15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Skaitytojas pasipiktino: Gedimino bokšte tuščia, o už įėjimą vis tiek imamas 5 eurų mokestis

„Ekspozicija keičiama“, – tokią iškabą išvydo 5 eurus už apsilankymą Gedimino pilies bokšte atseikėjęs Erikas, tikėjęsis už tokią sumą ne tik Vilnių nužvelgti iš aukščiau. Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) atstovė Živilė Stadalytė atkerta – Gedimino pilyje ekspozicijoms ne vieta. Ir, nors vardija archeologinius radinius, dirbinius, nuolat rodomus bokšte, pripažįsta, kad dalies jų Gedimino pilyje šiuo metu nėra.
Tuščia Gedimino pilies bokšto ekspozicija
Tuščia Gedimino pilies bokšto ekspozicija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Šiuo metu atnaujinamas antras bokšto aukštas. Pasinaudojant proga, kuomet bokštas dėl kalno tvarkybos darbų buvo uždarytas lankytojams, buvo pradėti patalpų ir ekspozicijos atnaujinimo darbai, – teigia Ž.Stadalytė ir priduria, kad šioje vietoje šįmet bus baigtos rengti istorinio turinio interaktyvios lentos. – Muziejus savo tinklalapyje lankytojus apie tai informuoja, o atsiprašymą (trimis kalbomis), apie keičiamą ekspoziciją, galima rasti ir pačiame Gedimino pilies bokšte“, – tvirtina ji.

Ž.Stadalytė taip pat teigia norinti akcentuoti, kad Gedimino pilies bokštas dėl vietos trūkumo nėra pritaikytas ir niekada nebuvo skirtas plačiai parodinei erdvei. Be to, anot jos, čia lankosi labai didelis vienadienių turistų srautas, kuris su parodų eksponavimu būtų sunkiai suderinamas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tuščia Gedimino pilies bokšto ekspozicija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tuščia Gedimino pilies bokšto ekspozicija

„Gedimino pilies bokštas, kaip ir panašios vietos pasaulyje, – apžvalgos aikštelė. Užsukę į Šv. Jonų bažnyčios varpinę ar Katedros varpinę pastebėsite, kad ir šie lankytini objektai nėra perkrauti ekspozicijomis – tiesiog ne tam vieta“, – tikina ji ir priduria, kad Lietuvos istorija atpasakojama kitur – Naujajame ir Senajame LNM arsenaluose.

Paklausta, už kokias paslaugas pilies lankytojai moka 5 eurus, Ž.Stadalytė atsako, kad tai – galimybė susipažinti su bokštu bei užlipti į apžvalginę aikštelę. Be to, jos teigimu, dažnai, pavyzdžiui, valstybinių švenčių metu, muziejaus padalinius susidomėjusieji gali apžiūrėti nemokamai.

„Už lankytojų įsigytus bilietus muziejus rengia parodas, leidžia leidinius, taip pat perka eksponatus. Už bilietus surinktos lėšos panaudojamos toms sritims, kurioms valstybės biudžeto finansavimo nėra, tad už bilietus surenkami pinigai yra skiriami prasmingoms veikloms finansuoti“, – tikina LNM atstovė.

Avarinės būklės Gedimino kalno ir pilies bokšto lankymas dėl pernai ir šįmet šiaurės vakariniame šlaite susiformavusių nuošliaužų kelis kartus buvo nutrauktas, todėl, anot Ž.Stadalytės, pilies lankymo rodikliai krito – gegužės–rugpjūčio mėnesiais bokšte pabuvojo 50 tūkst. svečių. 2016 metais pilies bokšte iš viso apsilankė 152,5 tūkst. Lietuvos ir užsienio turistų.

Nors pilies bokšto antrajame aukšte ekspozicija keičiama, kitur veikia nuolatinės parodos – rodomi katapultos modelis su autentiškais akmeniniais sviediniais, baltų kario kape rasti ginklai, riterių šarvų komplektai, III–XIII a. baltiški papuošalai bei senovės tyrinėtojo Sigito Benjamino Lasavicko parengtas XIV a. Vilniaus pilių teritorijos maketas. Trečiame aukšte transliuojama filmuota medžiaga apie Baltijos kelią.

Po to, kai LNM archeologai atlikdami archeologinius tyrimus Gedimino kalno aikštelėje rado keletą mirusiųjų palaikų, iš kurių vienas, pirminiais duomenimis, – 1863–1864 metų sukilimo vadas Zigmantas Sierakauskas, pilies bokšte eksponuojamos sukilėlių giesmės lietuvių kalba.

Gedimino kalno tvarkybos darbus specialistai planuoja baigti kitų metų antrojoje pusėje, archeologinius tyrimus – rudenį.

TAIP PAT SKAITYKITE: Viceministras: artėjant žiemai nuošliaužų Gedimino kalne neišvengsime

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais