„The Guardian“: Vilnius nebėra toks, kokį jį įsivaizduojate

Nuo tiriamosios žurnalistikos iki pankiškų himnų, nuo tatuiruočių verslo startuolių iki plėšytos kiaulienos. Vilniaus nebėra tik nykūs apsnigti pilių griuvėsiai, rašo „The Guardian“.
Vilniaus senamiestis
Vilniaus senamiestis / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

„Kita stotelė“. Tai pirma žinutė, kuri viešajame transporte pasitinka miesto svečius. Londone ji skambėtų: „Mind the gap.“

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Viešasis transportas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Viešasis transportas

Pokyčiai. Neseniai Lietuvoje tiriamoji žurnalistika iš tiesų ėmė kilti ir geriausias to pavyzdys – Vilniuje dirbantis žurnalistas Šarūnas Černiauskas.

Nors Lietuvoje spauda yra laisva, deja, korupcija, šališkumas ir kiti blogi įpročiai vis dar išlikę. Nepaisant to, vienas iš portalų šiuo metu daug investuoja į tiriamąją žurnalistiką – pavyzdžiui, viešina politikų ir verslo ryšius.

Klubas. „Loftas“ yra vieta, kuri gerai žinomus muzikantus po vienu stogu pakvietė 2010 m. Nuo 2012 m. rengiamas „Loftas Fest“. Tai didžiausias muzikinis festivalis mieste.

„Lofto“ nuotr./„Glass Animals“ koncerto akimirka
„Lofto“ nuotr./„Glass Animals“ koncerto akimirka

Lietuvoje muzika tikrai įvairi.

Muzika. Lietuvoje muzika tikrai įvairi. Jūs tikrai rasite vietų, kuriose groja hiphopas, techno, pop, rokas, džiazas. Beje, džiazą čia klauso kur kas jaunesnė auditorija, nei būtų galima tikėtis.

Jei reiktų rinktis man, tai būtų Benas Aleksandravičius (ba). Jis atlieka savo elektroninius postpunk himnus ir nepaisant savo jauno amžiaus (19 metų), jau yra išleidęs du albumus. Man jis įkūnija naująją Vilniaus kartą – šviesius jaunus žmones, kurie pasiruošę perkurti miestą remdamiesi savo vertybėmis.

Menininkas. Tai tatuiruočių meistrė Kamila Faithful Doorway (taip ji save vadina socialiniame tinkle „Facebook“). Ji ne tik išsiskiria savo dizainu, tačiau ir ragina auditoriją sekti paskui savo svajones. Kartu su savo vaikinu ji pradėjo verslą ir internete dalijasi patarimais.

Kaip pasakytų Vilniaus meras Remigijus Šimašius: „smagu.“

Apranga. Sunku būtų apibūdinti specifinį Vilniaus stilių. Žmonės tiesiog stengiasi neatrodyti vienodai. Kaip jiems tai sekasi, galima pamatyti fotografo Vinco Alesiaus nuotraukose „Facebook“ paskyroje „Humans Of Vilnius“. Čia pamatysite visko – nuo sovietinių bobučių iki iš „Porsche“ išlipančių modelių.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Akcijos akimirka
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Vilniaus gatvė

„Instagram“. Viena iš žinomų tinklaraštininkių ir naktinės miesto scenos atstovių yra Daina Dubauskaitė. Jos „Instagram“ paskyroje galima rasti nuotraukų iš skirtingų renginių visoje šalyje. Taip pat galima paskaityti jos interviu anglų kalba su į Lietuvą atvykstančiais muzikantais.

Karščiausia tema. Šiuo metu daug diskutuojama apie imigrantus. 2016 m. Lietuva turės priimti jai numatytą imigrantų skaičių. Jaučiamas skeptiškumas, nes dalis žmonių mano, kad imigrantai gali sugriauti šalies kultūrines tradicijas.

„Scanpix“/AP nuotr./Slovėniją pasiekė rekordinis skaičius migrantų
„Scanpix“/AP nuotr./Slovėniją pasiekė rekordinis skaičius migrantų

Žydų, lenkų, rusų, baltarusių ir ukrainiečių bendruomenės puikiai parodo, kokį didelį vaidmenį nuo XVI a. imigrantai vaidino Lietuvos gyvenime.

Netikėtumas. Nedaugelis žino, ko tikėtis atvykstant į Vilnių. Svečių vaizduotėje atsiranda snieguoto miesto vaizdai. Vietoje to juos pasitinka nuostabaus grožio bažnyčios, raudonomis stogų čerpėmis dengtas senamiestis, švarios gatvės ir parkų žaluma. Čia galima rasti ir „Marks & Spencer“.

Komedija. Olegas Šurajevas. Tai žinomas šalies komikas. Gaila, bet angliškai jis pasirodymus rengia labai retai. Reikia suprasti lietuviškai, kad būtų galima įvertinti jo keistą humoro jausmą. Jis taip pat prisidėjo prie bendro Lietuvos ir Jungtinės Karalystės dokumentinio projekto „Laisvalaikis Kijeve“. Jis grįžo į šalį, kurioje gimė, kad pakalbintų žmones apie Ukrainą draskantį konfliktą.

Ameninio albumo nuotr./Olegas Šurajevas
Ameninio albumo nuotr./Olegas Šurajevas

Didingi momentai. Lietuvoje Sąjūdis gimė sovietiniais laikais. Judėjimui vadovavo Vytautas Landsbergis. 1988 m. rugpjūčio 23 d. įvykio didžiulis mitingas Vilniaus Vingio parke. 150–200 tūkst. žmonių susirinko palaikyti savo šalies laisvės ir nepriklausomybės idėjos.

Gatvės menas. Vilniuje vyksta kasmetinis gatvės meno festivalis. Šiais metais į jį buvo pakviestas britų gatvės meno atstovas „Mobster“. Jis vieną iš pastatų papuošė užrašu: „Kiekvienas pastatas bus garsus 15 minučių.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų