Kas gi tie sadhu ir kaip jais tampama?
Kas gi šie įdomiai atrodantys, tačiau valkatas primenantys žmonės, kurie Indijoje ir Nepale be galo gerbiami? Išvertus iš Sanskrito kalbos sadhu reiškia „geras žmogus“. Indijoje jie dar vadinami baba, kas reiškia tėvas, senelis arba dėdė. Šie žmonės dažniausiai klajoja po Indiją ir Nepalą, nors juos sutikti galite visame pasaulyje. Manoma, kad šiuo metu išvis yra net apie 5 mln. tikrų sadhu!
Religinio festivalio akimirka |
Sadhu tampama savo noru. Pavyzdžiui, Sadhu Lal Baba, gyvenančio Varanasio mieste, tėvai išrinko savo sūnui nuotaką. Tačiau nebūdamas tikras dėl savo ateities jis pabėgo iš namų ir pradėjo ieškoti savęs, kol galiausiai tapo klaidžiojančiu vienuoliu. O štai Magesh Nalla metė savo gerai apmokamą IT specialisto darbą ir taip pat nusprendė pradėti savo gyvenimą kaip atsiskyrėlis. Jaunasis Magesh teigia, jog jam nekyla jokių pagundų grįžti prie ankstesnio savo gyvenimo būdo.
Vitoldo Miliaus nuotr./Indija |
Sadhu tampama, kai atsisakoma visų materialinių gėrybių, o gyvenimas paskiriamas vien dvasios laisvės paieškai. Iš pradžių žmogus, norintis gyventi asketiškai, turi susirasti savo mokytoją – guru, kuriam jis tarnaus ir atliks įvairias užduotis. Įrodęs, esąs tinkamas tapti sadhu, turi legaliai „mirti“. Tai reiškia, kad šis asmuo bus oficialiai apiformintas kaip miręs. Dažnai reikalaujama, kad sadhu dalyvautų net savo paties laidotuvėse, simbolizuojančias jų išėjimą iš materialaus pasaulio ir atsidavimą vien dvasiniams tikslams.
123rf.com nuotr./Sadhu Indijoje |
Tapus sadhu šiems vyrams suteikiamas naujas vardas. Jie daugiau nebepalaiko jokio ryšio su savo šeima, draugais, tik klaidžioja gatvėmis, miega šventyklose, urvuose bei uolose. Sadhu buitis priklauso nuo kitų žmonių: jie tikisi, jog žmonės jiems padėdami, spinduliuoja didesniu gėriu pasauliui. Beje, induizmą išpažįstantys žmonės ypač gerbia sadhu, nes mano, jog šie žmonės – tikri šventieji, išminčiai.
Moterys irgi gali pasirinkti tokį asketišką gyvenimą. Tik jos vadinamos nebe sadhvi – „gera moterimi“. Sadhvi dažniausiai gyvena įvairiose bendruomenėse, o ne klajoja gatvėmis kaip vyrai.
Kasdienė sadhu rutina: apsiprausimas upėje, joga ir marihuana
Įprasta kiekvieno sadhu diena prasideda apie 5 val. ryte. Vos atsikėlę jie traukia prie upės, kur prieš patekant saulei atliekamos ritualinės maudynės. Didžioji dalis šių klajoklių susitelkę Varanasio mieste, kur teka Gangos upė. Pagal induizmą ir Indijos kultūrą ši upė šventa ir teka iš dangaus. Tikima, kad išsimaudžius Gangos upėje nusiplauna nuodėmės bei padidėja tikimybė išsilaisvinti iš gyvenimo, mirties ir prisikėlimo rato.
Giedriaus Dagio nuotr./Tiriantis asketo Sadhu žvilgsnis (Varanasis, Uttar Pradešas) |
Po maudynių upėje sadhu paprastai traukia link šventyklos atlikti savo rytinę puja – maldą. Pasimeldus galima atsikvėpti ir tiesiog vaikštinėti, medituoti ar atlikti įvairias jogos pozas. Nė vienas sadhu neatsisako parūkyti. Šių vienuolių pypkėse rasite tabako, sumaišyto su hašišu ar marihuana. Nors sadhu ir materializmas nesuderinama, tačiau pypkė – vienas iš daiktų, kurių jie neatsisako. Beje, sadhu – vieninteliai žmonės Nepale, kuriems legaliai leidžiama rūkyti hašišą bei marihuaną, nes tikima, jog taip jie bendrauja su dievu Šiva. Vakarėjant sadhu vėl traukia į šventyklą maldai, o po to susiranda naują vietą savo nakvynei.
Keletas įdomių faktų apie sadhu
Sadhu nekerpa plaukų net 40 – 50 metų ar daugiau, todėl būtent jie dažniausiai patenka į Guinnesso rekordų knygą dėl ilgiausių plaukų. Jie tiki, kad plaukuose glūdi išminties ir energijos paslaptis. Be to, taip jie bando būti panašesni į savo gerbinamą dievą – Šivą.
Šių klajoklių veidai būna išdažyti baltai su kreida bei pelenais, kurie simbolizuoja jų išėjimą iš žemiško pasaulio. Ant kaktos matyti ryškiai geltoni bei raudoni ruožai, kurie atskleidžia jų gerbiamas dievybes.
Įdomu tai, kad kai kurie sadhu visiškai nevalgo ir negeria. Pavyzdžiui, 85 – erių metu sadhu Prahlad Jani teigia, jog jau 70 metų neturėjo jokio maisto burnoje ir per tą laiką nė karto negėrė vandens.
Daugiau apie keliones į egzotiškus kraštus galite sužinoti: kelioniuakademija.lt