Vienas seniausių mėsos kepimo būdų, naudojamas įvairiose pasaulio kraštuose – jos įvyniojimas į augalų lapus ir tuomet kepimas laužo ugnyje. Senovėje augalų lapai naudoti ne tik kaip apsaugos priemonė nuo mėsos išsausėjimo, tačiau ir kaip jos valymo būdas. Vargu ar pirmykščiai žmonės plaudavo mėsos gabalus ir savo rankas prieš gamindami maistą, todėl jis ne visuomet būdavo sanitariškai saugus. Apsinuodijimų ir įvairių žarnyno infekcijų profilaktikai Polinezijos aborigenai ir kitų tautų žmonės pradėjo naudoti kai kurių augalų lapus maisto gamyboje. Pastarieji kaisdami išskiria sulčių, naikinančių bakterijas.
Vienas populiariausių būdų gaminti mėsai – ją užkepti varnalėšų ar rabarbarų lapuose, kurių galima rasti kone kiekvienoje Lietuvos pamiškėje ar paežerėje.
Mėsai, gaminamai lapuose, reikės tokių ingredientų:
* kiaulienos – 500 gr. (pageidautina vienu gabalu);
* druskos, juodųjų pipirų, prieskonių – pagal skonį;
* didelių varnalėšos ar rabarbarų lapų.
Pradėkite nuo mėsos. Ją reikia kruopščiai nuplauti, tuomet įtrinti druska ir pipirais, pabarstyti norimais prieskoniais. Tuomet paimkite didelius augalų lapus, juos taip pat nuplaukite. Mėsos gabalą atsargiai, nesuplėšydami šių lapų, įvyniokite į juos, aprišdami siūlu, kad neišsiskleistų.
O toliau viskas kaip pas pirmykščius žmones: užkurkite laužą, įmeskite į jį akmenų, kad šie kaip reikiant įkaistų. Netoliese iškaskite nedidelę duobę, ją taip pat išklokite lapais, naudotais mėsai įsukti, ir į duobę sudėkite iš laužo ištrauktus akmenis. Jie turi būti gerai įkaitę. Ant akmenų uždėkite anksčiau paruoštą mėsą lapuose, ją taip pat uždenkite dar vienu lapų sluoksniu. O dabar viską užberkite žemėmis. Ir laukite apie 1-1,5 valandos.
Skanaus!