Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šiemet aplankyti Dubajų kaip niekad verta – tokių vaizdų nepamatysite niekur kitur

Nuo gruodžio iš Lietuvos ir vėl bus vykdomi tiesioginiai skrydžiai į Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sostinę – Dubajų, skelbiama „Novaturo“ pranešime spaudai. Nors šis didingas ir prabangus miestas jau kurį laiką yra populiari lietuvių atostogų kryptis, būtent dabar jį aplankyti kaip niekada verta – čia vyksta pasaulinio masto paroda „EXPO 2020“.
Dubajus
Dubajus / Organizatoriaus nuotr.

Paroda, vykstanti kas penkerius metus, sutraukia milijonus lankytojų iš viso pasaulio, o tarp beveik 200 joje prisistatančių valstybių – ir specialus Lietuvos paviljonas. Pasak iš parodos atidarymo grįžusios kelionių organizatoriaus „Novaturas“ rinkodaros vadovės Olgos Belovos, šį renginį aplankyti iš tiesų verta, nes tokių vaizdų ir technologinių sprendimų, greičiausiai, nepavyks išvysti daugiau niekur pasaulyje.

Dubajuje spalio 1 d. prasidėjusi „EXPO 2020” paroda – daugiau nei 7 metus trukusio pasiruošimo rezultatas. Galimybę rengti dar XIX a. pabaigoje pirmą kartą įvykusį renginį JAE iškovojo 2013 metais, o parengiamieji darbai pradėti prieš 5 metus. „EXPO 2020“ vyksta Dubajaus pietiniame regione, su pagrindiniu tašku centrinėje Al Wasl aikštėje, o jos plotas užima daugiau nei 4 kvadratinius kilometrus. Parodos aikštėje kasdien vyksta įvairūs šalių spektakliai ir pasirodymai, galima išvysti įspūdingas menines ir technologijų instaliacijas.

Parodoje apsilankiusi O.Belova sako, kad renginio mastas tikrai stebina, o aplankyti visko per vieną dieną tiesiog neįmanoma: „Buvau sužavėta tuo, kaip visas Dubajus pasiruošė šiai parodai. Atima žadą nuostabūs vaizdai, netikėčiausi sprendimai ir įspūdingi šalių paviljonai, kuriuose netrūksta nei veiklų, nei inovatyvių technologinių sprendimų. Didelis dėmesys parodoje skiriamas tvarumui ir pažangai.“

Ji priduria, kad nors paroda vyksta dykumoje, tačiau sukurta infrastruktūra išties stebina: „Vienas įsimintiniausių parodos elementų – įspūdingo dydžio kriokliai, kuriais vanduo cirkuliuoja ratu, naudojant tvarius sprendimus. Vanduo juda pagal žymiojo serialo „Sostų karai“ kompozitoriaus Ramin Djawadi sukurtą muziką, o vakare ją papildo ir šviesų instaliacijos. Be to, šiai parodai buvo specialiai sukurtas ir pastatytas atskiras miestelis, su viešbučiu ir reikalinga infrastruktūra.“

Anot O.Belovos, paroda suskirstyta į 5 zonas, kurios atspindi skirtingas temas, o kiekviena šalis savo prisistatymui ruošiasi itin atsakingai, siekia nustebinti inovatyvumu ir originalumu. Kiekviena parodoje dalyvaujanti valstybė gali save pristatyti specialiame paviljone.

„Įspūdį man paliko Šveicarijos paviljonas, kuris atspindi šalį ir jos įvairovę – nuo nuostabių kraštovaizdžių iki novatoriškų projektų ir tvarios ateities idėjų. Šveicarijos paviljonas atrodo įspūdingai tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Iš išorės jį dengia milžiniški veidrodžiai, o viduje – patenki į gaivinančią vėsą su įrengtomis kalnų ir kalnų takelių imitacijomis, kas itin džiugino temperatūrai lauke siekiant 40 laipsnių.

Vienas gražiausių ir didžiausių paviljonų parodoje – Saudo Arabijos, kuriame susijungia tiek šalies istorija, paveldas ir ateities perspektyvos, tiek kerintys gamtos peizažai, kurie keičiasi kylant liftais. Be to, didelį įspūdį paliko JAE paviljonas. Šio pastato stogas buvo sudarytas iš saulės energijos baterijų, kurios kartu priminė gėlės žiedlapius ir judėjo pagal saulės kryptį“, – pasakoja O.Belova.

Organizatoriaus nuotr./Dubajus
Organizatoriaus nuotr./Dubajus

Tarptautiniu lygmeniu svarbioje parodoje dalyvauti siekia beveik visos pasaulio šalys – joms tai tampa puikia galimybe pristatyti savo kultūrą, unikalumą ir su pasauliu pasidalinti meno, technologiniais bei kitais pasiekimais. Šios progos nepraleido ir Lietuva – mūsų šalis oficialiai „EXPO“ parodose dalyvauja nuo 1937 m. ir iš viso yra dalyvavusi jau trylikoje parodų.

Šių metų „EXPO 2020“ pagrindinė tema – protų bendradarbiavimas ir ateities kūrimas, o ją papildo specialios potemės – tvarumas, mobilumas ir galimybės. Lietuvos paviljonas atspindi tvarumo temą – paviljonas, pavadintas „Openarium“, pagamintas iš medžio, papuoštas tradiciniais etnografiniais motyvais ir vaizduoja šalį kaip augančią ir darnią, modernią valstybę. Paviljone veikia ekspozicijos, erdvės renginiams, suvenyrų parduotuvė, restoranas

Organizatoriaus nuotr./Dubajus
Organizatoriaus nuotr./Dubajus

„Buvo labai smagu parodoje pamatyti ir Lietuvos stendą. Nors iš pirmo žvilgsnio jis gali pasirodyti kuklesnis už kitų šalių, jame sutalpinta tai, kuo galime didžiuotis. Mane sužavėjo medžiai, mūsų šalies menininkų pelnyti apdovanojimai, daug įvairių hologramų. Stendo išskirtinumu tapo lazerių technologijų pagalba atkurtas JAE esantis didžiausias pasaulio pastatas – Burdž Chalifa.

Nors esame maža valstybė, mūsų paviljonas savo kokybe nenusileidžia turtingiausioms pasaulio valstybėms. Lietuvos paviljonas sukurtas su didele meile, o idėjos ir jų išpildymas tikrai jaudina ir paliečia širdį. Pati savo akimis stebėjau, kaip noriai arabės paviljono restoranėlyje ragavo juodą duoną ir šaltibarščius. Lietuva – atvira kūrybai, tvarumui, bendruomeniškumui ir naujovėms, todėl galime didžiuotis, kad taip puikiai save pristatome pasauliu“, – džiaugiasi O.Belova.

Dubajus – puiki rudens atostogų kryptis

Pasak O.Belovos, Dubajus – galimybių miestas, kuriame vaizduotei tiesiog nėra ribų: „Tai – miestas, kuris keičiasi ir auga greičiau už laiką. Tie, kas Dubajų lankė prieš kelis metus, dabar miestą matytų jau visai kitokį. Dubajų sunku palyginti su bet kokia vieta pasaulyje, nes šiame mieste nėra nieko neįmanomo.

Organizatoriaus nuotr./Dubajus
Organizatoriaus nuotr./Dubajus

Architektai bei inžinieriai iš viso pasaulio čia įgyvendina įspūdingus projektus ir kuria vaizduotę peržengiančius pastatus. Sunku patikėti, kad kažkada šis technologijų ir progreso miestas buvo sukurtas paprastuose dykumos smėlynuose. Dubajų labiausiai rekomenduočiau aplankyti tiems, kurie trokšta būti įvykių sūkuryje ir domisi naujovėmis.“

Nusprendusiems apsilankyti šiuo metu vykstančioje „EXPO 2020“ parodoje, ji rekomenduoja Dubajuje pasilikti ilgiau. Miestas, per metus sutraukiantis apie 19 mln. turistų iš viso pasaulio, laikomas viena unikaliausių vietų pasaulyje. Visų pirma, čia galima užvertus galvą pasidairyti į dangoraižių džiungles, o jose pamatyti aukščiausią pasaulio pastatą – Burdž Chalifa. Jame galima pakilti į 125 aukštą, iš kurio atsiveria miesto ir dykumos panorama. Naktį pastatą apšviečia įspūdingas žuvų, palmių ir kitų scenų šviesos šou, o apačioje esantis aukščiausias pasaulyje fontanas, kurio plotas net 1 335 kvadratinių metrų, šoka pagal muziką.

Organizatoriaus nuotr./Dubajus
Organizatoriaus nuotr./Dubajus

Dubajuje taip pat galima išvysti ir architektūros kūrinį „Dubai Frame“ – statinį, primenantį paveikslo rėmus. Įspūdį kelia tai, kad šis statinys padengtas 24 karatų auksu, o jame pasikėlus į 150 metrų aukštį galima miestą matyti sau po kojomis – apžvalgos erdvėje įrengtos stiklinės grindys.

Susipažinus su moderniąja Dubajaus puse, galima leistis į kelionę po senąjį Dubajų – tokį, koks jis buvo anksčiau. Čia veikia spalvingi vietiniai turgūs, mažos gatvės parduotuvės, galima pasivaikščioti daugybe siaurų alėjų, nuklysti į meno rajoną, pasigrožėti puikia miesto panorama ar mažame restoranėlyje pabendrauti su vietiniais – Dubajus pasižymi bendravimo kultūra ir itin saugia aplinka.

Organizatoriaus nuotr./Dubajus
Organizatoriaus nuotr./Dubajus

Po įspūdžių kupinų tyrinėjimų, Dubajus siūlo atsipalaiduoti Persijos įlankos pajūryje – čia vandens temperatūra dienos metu siekia oro temperatūrą, puikiai išvystytas poilsinis turizmas, tad pakrantės viešbučiai suteikia visas galimybes kokybiškai leisti laiką paplūdimyje arba išmėginti aktyvias pramogas. Į Dubajų atvykę keliautojai taip pat dažnai leidžiasi į safarius po dykumą, čia taip pat susirenka ir teniso entuziastai – mieste įrengta daugybė šiam sportui pritaikytų erdvių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų