Savo žandus nokina tai mėlynės, tai spanguolės su bruknėmis, priklauso, koks metų sezonas pelkę ištikęs. Minkšti žali samanų patalai vilioja žengti nuo medinio tako. Tik nevertėtų to daryti, jei nesinori staiga papulti į vėsiai purviną pelkės glėbį. Dar pelkėje rasite saulašarių. Švelniai rausvų, gležnučių ir iš pirmo žvilgsnio visai nekaltų augalėlių. O už jų grožio ir romantiško pavadinimo slypi klasta.
Jei dar nesate buvę, kviečiu aplankyti bent vieną iš kelių Lietuvos pelkėse įrengtų pėsčiųjų pažintinių takų. Mediniai takai saugiai ves jus per unikalų kraštovaizdį, neleis pasiklysti ir išsipurvinti, tad pažintis su pelke čia jums bus ramus, stebinantis ir džiuginantis. Esu įveikusi visus pagrindinius mūsų krašto pelkėse nutiestus takus. Kelionė kiekvienu iš jų yra savaip kitokia, nes pelkės, nors ne visada stipriai, tačiau skiriasi viena nuo kitos. Smagu tai, jog kone kiekvienas mūsų šalies kraštas turi po ilgesnį ar trumpesnį taką per pelkę, tad yra iš ko pasirinkti.
Taigi, jūsų dėmesiui 6 pėsčiųjų takai per pelkes, kurios, artėjant rudeniui, prisipildo ir gamtos gėrybių. Tiesa, ne visose pelkėse galima jas skinti. Skaitykite, rinkitės ir keliaukite.
Mūšos tyrelio pažintinis takas
Ilgiausias lentų takas pėstiesiems per pelkę Lietuvoje. Ir vienas gražiausių. Rasite jį Joniškio rajone, 15 km į pietus nuo Žagarės, unikaliame Mūšos tyrelio telmologiniame draustinyje. 7 kilometrai ratu einančio tako leidžia sočiai pasigėrėti nediduku žaviu Miknaičių ežeru, įsiminti pelkei būdingą gamtovaizdį, pakvėpuoti grynu oru ir, jei pavyks taką lankyti tuo metu, kai nėra daug kitų žmonių, iki soties pasimėgauti aplink tvyrančia tyla ir ramybe. Kaip mes įveikėme šį taką, skaitykite čia – MŪŠOS TYRELIO PĖSČIŲJŲ TAKAS.
Varnikų pažintinis takas
Per Ilgelio pelkę, pro mažus ežerėlius ir senais medžiais pasipuošusį mišką vingiuoja Varnikų pažintinis takas. Maloni vaizdais gamta ir vos 4 kilometrų tako ratas – štai jums pasiūlymas neilgam pasivaikščiojimui, jei iki Trakų pašonės nėra jums toli važiuoti ar svečiuojatės kur netoliese. Visa istorija, kaip keliavome šiuo taku čia – VARNIKŲ PAŽINTINIS TAKAS.
Didysis Čepkelių raistas
11 tūkst. hektarų ploto, su 21 ežerėlių, o jei eitum aplink – tektų nupėdinti visus 84 km. Štai tokia yra didžiausia Lietuvoje pelkė, vadinama Čepkelių raistu. Unikalus gamtos darinys telkšo griežtai saugomoje rezervato teritorijoje, o jo augaliją pamatę Europos gamtininkai apsiverkia iš džiaugsmo. Norint čia pasivaikščioti reikalingas specialus leidimas. Tačiau verta. Įdomios istorijos iš Čepkelių raisto – DIDYSIS ČEPKELIŲ RAISTAS.
Dubravos rezervatinė apyrubė
Per Dubravos rezervatinėje apyrubėje esančią aukštapelkę vedantį taką gerai žino kauniečiai ir apylinkių gyventojai. Tai nepilnų dviejų kilometrų ilgio, vienos krypties takas, atsiradęs dar 2005 metais. Žmonės mėgsta ne tik juo pasivaikščioti, tačiau ir pradžioje esančioje nedidelėje stovyklavietėje laiką praleisti. Daugiau informacijos apie taką – DUBRAVOS REZERVATINĖ APYRUBĖ.
Aukštumalos pažintinis takas
Ar norėtumėte pasivaikščioti taku, kuriuo per pelkę dar 18 amžiuje keliavo žmonės, gyvenę skirtingose pusėse įsikūrusiuose kaimuose? Dabar šių kaimų, kuriuose tada gyveno net apie 2000 gyventojų, jau senokai nebėra, tačiau liko takas (vadinamoji kūlgrinda), šiais laikais tapęs vienu gražiausių takų per pelkę. Žinoma, gražus ne pats takas – jis gan paprastas, patogus, medinis – nuostabūs yra vaizdai, kuriuos pamatai žygiuodamas per pelkę. Šiek tiek daugiau nei 1 km ilgio takas įrengtas Aukštumalos aukštapelkėje, Nemuno deltos regioniniame parke, Šilutės rajone. Visa mūsų kelionės ten istorija – AUKŠTUMALOS PAŽINTINIS TAKAS.
Plynosios pažintinis takas
Plynosios pažintinis takas beveik prieš 15 metų įrengtas Žemaitijoje, Pagramančio regioninio parko teritorijoje, Plynosios aukštapelkėje, ir yra skirtas su ja susipažinti. Keliaudami 1,5 km ilgio vienos krypties taku specifinės, tik pelkėms būdingos ir labai gražios gamtos vaizdų dozę tikrai gausite. Viena bėda – takas gan stipriai apleistas (ir kol kas negirdėjau, kad buvo atnaujintas), tad keliauti juo reikia atsargiai ir atidžiai. Ką pamatėme Plynosios pelkėje, skaitykite – PLYNOSIOS PAŽINTINIS TAKAS.