Saugomi el Greco šedevrai
Uolėta Toledo panorama, ko gero, paimti teptuką į rankas įkvėptų ne vieną menininką. Tikriausiai ne be reikalo graikų kilmės menininkas el Greco, kurio tikrasis vardas Domenicos Theotokopoulos, 1576 metais atvyko į Ispaniją ir apsigyveno šiame mieste. Čia jis gyveno ir dirbo iki pat mirties bei nutapė žinomiausius savo paveikslus. Nuostabią jų seriją „Kristus ir apaštalai“ ir jo tapytą Toledo peizažą galima išvysti el Greco muziejuje (Casa-museo del El Greco – isp.). Dar vienu el Greco šedevru – „Grafo Orgazo laidotuvės“ – pasigrožėti turistai plūsta į Santo Tome bažnyčią (Iglesia de Santo Tome – isp.).
Lietuvių tapytojas Aloyzas Stasiulevičius kartą viename interviu dalijosi savo pastebėjimais apie jį: „Prisimenu, kai Tolede su tapytojų grupe žvelgėme į el Greco „Grafo Orgazo laidotuves“, gidė buvo paprašyta nutilti. Nes prabyla Dievas. Tie spalvų, formų junginiai – tikras stebuklas. Klausi savęs, ar tai nutapyta žmogaus? <...> Prigimtinį paveldą jis susiejo su italų, ispanų mokyklomis. Taip ir atsirado šedevrai“. Ir tai dar ne viskas, ką Toledui yra palikęs šis tapytojas. Toledo Santa Cruz muziejuje (Museo de Santa Cruz – isp.) ypač daug vertingų viduramžių ir renesanso meno kūrinių, paveikslų. Tarp jų – el Greco vienas paskutinių darbų – Švč. Mergelės Dangun Ėmimas (1613), nutapytas ant originalaus altoriaus.
Vyrauja mudecharų stilius
Ne be reikalo sakoma, kad išorė apgaulinga. Už kuklaus Transito sinagogos (Sinagoga del Transito – isp.) fasado slypi gražiausias mudecharų stiliaus (XI-XVI a. Ispanijos architektūros ir taikomosios dekoratyvinės dailės stilius, jam būtinga maurų meno ir gotikos bei renesanso elementai, dekoratyvuas, orientalistinė ornamentika – red.) interjeras. Taip pat šio stiliaus pavyzdys – vienas gražiausių Toledo mudecharų paminklų – Santiago del Arrabal bažnyčia (Iglesia de Santiago del Arrabal – isp.) lengvai atpažįstama iš minaretą primenančio bokšto. Įvairiaspalves šio stiliaus lubas galima išvysti ir Toledo vienuolyne (Monasterio de San Juan los Reyes – isp.) bei Toledo katedros kapituloje.
Toledo katedra: stilių samplaika
Lankantis Tolede tiesiog būtina aplankyti didingąją miesto katedrą (La Catedral de Toledo – isp.).
Kristinos Aksamitaitės nuotr. /Toledo katedra |
Pastaroji daugelį amžių buvo dvasinis Ispanijos Bažnyčios centras ir Ispanijos arkivyskupo rezidencija. Vaikštinėjant po katedrą tiesiog svaigsta galva nuo daugybės įvairiausių stilių: eksterjeras – prancūzų gotikos, interjere persipina ispanų dekoratyviniai stiliai. Zakristijoje saugomas jau minėto ispanų tapytojo el Greco paveikslas „Kristaus apnuoginimas“. Didžiajame altoriuje pavaizduotos Kristaus gyvenimo scenos. Virš choro apatinių medinių suolų vaizduojamas Granados žlugimas. Gotikinis katedros bokštas vakariniame navos kampe yra auštai iškilęs virš medžio. Gotikinė monstrancija yra daugiau kaip trijų metrų aukščio. Nuo šio bokšto Toledas – lyg mozaika, sudėta iš daugybės namų stogų,upės vingių, žaliuojančių medžių, įvairiaspalvių gėlynų bei bažnyčių bokštų.