„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Atostogos Zakopanėje: pigiau ir už Alpes, ir už Palangą

Didžiuliai aukšti kalnai, apaugę aukštastiebiais medžiais, ryškiaspalvėmis gėlėmis, nusėti žvyro takais ir akmenų laiptais – kraštovaizdis, kurį vargu ar regėsime Lietuvoje, bet tikrai rasime kaimyninėje Lenkijoje. Didžiausius Europos kalnus (Alpes) menančiais vaizdais galime žavėtis daug arčiau ir pigiau – Tatruose. Pavyzdžiui, Zakopanėje kambarį dviem galime rasti už 16 eurų, o papietauti – už perpus mažiau. 
Morskie Oko 3
Morskie Oko 3 / K.Mikoliūnaitės nuotr.

Tatrų kalnyną, kuris driekiasi pietinėje Lenkijos dalyje ir Slovakijoje, iš Lietuvos automobiliu galima pasiekti per gerą pusdienį. Vilnių nuo Zakopanės (miestelio, įsikūrusio kalnuose) skiria 950 kilometrų.

Slovakijos pasienyje įsikūręs Zakopanės miestelis užima kiek mažesnį plotą nei Šiauliai.

Į Zakopanę vykome automobiliu. Įvažiavimas čia nemokamas, tačiau už automobilio stovėjimą mokėti jau reikia, nes, vos tik stabtelėjus, sparčiu žingsniu artėja kontrolierius. Stovėjimo kainos įvairios, pavyzdžiui, už parą gali tekti palikti 20 zlotų (apie 5 eurus). Tuo metu, pavyzdžiui, Vilniaus centre viena valanda kainuoja 1,5–2,5 euro.

K.Mikoliūnaitės nuotr./Spūstys Zakopanėje
K.Mikoliūnaitės nuotr./Spūstys Zakopanėje

Zakopanės gatvės sutvarkytos – automobiliai važiuoja jiems skirtose juostose, plačiais šaligatviais kulniuoja turistai, neretai vilkintys kopimo į kalnus aprangą, nešini šiaurietiško ėjimo lazdomis. Nors atvykome darbo dieną, žmonių čia gausu. Automobilių taip pat, todėl teko pastovėti ir nedidelėje automobilių spūstyje.

Nakvynės kaina – mažesnė nei Lietuvoje

Savo kelionę pradėjome planuoti likus vos kelioms savaitėms iki jos, todėl didelio apartamentų pasirinkimo nebuvo. Nakvynės vietą rezervavome internetiniame viešbučių rezervavimo portale booking.com. Gyvenome nedideliame kambaryje, kuriame atskirai buvo įrengtas dušas ir tualetas, kiek tolėliau nuo pagrindinės gatvės Krupówki. Už nakvynę dviem paklojome 20 eurų.

Dar šią vasarą įmanoma pasinaudoti paskutinės minutės pasiūlymais ir nakvynę dviem Italijos ar Prancūzijos Alpėse rasti maždaug už 30 eurų. Tuo tarpu Zakopanėje kone perpus pigiau – už 16 eurų. Žinoma, už nakvynę galima sumokėti ir dvigubai ar trigubai daugiau, tačiau taupantiems pinigus ir norintiems pakeliauti čia apsilankyti tikrai verta. Kalbant apie Lietuvos pajūrio kurortą Palangą, kambario nuomos dviem kaina prasideda nuo 20 eurų.

Maistas džiugina ir skrandį, ir piniginę

Zakopanėje apstu įvairių nedidelių maisto prekių parduotuvių. Vienoje tokių apsilankėme apie 21 valandą. Ji buvo pilna žmonių. Norint praeiti teko ir pasistumdyti, ir eilėje palaukti.

Prekių kainos parduotuvėje panašios į esančias Lietuvoje, tačiau kiek mažesnės. Pavyzdžiui, sultys „Tymbark cactus“ kainuoja 3,80 zlotų (0,89 euro). Tuo tarpu, pricer.lt duomenimis, Lietuvoje ta pati sulčių pakuotė brangesnė – 1,32 euro. Makaronai „Lubella“ Lenkijoje – 4 zlotai (0,93 euro), tie patys makaronai barbora.lt kainuoja daugiau nei vieną eurą. 2 litrų vandens butelis parduotuvėje kainuoja vidutiniškai apie 2 zlotus (maždaug 0,50 euro), alkoholinių gėrimų, pavyzdžiui, alaus, kainos svyruoja maždaug nuo 2–4 zlotų (apie 0,50–1 eurą).

K.Mikoliūnaitės nuotr./Makaronai Zakopanėje
K.Mikoliūnaitės nuotr./Makaronai Zakopanėje

Zakopanės restoranai išsiskiria savita atmosfera, dekoracijomis, kainos – labai džiugina piniginę, o maistas – skrandį. Pavyzdžiui, restorane „Bakowo zohylina wyznio“ tradicinė rūgšti sriuba su dešrele ir kiaušiniu „Żurek“ kainuoja 10 zlotų (2,3 euro), ta pati sriuba kitame restorane – „Karcma Zapiecek“ kiek brangesnė – 11 zlotų (2,6 euro). Pastarajame restorane už brangiausią siūlomą pagrindinį patiekalą – kiaulienos nugarinę su bulvėmis ir grybų padažu – teks pakloti 33 zlotus (7,7 euro). Už nepilnus du eurus galima paskanauti taurę raudonojo vyno.

Restorane „Marzanna“ kainos dar mažesnės. Sriubų kainos svyruoja nuo 4 iki 8 zlotų (nuo 1 iki 2 eurų), o pagrindinį patiekalą galima nusipirkti vidutiniškai už 15 zlotų (3,5 euro). Zakopanėje sočiai papietauti už 8 eurus tikrai įmanoma.

Miestelis garsėja kietu rūkytu sūriu. Jis pardavinėjamas kone visur: parduotuvėse, kioskeliuose, vyresnio amžiaus moterys sūriais prekiauja ir pakelėse. Sūrių kainos svyruoja maždaug nuo 2 iki 12 zlotų (0,47 iki 2,80 euro).

Zakopanėje pardavinėjami tradiciniai maisto produktai
Zakopanėje pardavinėjami tradiciniai maisto produktai

Zakopanė – alpinistų ir slidininkų rojus

Dažnai Zakopanė vadinama Lenkijos žiemos sostine, nors kurorte žmonių pilna visais metų laikais. Pavasarį, vasarą ir rudenį čia atplūsta norintys palaipioti po kalnus, o žiemą – užgriūva slidinėjimo entuziastai. Pirmą kartą Zakopanėje apsilankiau vasarą. Kelionė nebuvo ilga, tačiau Tatrai neliko neaplankyti.

Mokestis už įėjimą į Tatrų nacionalinį parką yra simbolinis. Suaugusiems – 5 zlotai (1,2 euro), studentams, moksleiviams jis perpus mažesnis – 2,5 zlotoi (0,6 euro). Per vieną dieną nepavyko pamatyti nė pusės lenkiškų kalnų grožio.

Ilsėdamiesi Zakopanėje girdėjome tik lenkiškai kalbančius žmones. Nei Zakopanės centre, nei lipdami pasigrožėti Morskie Oko – vidury kalnų tyvuliuojančio ežero – nesutikome nė vieno lietuvio. Tik važiuodami iš kurorto namų link prasilenkėme su tautiečiais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs