Šiaulių apygardos teisme veikiantį išskirtinį muziejų įkūrė buvęs šio teismo teisėjas Alfredas Vilbikas. Būtent jis sutiko aprodyti šią unikalią vietą ir plačiau papasakoti apie muziejaus atsiradimo istoriją, čia demonstruojamus eksponatus ir kitas teismų įdomybes.
Teismo ir muziejaus pastatas – buvusios arklidės
Teismų istorijos muziejus savo oficialią veiklą pradėjo 2017 m. sausio 4 d., nors teismų istorijos ekspozicija Šiaulių apygardos teisme jau buvo ir anksčiau.
„Teismo koridoriuose ir posėdžių salėje eksponuojamos nuotraukos, bylos, istoriniai dokumentai ar jų kopijos, originalios knygos, atskleidžiančios teismų raidą, o taip pat – šiame pastate vykusį gyvenimą nuo 1850 m., kai šį pastatą, kaip arklides, pastatė grafai Zubovai“, – aiškina A.Vilbikas.
Anot muziejaus įkūrėjo, Platonas Zubovas buvo imperatorienės Jekaterinos II favoritas, todėl ji jam padovanojo daug Lietuvos žemių, tarp kurių – ir Šiaulių ekonomija. Būtent dėl šios priežasties Zubovų giminė ilgą laiką šeimininkavo Šiaulių krašte.
„Šio pastato patalpose buvo įsikūręs ir dabartinio apygardos teismo analogas – carinės Rusijos Taikos teisėjų suvažiavimas. Šiaulių apygardos teismas šiame pastate buvo įkurtas 1922 m., tai yra lygiai prieš 100 metų. Iki tol Lietuvoje veikė du apygardos teismai: Marijampolėje ir Kaune“, – pasakoja A.Vilbikas.
„Černobylyje“ pabuvoję eksponatai
Teismų istorijos muziejuje lankytojai supažindinami su teismų istorija, jiems papasakojama, kaip Lietuvos teismai ir teisė vystėsi iki 1918 m., tarpukariu, okupacijos laikotarpiu ir po nepriklausomybės atkūrimo. Čia galima pamatyti Lietuvos tarpukario teisėjo, taip pat ir sovietinio teisėjo kabinetą, represijos aukų stendą.
Šiame muziejuje gausu įvairiausių eksponatų, tačiau itin nustebina tai, kad čia esantys teisėjų krėslai įsiamžino „Černobylyje“.