Maždaug du tūkstantmečius pragulėjęs jūros dugne, laivas buvo atrastas. Archeologai aptiko ir stebėtinai gerai išsilaikiusį jo krovinį. Mokslininkai skelbia, kad tai tikriausiai didžiausias kada nors rastas klasikinis laivas (tiksliau, jo duženos) Viduržemio jūros rytuose.
Archeologų teigimu, laivas buvo pastatytas kažkuriuo metu tarp 100 m. pr. m. e. ir 100 m. Jo ilgis – 35 metrai, o juo gabenta apie 6 tūkst. amforų. Radinys žvalgant sonaru aptiktas netoli Graikijos salos Kefalonijos krantų.
Laivą aptiko Patrų universiteto Oceanus grupė, kuri naudojosi dirbtiniu intelektu nuotraukų apdorojimui. Projektą finansavo Europos Sąjungos „Interreg“ programa.
Tai yra ketvirtas pagal dydį romėnų laivas, kada nors rastas Viduržemio jūroje. George'as Ferentinosas iš Patrų universiteto teigia, kad tai labai reikšmingas archeologinis atradimas. Jis kartu su devyniais akademikais apie atradimą paskelbė moksliniame žurnale „Journal of Archeological Science“.
Amforų krovinys yra gerai matomas ant jūros dugno ir yra labai geros būklės, teigia jie. Laivo liekanos taip pat turi daug potencialo – manoma, kad jos atskleis daug informacijos apie laivybos kelius, prekybą, amforas ir laivų konstrukciją tais laikais.
Dauguma romėnų laivų tais laikais būdavo apie 15 metrų ilgio – daugiau nei dvigubai trumpesni nei naujai atrastas. Laivas nuskendo maždaug už 2 km nuo dabartinio Fiskardo uosto, kuris yra vienintelis Kefalonijos kaimas, nesunaikintas per Antrąjį pasaulinį karą. Archeologai mano, kad tai reiškia, jog Fiskardas anksčiau buvo svarbus taškas romėnų prekybos keliuose. Tyrimas buvo atliktas 2013–2014 m., taip pat jo metu pastebėta daugiau duženų iš Antrojo pasaulinio karo laikų.
Tačiau labiausiai mokslininkai džiaugiasi faktu, kad nuskendusiame laive aptiktas didelis ir puikiai išsilaikęs krovinys. Nuotraukose matyti krūvos amforų, kurios liko gulėti, rėmo formos.
Visgi lieka problema, ką daryti su laivo liekanomis. G.Ferentinosas CNN teigė, kad jų iškėlimas yra labai sunkus ir brangus darbas. Vietoj to bus imamasi kito būdo – ištraukti amforą ir panaudojant DNR technologijas nustatyti, kas ja buvo gabenta – vynas, aliejus, riešutai ar grūdai. Tokiam planui bus ieškoma investuotojo.