Inovatyvi vietinio turizmo idėja
Iniciatyva Gatvės Gyvos gimė 2015 m vasarą. Pirmiausia buvo ekskursija po Užupį, tačiau jau antras maršrutas – po Naujininkus, kas tuo metu buvo visų įprastų turistinių maršrutų ribas kertanti idėja. Vis dėlto, susidomėjimas buvo labai didelis - šimtai žmonių traukė pasivaikščioti po, tikriausiai, labiausiai „neturistinį“ Vilniaus rajoną. Taip vienas po kito sekė kiti maršrutai, o jų populiarumas tik augo. Iki dabar jau sukurti virš 20 maršrutų, išleista knyga, įvyko foto paroda, interaktyvūs projektai, kaip ekskursija senuoju troleibusu, ekskursijos mažuose miesteliuose ir kt.
Tuo tarpu Gatvės Gyvos Vaikams gimė beveik po metų, 2016 m. pavasarį, kai kilo mintis sukurti specialiai vaikams pritaikytą interaktyvią ekskursiją po senamiestį.
Ekskursijose nuobodžiaujantys vaikai tapo įkvėpimu
Gatvės Gyvos direktorė Viktorija Bružaitė-Kazlauskienė pasakoja pastebėjusi, kad į GG ekskursijas tėveliai neretai atsiveda vaikus, kuriems įprastas gido pasakojimas labai greit pasidaro nuobodus. Taip gimė mintis, jog vaikams reikia kitokių formų, specialiai jiems pritaikyto pasakojimo, interaktyvumo bei patirtimis paremto pažinimo: ,,su gide-pedagoge pradėjome kurti ekskursijas, kurios būtų pritaikytos specialiai vaikams. Įtraukėme įvairius žaidimus, interaktyvias priemones, teatralizavome idėją“.
Vis dėlto, daugiau pabendravę su į ekskursijas ateinančiais vaikais organizatoriai suprato, kad senamiestyje jie lankosi ne taip dažnai, jo nepažįsta, į jį retai iš savo miegamojo rajono užklysta, tėveliai nelabai turi laiko, kada su vaikais išsamiau patyrinėti paveldą, o ir priemonių, žinių tam reikia. Tokiu būdu vaikams skirtos ekskursijos išaugo į dienos stovyklas.
,,Tiek ekskursijos, tiek stovyklos kviečia vaikus į gyvą patirtį, gyvą prisilietimą prie paveldo. Nueiti, pamatyti, paliesti, paieškoti, atrasti. Dar ir gyvus žmones su gyva, tikra patirtimi visad įtraukiame – architektus, skulptorius, animatorius, teatralus, net tautinių bendruomenių atstovus - priklausomai nuo stovyklos temos. Kad jie savo istorijomis, savo patirtimis vaikus sudomintų, parodytų, koks paveldas gali būti įdomus“ - stovyklų vertę pabrėžė V. Bružaitė-Kazlauskienė.
Kauno mažieji irgi turės progą pažinti savo miesto paveldą
Stovykloms Vilniuje įgavus pagreitį projekto iniciatoriai pastebėjo, jog vis daugiau vaikų pradėjo atvykti Kauno, vis atsirasdavo tėvelių, kurie paklausdavo, ar stovyklos neatvyks į jų miestą. V. Bružaitė-Kazlauskienė papildo, jog ,,Didelės įtakos turėjo ir dabartinis Kauno „kultūrinis atgimimas“, bendras kultūros lauko žmonių dėmesys Kaunui – patys labai susidomėjome Kauno istorija, architektūra, kilo noras daugiau patyrinėti šį miestą. Tad kirbančiai minčiai reikėjo tik paskatinimo. Kitų projektų dėka užmezgėme ryšį su Kauno miesto muziejaus darbuotojais, kurie paskatino pradėti veiklą Kaune, sutiko bendradarbiauti, pabrėžė, jog kultūrinės veiklos vaikams Kaune labai reikalingos“
Kauno miesto muziejaus edukacinių programų koordinatorė Vėjūnė Sudarytė pasakoja, kad edukacinių užsiėmimų pobūdis šiandien keičiasi. „Muziejus turi didelę patirtį edukacinių programų kūrime ir įgyvendinime. Tiesa, pastaruoju metu pastebime didelį susidomėjimą įvairiapuse miesto istorija: kauniečiai ir miesto svečiai nori įsitraukti į muziejaus edukacinę veiklą platesne prasme, tad stengiamės keisti ir užsiėmimų pobūdį – žengiame į netradicines erdves, esančias už muziejaus ribų. Taip pat ieškome inovatyvių būdų, kaip įtraukti vaikus ir suaugusius į miesto istorijos ir dabarties nagrinėjimą. Labai malonu, kad Gatvės gyvos taip pat turi panašų tikslą ir galime bendrai jį įgyvendinti“, - pasakoja Kauno miesto muziejaus atstovė.
Apie vasaros dienos stovyklas vaikams paveldo tema galite daugiau sužinoti čia. Pamainų datos: birželio 25-29 d. ir liepos 16-20 d.