Užutrakio parke susitinka skirtingas augimo sąlygas mėgstantys augalai – jam būdinga didžiulė vietinių bei svetimžemių medžių ir krūmų įvairovė. Ne mažiau įvairi ir parko žolinė augmenija. Kalvotas daubotas reljefas ir derlingi dirvožemiai sukuria pačias įvairiausias augimo sąlygas, todėl parke galima atrasti mišriems ir lapuočių miškams būdingų augalų. Ežerų ir tvenkinių pakrantėse veši drėgnų vietų ir net pelkių augalai, pievelėse bei laukymėse – pievoms būdingos rūšys, prie keliukų, takų ir pastatų – žmogaus kaimynystę mėgstantys augalai, o parko prieigose – sausų ir šviesių vietų augalai.
Vasaros pradžioje visą Užutrakio parką geltonai nudažo uolinių vanagių graižai. Prie jų prisijungia kuklesni, bet taip pat geltoni gaivos ir zuiksalotės žiedeliai, o su jais gražiai kontrastuoja violetiniai įvairių rūšių katilėlių varpeliai. O štai krūminiai kūpoliai puikuojasi geltona ir violetine spalvomis drauge.
Prie parko keliukų karaliauja garšvos, kvapieji gurgždžiai ir krūminiai builiai, rečiau – nariuotieji bervidžiai, miškinės notros ir vaistinės noteros. Didžiausia žolinių augalų įvairovė vasarą būna pievose. Jose rasti ir saugomi, į Lietuvos raudonąją knygą įrašyti augalai: pievinis auksveitis, plaukuotoji jonažolė ir skydinis skaistenis. Užpelkėjusiuose išdžiūvusių tvenkinių dugnuose auga pelkinės usnys, vingiorykštės, žinginiai, įvairūs vėdrynai, asiūkliai, paparčiai, viksvos. Parko tvenkinių pakrantėse – kanapinis kemeras, paprastoji šilingė, geltonžiedis vilkdalgis, pelkinė poraistė. Vieno tvenkinio pakrantėse auga saugoma dėmėtoji gegūnė.
Miškingoje parko dalyje daugybė mišriam miškui būdingų žolių: šalmučiai, vaisginos, juodžolės, vilkauogės, kiškiakopūsčiai, medutės, septynikės, glaudenės. Turėsite progą pamatyti ir gana retą orchidinių šeimos augalą – lizduolę, parazituojančią ant kitų augalų šaknų. Ji nevalgoma, tačiau nepamirškite paragauti šalia augančios vaistinės česnakūnės, turinčios česnakų ir krienų skonį ir dėl to Europoje specialiai auginamos.
Pačiame Užutrakio centre susiformavo unikali žolinių augalų bendrija, labiau būdinga Vakarų Europai. Čia auga į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos miškinė dirsuolė ir miškinė šunažolė. Greta auga ir labai reti plačialapė miglė ir krūminis kiškiagrikis, išretintose parko vietose tapęs dominuojančia rūšimi. Tik neaišku, ar šie augalai žmonių buvo specialiai įkurdinti parke, ar pateko atsitiktinai, kartu su įvežtų medžių ir krūmų sodinukais.
Maršruto pabaigoje anksti pavasarį galite pamatyti dar vieną nedažnai aptinkamą rausvą mėsingą augalą, besiskiriantį nuo kitų augalų tuo, kad visiškai neturi lapų ir žalios spalvos. Jis pasižymi ypač giliomis šaknimis su siurbtukais, kuriais siurbia maisto medžiagas iš medžių šaknų – tai gegužinė žvynšaknė. Pastebėta, kad gegužinė žvynšaknė mėgsta augti po ąžuolais, tačiau Užutrakio parke ji įsikūrė po liepomis.
Čia paminėta tik dalis augalų, kuriuos galite pamatyti, apsilankę Užutrakio parke. Visko nepamatysite, jei parke apsilankysite tik vieną kartą – užsukite įvairiais metų laikais. Tuomet parkas jus nustebins vis kitomis spalvomis ir kitais augalais.
Per Varnikų botaninį – zoologinį draustinį išsiraizgęs pažintinis takas gamtos mylėtojams siūlo pasivaikščioti po įspūdingą gamtą ir pasigrožėti čia sutinkama jos bioįvairove. Beveik 5 km ilgio takas lankytojus supažindina su unikaliu Varnikų draustiniu, esančiu pietinėje Trakų istorinio nacionalinio parko dalyje, Lentvario girininkijoje.
Pažintinis pėsčiųjų Varnikų takas praveda ne tik per nuostabaus grožio miškus, bet ir per draustinio biotopų įvairovę praturtinančią pievą, įspūdingą Ilgelio pelkę bei joje telkšančius ežerėlius ir kt. Pažintiniame take yra įrengtos pavėsinės su suoliukais, trys apžvalgos aikštelės bei atokvėpio stotelės, esančios gražiausiose bei sunkiai prieinamose draustinio vietose.
Dešimtyje stotelių lankytojams siūloma pailsėti ir susipažinti su stenduose pateikiamomis žiniomis apie vietos kraštovaizdį bei jo formavimosi ypatumus ir Varnikų draustinį. Informacija stenduose pateikiama lietuvių bei anglų kalbomis.
Didžiausia pažintinio maršruto dalis vingiuoja gruntiniu miško takeliu. Tačiau beveik 1,5 km ilgio ruožas kerta sunkiai prieinamas pelkės vietas! Norint užtikrinti lankytojų saugumą bei suteikti unikalią galimybę pasivaikščioti išskirtinėje gamtoje, įrengtas beveik 1 metro pločio lentinis takas. Įdomu, kad tako paruošimui panaudota drebulės mediena, kuri jau nuo senovės žinoma, jog yra itin atspari drėgmei.
Pasiekti draustinį tiek automobiliu, tiek pėstute ar dviračiu – nesunku. Tereikia sekti nuorodas ir ženklus, vedančius į Varnikų pažintinį taką. Maršruto pradžioje yra įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, vaikų žaidimo aikštelė ir kiti lankytojams skirti patogumai. Simboliškai, tako pradžioje pastatyti mediniai vartai.
Norintiems vaikščioti su ekskursija suteikiama tokia galimybė. Per dvi valandas galėsite susipažinti su draustinio biologine įvairove: gyvūnija, retomis ir vertingomis aukštesniųjų augalų, samanų, kerpių rūšimis. Ekskursija vedama žmonių grupei iki 20 asmenų. Ekskursija gali vykti lietuvių, lenkų arba rusų kalba.
Interneto svetainėje www.exploretrakaivilnius.lt atrasite dar negirdėtų faktų apie lankytinus objektus Trakų ir Vilniaus rajone. Taip pat galėsite išsirinkti iš įdomių ir netikėtų maršrutų savo laisvalaikiui. Jei išbandėte visus siūlomus, tuomet galėsite susidėlioti asmeninį maršrutą.