Spalvinga ir prieštaringai vertinta asmenybė
Prof. K.Pakštui priklauso viena garbingiausių vietų Lietuvos idėjų istorijoje.
„Be fantazijos, be gyvų koncepcijų nieko žymesnio pasauly nesukurta. Kūrybinė vaizduotė ir fantazija visur buvo reikalinga.
1958 m. birželio 16 d. prof. K.Pakštas su dviem bendraminčiais leidosi į savo paskutinę ekspediciją į Belizą, ieškodami vietos „atsarginei Lietuvai“
Tad verta svajoti ir apie lietuvybės nemarumą net sunkiausiuose ir tragiškiausiuose tautos bandymuose“, – taip sakė Kazys Pakštas, viena ryškiausių nepriklausomos Lietuvos ir išeivijos asmenybių – mokslininkas, pedagogas, švietėjas, publicistas ir visuomenės veikėjas.
K.Pakštas garsėjo originaliais sumanymais, toli siekiančiais projektais, kurių taip stigo tuometinei Lietuvai.
Jis vienas iš pirmųjų suformulavo Lietuvos nacionalinius interesus: tai valstybės, tautos indentiteto išsaugojimas, apsauga nuo išorės įsiveržimo, didžiųjų kaimyninių valstybių įtakos, pasirengimas galimai nepriklausomybės netekčiai.
Profesoriaus iškelta planingos emigracijos, kolonizacijos arba antrosios tėvynės idėja, sukėlė bene daugiausia nesutarimų ir ginčų.
1958 m. birželio 16 d. prof. K.Pakštas su dviem bendraminčiais – aeronautikos inžinieriumi Pranu Baltakiu ir mokytoju Aleksu Krapu leidosi į savo paskutinę ekspediciją į Britų Hondūrą (dabartinį Belizą), ieškodami vietos „atsarginei Lietuvai“.
2015 m. birželio 29 d. minint prof. K.Pakšto gimimo metines, Užpaliuose įvyko Lietuvos geografų draugijos surengta konferencija ir buvo atidengta nuoroda į profesoriaus tėviškę Alinauką, Sudeikių seniūnijoje.
Taip pat vyko dviračių žygis į garsiojo idealisto tėviškę, kur prie stogastulpio buvo padėtas ąžuolų vainikas.
„Dausuvos“ istorija atgimė Vilniaus mažojo teatro spektaklyje „Madagaskaras”.
Dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus pjesėje puikiai atskleista unikali ir neeilinė K.Pakšto asmenybė bei svarbiausia jo idėja – perkelti Lietuvą į kitą žemyną ir ten sukurti „atsarginę“ tėvynę.
Spektaklyje tokia vieta tapo Madagaskaras – sala Indijos vandenyne, netoli rytinio Afrikos kranto.