Keliautojas15min papasakojo apie pirmą kartą lankytame krašte patirtus nuotykius, labiausiai nustebinusius objektus ir neteisingus stereotipus, kurie sukasi daugelio žmonių galvose. Aurimas prisipažino, kad į JAV jis dar tikrai sugrįš.
„Kelionė net nesibaigia, o jau planuoju kitą“
Anot A.Mockaus, ne paslaptis, kad kelionės jo gyvenime atsirado dar vaikystėje.
„Kelionės mano gyvenime prasidėjo tada, kai supratau, kad galima išeiti toliau negu iš kiemo. Aišku, paskui atstumai didėjo, kol kažkada pasitaikė galimybė išvykti ir už Lietuvos ribų, – sakė žinomas keliautojas.
– Kelionės mane žavėjo ir traukė nuo jaunystės. Visada patys gražiausi filmai būdavo tokie kaip, pvz., „Kapitonas Tenkešas“ ir pan. Tas pats su knygomis – skaitydavau apie visokias paslapčių salas, nuotykių romanus. Man ir tada nebuvo svetimas jausmas kažką pažinti.“
Paklaustas apie tai, kiek valstybių yra aplankęs, A.Mockus nurodė, kad negali atsakyti.
„Sudėtinga būtų suskaičiuoti. Esu aplankęs tikrai daug valstybių. Tokia Azija labiau ištyrinėta, ten turėjau nemažai patirčių. Afrikos dar nesu daug matęs, Ameriką irgi tik dabar pradėjau pažinti. Kuo daugiau pamatai, tuo labiau jautiesi nieko nežinantis, todėl tik dar labiau visur traukia“, – pasakojo klaipėdietis.
A.Mockaus teigimu, jis visada turi naujų kelionių planų: „Tik baigiasi vienos kelionės, dar dažnai būna, kad kelionė net nesibaigia, o jau planuoju kitą.“
„Štai pavasarį ketinau aplankyti Afganistaną, bet situacija susidėliojo taip, kad nebeišeina nuvykti į Maskvą. Ten būtų reikėję tvarkytis vizos reikalus, bet dabar neaišku, kuriam laiku tai nuskelia. Visgi, kaip sakau, vienos durys užsidaro, atsidaro langas. Tai tikiuosi, kad atrasiu tą „langą“ ir nuvyksiu į Afganistaną. O šį rudenį jau esu suplanavęs vykti į Siriją ir Libaną“, – teigė keliautojas.
Pirmieji bandymai nuvykti į JAV buvo nesėkmingi
Pasak A.Mockaus, kartais nutinka taip, kad pačios aplinkybės priverčia nuvykti į naują vietą, todėl jis per tokią kelionę stengiasi dar ir kažką pamatyti.
„Kelionė į JAV buvo šeimos draugams seniai duotas pažadas. Sakiau, kad į jų dukros vestuves tikrai atvažiuosiu. To kvietimo sulaukiau, su tais žmonėmis buvome nesimatę per 20 metų, – akcentavo keliautojas.
– Tai va, pasitaikė galimybė ten nuvykti, tuo pačiu prisitaikiau prie aplinkybių ir pakeliavau po pačią šalį.“
A.Mockus prisiminė, kad jaunystėje du kartus prašė vizos į JAV, nes mąstė ten dirbti. Anot jo, atrodė, kad ten laukia geresnis gyvenimas.
Kelionė į JAV buvo šeimos draugams seniai duotas pažadas.
„Labai gerai, kad likimas susidėliojo taip, kad aš taip ir neišvykau. Tačiau atėjo laikas, kad vis tiek ten nuvažiavau, – džiaugėsi pašnekovas.
– Dabar dėl vizos reikėjo važiuoti tiesiai į ambasadą, nes, matote, buvau aplankęs tokių šalių, kurios laikomos nedraugiškomis JAV. Teko važiuoti į pokalbį. Šiai dienai turiu vizą 10 metų ir tikrai žinau, kad aš į Ameriką dar sugrįšiu. Matau, kad dar turiu ten krypčių.“
Nors JAV atstumai kitokie, pavyko daug ką pamatyti
Anot A.Mockaus, šeimos draugas iš JAV netikėtai pasakė, kad jis gali pakeliauti jo kemperiu: „Sako – sėsk ir važiuok kur nori.“
„Atrodo, tai būtų buvę sunku net suplanuoti. Tiesiog aplinkybės susidėliojo taip, kad negalėjau jomis nepasinaudoti. Tai paėmiau tą automobilį ir išvažiavome. Ši mūsų kelionė kemperiu truko tik 10 dienų. Atrodo, kad Europoje per tiek laiko gal ir spėtum ką nors aplankyti, o ten – atstumai kiti...“ – akcentavo keliautojas.
Pašnekovo teigimu, jis kažkam buvo pasakęs, kad gal tuo metu norėtų užsukti ir į Kaliforniją (šeimos draugai gyvena kitoje JAV dalyje), tačiau tada suprato, kad ten nuvykti tikrai nespės.
„Visa kelionė prasidėjo tada, kai mes išvažiavome iš Čikagos. Pirmąjį tūkstantį mylių nieko ypatingo nemačiau. Pravažiavome ir visą Nebraską, tai ten net ryšio nebuvo, – sakė A.Mockus.
– Tačiau mane jau buvo paruošę, kad visas vaizdas prasidės nuo Denverio. Taip ir buvo. Kai pasiekėme Denverį, po 980 mylių, čia susidaro kone 1600 kilometrų, tik tada pamatėme pasikeitusį reljefą – iš platumų prasidėjo ir kalnai. Tas vaizdas toks, tarsi tai būti visai kitas – kažkoks paralelinis – pasaulis.“
Pasak keliautojo, Kolorado valstija jį tikrai labai sužavėjo: „Jeigu reikėtų palyginti, ar labiau patiko Kolorade, ar Jutoje, tai man labiau patiko Kolorade, o žmona sako, kad Jutoje.“
A.Mockaus pasakojimu, jam Kolorado valstija labiau patiko dėl to, kad jis labai mėgsta gamtą.
„Ten daugiau žalumos, ten ir kalnai, ir sniegas kalnuose, ir slėniai, ir upės, ir kanjonai. Aplankėme ir Juodąjį kanjoną (Ganisono nacionalinis parkas). Tikrai labai įspūdinga vieta. Taip pat kalnų apsuptyje išvydome ir keturračių sostine laikomą miestelį Urėjų. Ten visi važiuoja su savo keturračiais, su krosiniais motociklais ir keliauja po tas kalnų apylinkes ir tie kriokliai, ir miškai, tikrai įspūdinga.
Šiame krašte gausu gyvūnijos – daug elnių, briedžių, meškų, zuikių, burundukų, voverių“, – prisiminimais iš kelionės dalijosi keliautojas.
Anot jo, Kolorado valstijoje – daugiau kontrastų, o Jutoje – dykumos.
„Jutoje yra Arkų nacionalinis parkas. O jame ir kanjonų pamatysi, ir vietų, kur dažnai buvo filmuojami vesternų filmai su indėnais bei kaubojais. Ten matai jau tokią Ameriką, kurios jokioje kitoje pasaulio šalyje nepamatysi“, – aiškino A.Mockus.
Pasak keliautojo, Amerika išsiskiria būtent savo kanjonais.
„Teko vieną kanjoną aplankyti Irane, bet ten šiek tiek kitaip. Amerikoje tokie specifiniai smiltainiai, kalnai, jie tokios raudonos spalvos. Tie kalnai atsilaužia, ne taip, kaip pas mus – uola, akmuo, o ten – jį galima sutrupinti rankomis, – stebėjosi pašnekovas.
– Pats lankomiausias Amerikoje – „Dievų sodas“ („Garden of the Gods“). Per metus jį aplanko milijonai žmonių. Kai pamatai visą tą grožį, apima puikus jausmas.“
Anot A.Mockaus, įspūdis apima ir klausantis gidų istorijų, kurie papasakoja, kad prieš daugybę milijonų metų ten buvo jūros dugnas. Tai keliautojas pastebėjo, nes uolos buvo „apaugusios“ kriauklėmis.
„Kartais tie kelionių įspūdžiai taip įsirėžia į atmintį, kad paskui juos pradedi matyti ir sapnuose. Kuo daugiau pasaulio pamatai, tuo ir sapnai tampa spalvingesni, – filosofiškai apie keliones mąstė pašnekovas.
Keliauti, kaip aš sakau, yra tikroji laisvė.
– Keliauti, kaip aš sakau, yra tikroji laisvė. Kai supranti, kad tavęs niekas nevaržo, kad tavo šaliai niekas negresia, kai tu gali grįžti į savo namus, kai žinai, kad gali iš kažkur parsiveži įspūdžių, kažkam kažką papasakosi. Tai yra fantastiška.
A.Mockus dar akcentavo, kad su šeima jam, žinoma, tenka keliauti, tačiau kartu vykti į tokią ilgesnę pažintinę kelionę teko pirmą kartą.
JAV sužavėjo savo gamta
Paklaustas apie tai, ar kelionėje neužklupo netikėtumai, A.Mockus atsakė, kad jų automobilis nebuvo skirtas miegoti 5 asmenims.
„Man tai nebuvo iššūkis, tiesiog – eilinė pramoga miegoti gryname ore. Visada miegojau lauke. Kemperis buvo pritaikytas 3 asmenims, iš bėdos galima miegoti ir 4, – sakė pašnekovas.
– Kažkur Jutoje pasidarė karšta, tai dėl miegojimo lauke prasidėjo vos ne varžytuvės.“
Tiesa, keliautojas prisiminė, kad tose vietose yra nemaža gyvūnų migracija, todėl vakarais reikėtų važiuoti atsargiai.
„Ten vakarais reikia saugotis stirnų, meškėnų, zuikių. Vienu metu per plauką vos neįvyko avarija, į kelią buvo iššokusi stirna“, – pasakojo A.Mockus.
Kalbėdamas apie savo kelionę, žinomas žmogus akcentavo, kad JAV ir net pati Čikaga jį sužavėjo pagarba gamtai.
„Pavyzdžiui, ten gyvenamųjų namų architektūra pritaikyta prie esamos gamtos. Niekas neleidžia ne savo sklypo teritorijoje nupjauti medį. Jei jis kažkur auga, tai augs ir toliau. Viskas taip harmoningai sutampa, labai daug paukščių ir kitų gyvūnų. Šalia Čikagos yra miškeliai, todėl čia pilna gamtos. Kaip juokauju, pas mus prie namų atsirado voverė, tai apie ją turbūt visi portalai parašė. O ten jos įprastos. Burundukai šalia namų knisą žemę, – šmaikštavo A.Mockus.
– Aplankiau vienus draugus ten, tai jie net pasidarę specialią lesyklą kolibriams, kurie geria nektarą. Tie žmonės prisijaukinę ir tas pačias voveres, jos ateina ir valgo iš rankų.“
Anot keliautojo, gamtos mylėtojams JAV tikrai turėtų patikti. Kaip jis pats sakė, Ameriką pažino iš gerosios pusės ir pridūrė, kad tikrai matosi, jog tai galimybių šalis: „Dirbti reikia, bet žmogui, turinčiam pinigų, galima rasti labai daug pramogų ir labai daug ką pažinti.“
Kemperiu įveikė apie 6 tūkst. kilometrų
Pasak A.Mockaus, JAV kemperiu pavyko įveikti apie 6 tūkst. kilometrų. O paklaustas apie tai, ar tokią kelionę kemperiu rekomenduotų kitiems, pašnekovas pripažino, kad tai yra fantastiškas dalykas.
„Toks automobilis yra labai pritaikytas kelionėms. Juk JAV yra ganėtinai dideli atstumai, kuriuos reikia įveikti, nepaskraidysi po 300–500 mylių iš miesto į miestą“, – sakė jis.
Keliautojo teigimu, su kemperiu jis su šeima keliavo 10 dienų, o apskritai JAV praleido daugiau kaip tris savaites. Per šį laiką A.Mockus aplankė Ilinojaus, Ajovos, Nebraskos, Kolorado, Jutos ir Teksaso valstijas.
„Į Teksasą vykau atskirai, ten skristi pasiūlė draugas, tai pamačiau Dalasą, rytinę Teksaso pusę. Labai nustebau, nes Teksasą visada įsivaizduodavau kaip kaubojišką vietą. Pasirodo, nieko panašaus, – stebėjosi keliautojas.
– Į rytus nuo Dalaso – labai daug žalumos. Pravažiavau beveik 6 tūkst. kilometrų, bet niekur nemačiau tiek daug gražiai sutvarkytų vietų, kiek buvo Teksaso rytinėje pusėje. Ten lyg Šveicarija. Viskas labai sutvarkyta, vejos nušienautos, viskas išpuoselėta, net ir pamiškės išvalytos.“
Anot A.Mockaus, taip pat Teksase yra labai daug galimybių versle: labai geri įstatymai investuojant, maži mokesčiai, pigi žemė. Tai, ką pamatė JAV, daugybę valstybių aplankiusį vyrą tikrai nustebino.