.
Juodoji Ramadano pusė
Nors ramadanas laikomas šventuoju mėnesiu, tačiau ir čia pasitaiko atvejų, kai žmonės iš to stengiasi pralobti. Sakoma, kad Indonezijoje stipriai padaugėja vagysčių dar neprasidėjus ramadanui. Vagiama viskas, kas vertinga.
Pinigų labiausiai reikia tiems, kurie neišgali nusipirkti kelionės bilietų aplankyti giminių Idul-Fitri metu. Nors vogti ramadano metu negalima, tačiau tie, kurie nepasninkauja, tai daro.
Pinigų labiausiai reikia tiems, kurie neišgali nusipirkti kelionės bilietų aplankyti giminių Idul-Fitri metu.
Nors vogti ramadano metu negalima (apskritai pagal Koraną vogti negalima), tačiau tie, kurie nepasninkauja, tai daro.
Ironiška, kad net ir jie vis dėlto švenčia pasninkavimo pabaigą – Idul-Fitri šventę.
Pažįstami užsieniečiai studentai netikėjo, kad vagystės tikrai vyksta, kai vietiniai žmonės juos įspėjo būti budrius ir saugoti savo daiktus, nepalikti neužrakintų dviračių, šalmų ir t.t.
Tačiau visai neseniai per šį ramadaną juos apvogė vidury dienos (14 val.), kai jie išvažiavo papietauti. Pavogė kompiuterį, fotoaparatą – tik brangius daiktus, kitų smulkių įrenginių nelietė. Namų durys nebuvo išlaužtos, bet profesionaliai atrakintos.
Kai bičiuliai nuvažiavo į policiją parašyti pareiškimo, policininkai pasakė, kad per kelias dienas aplinkinėse gatvėse buvo apvogti 5 namai, daugiausia – vietinių. Pareigūnai perspėjo, kad ir turistai turėtų būti kiek daugiau budresni su savo asmeniniais daiktais kelionių metu, apsistodami pigesnėse vietose.
Daug vagysčių įvyksta ir per Idul-Fitri. Ilgapirščiai žino, kad miestiečiai (dažniausiai daugiau uždirbantys, gyvenantys namų bendrijose) būna išvykę aplankyti giminių bent 4–7 dienoms, todėl namai būna tušti. Tad jiems tai – puiki proga išnešti viską, kas vertinga.
Kaimuose vagysčių beveik nepasitaiko, nes visi suvažiuoja aplankyti giminių į kaimus, mažesnius miestelius, todėl čia šventės metu šurmuliuoja daug žmonių.
Triukšminga pabaiga – Idul-Fitri
Ramadano uždarymo metu visas miestas švenčia: vyksta eisenos nuo paskutinių pamaldų 19 val. iki vidurnakčio. Vieni jungiasi kartu ir daro didelę eiseną pagrindinėse gatvėse, leisdami fejerverkus, šokdami, dainuodami.
Kiti švenčia mažesnėmis grupėmis mažose gatvelėse. Tačiau važiuojant per miestą matai visose vietose šurmuliuojančius žmones – kas su dideliausiais muliažais, kas tik švieselėmis – visi eina eisenose.
Gatvės uždarytos ar bent pristabdytas eismas, kol eisena pasibaigs.
Žmonės būriuojasi kartu skirtingose vietose, laukdami eisenų, kuriose daugiausia dalyvauja vaikai ir paaugliai. Specialiai šiai progai jie repetuoja visą mėnesį.
Baigiantis paradui juos lydi tėvai su motoroleriais, kaimynai ir bendruomenės nariai.
Sekti Indonezijoje studijuojančios Viktorijos gyvenimą galima jos interneto tinklalapyje www.lifeinbigtent.com, taip pat feisbuke.