Vaizdo įrašuose iš Sibiro matoma, kad sausį iš po sniego kilo dūmai. Tokie pat vaizdai užfiksuoti ir lapkritį. Tai – vadinamasis „gaisrų zombių“ fenomenas, kai vasarą kilusios liepsnos teberusena per visą žiemą, o galiausiai dėl to kyla naujas gaisras. Europos mokslininkai įspėjo, kad tokie „gaisrai-zombiai“ gali lemti anksčiau nei įprastai prasidėsiančius gaisrus pavasarį.
Vietos gyventojai, kurie nufilmavo rusenančias durpes, pasakojo, kad tokius vaizdus jie matė netoli vietos, kurioje praėjusią vasarą siautėjo stichija.
„Daug metų neturėjome miško gaisrų, kurie pasiektų mus taip toli šiaurėje“, – „The Siberian Times“ sakė mokslininkas Nikita Zimovas. Paskutinį kartą dideli gaisrai šiose vietose siautėjo devintajame dešimtmetyje.
Jakutija yra didžiausias ir šalčiausias Rusijos regionas, kuriame šalčiausiu metų laiku temperatūra siekia net ir -59 °C.
Mokslininkai nerimauja, kad teberusenančios durpės ne tik anksčiau lems miškų gaisrus, bet šie „gaisrai-zombiai“ gali paspartinti amžinojo įšalo tirpimą, o tai padarytų neprognozuojamą žalą. Į atmosferą patektų šiltnamio dujų.
Rusija, ketvirta pagal išmetamų šiltnamio dujų kiekį, ir kurios ekonomika itin priklauso nuo gamtinių dujų ir naftos, dėl savo didelių teritorijų Arktyje šyla dvigubai greičiau nei likęs pasaulis.