Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Žinutė lenkų turistams: Vilnius yra magiška vieta savaitgalio išvykai

Rudens savaitgaliai puikiai tinka tolimesnėms ar artimesnėms kelionėms. Tarp miestų, kurie užburia savo magiška atmosfera, neabejotinai yra ir Vilnius. Tokią žinutę lenkų turistams siunčia interneto portalas turystyka.wp.pl.
Vilniaus senamiestis
Vilniaus senamiestis / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Portalas primena, kad Vilnius pastaruoju metu sulaukė itin palankių kelionių ekspertų įvertinimų. Štai 2014 metais „Lonely Planet“ pateikė sąrašą įdomiausių vietų, kurias reikėtų aplankyti šiemet. Lietuva atsidūrė aukštoje trečioje pozicijoje po Singapūro ir Namibijos.

Taip pat pernai „The Huffington Post Travel“ Vilnių įtraukė į geriausių miestų trumpoms išvykoms dešimtuką. Buvo įvertintas ne tik į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktas Senamiestis, bet ir tai, kad tai šiuolaikinis, gyvenimu pulsuojantis miestas, kuriame lengvai ir ne itin brangiai pramogų ras kiekvienas.

Tad kas siūloma lenkams? Visų pirma – žinoma, Senamiestis. „Miesto centras yra Neries slėnyje, o Senamiestis – tie Neries ir Vilnelės santaka. Prieš kelis šimtus metų miestą juosė gynybinė siena. Iki šių dienų išlikę tik nedideli jos fragmentai ir vieninteliai vartai – Aušros vartai. Vos juos peržengus būtina pakelti galvą į viršų ir pamatyti Aušros vartų Marijos paveikslą. Tai viena iš tų magiškųjų vietų, kuri siejasi su Lietuvos ir Lenkijos istorija, o jos neįmanoma pamiršti keliaujant po Vilnių“, – rašoma straipsnyje.

Pilies gatvė pristatoma kaip viena gražiausių ir žaviausių senamiesčio vietų. Kažkada buvusi pagrindinė prekybos vieta, dabar ši miesto dalis gali pasigirti daugybe unikalių pastatų, simpatiškų kavinukių ir paslaptingų, vingiuotų gatvelių.

„Senojo miesto perlas ir viena svarbiausių vertybių yra monumentali arkikatedra, puikiausias klasicizmo pavyzdys. Yra ir keletas kitų, dėmesio vertų bažnyčių, kaip Šv. Onos, Šv.Dvasios. Senamiestyje stovi ir Vilniaus universiteto ansamblis, o tai viena seniausių Europos mokslo įstaigų“, – liejasi pagyros Vilniui.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Katedra
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Katedra

Meno mylėtojams rekomenduojamas Europos parkas su savo netradicinėmis erdvėmis ir skulptūrų bei instaliacijų ekspozicija.

Senojo miesto perlas ir viena svarbiausių vertybių yra monumentali arkikatedra, puikiausias klasicizmo pavyzdys. Yra ir keletas kitų, dėmesio vertų bažnyčių, kaip Šv. Onos, Šv.Dvasios. Senamiestyje stovi ir Vilniaus universiteto ansamblis, o tai viena seniausių Europos mokslo įstaigų, – liejasi pagyros Vilniui.

„Turint daugiau laiko, galima paieškoti lenkiškųjų Vilniaus ženklų, kurių čia netrūksta. Lenkiškieji pėdsakai, kurie labiausiai traukia lenkų turistus, yra vietos, susijusios su lenkų romantikais, pirmiausia – Adomu Mickevičiumi, Juliuszu Slowackiu, Jozefu Ignotu Kraszewskiu ar Stanislawu Moniuszka.

Daugiausia atsiminimų Vilniuje likę apie A.Mickevičių. Name Bernardinų g. 11 įkurtas nedidelis muziejus, kur tarp eksponatų yra asmeninių poeto daiktų, tarkim, stalas, prie kurio jis sėdėjo kurdamas „Gražiną“, fotelis ir daug rankraščių.

Taip pat Vilnius turi senąsias Rasų kapines, kurios atspindi tikrąjį daugiaspalvį Vilniaus portretą, stipriai susijusį su Lenkijos istorija“, – lankytinos vietos pristatomos lenkams.

Šeimas su vaikais sudominti turėtų Gedimino pilis, Žaislų, Pinigų, Technikos ir energetikos, Geležinkelio muziejai, o pavargus puikus atokvėpis esą laukia Belmonte.

Čia atvykus būtina paragauti cepelinų, kuriems pagaminti reikia šviežių ir virtų tarkuotų bulvių, mėsos, dažniausiai – kiaulienos, pakepintos šoninės ir svogūnų padažui. Taip pat įdomaus skonio yra blynai bei bulvių plokštainis – kugelis, – rašo turystyka.wp.pl.

„Nėra Vilniaus be jo skonių. Kulinarinius miesto gaminius būtina paragauti kiekvienam. Sveika, kadangi remiasi paprastai produktais, virtuvė, deja, yra gana kaloringa, bet ir dietų mėgėjai ras šį bei tą sau, tarkim, gilių kavą be kofeino, žuvies patiekalų ar šaltibarščius.

Čia atvykus būtina paragauti cepelinų, kuriems pagaminti reikia šviežių ir virtų tarkuotų bulvių, mėsos, dažniausiai – kiaulienos, pakepintos šoninės ir svogūnų padažui. Taip pat įdomaus skonio yra blynai bei bulvių plokštainis – kugelis. Norint sušilti lietuviai siūlo garsųjį midų ir vaistažolių užpiltines. Troškulį puikiai numalšins puikusis lietuviškas alus“, – rašo turystyka.wp.pl.

O ir atvykti į Vilnių iš kaimyninės Lenkijos lengva. Iš Varšuvos čia skraido lėktuvai, kelionės trukmė – vos viena valanda. O ir autobusais ar automobiliais atvažiuoti nėra toli. Varšuvą ir Vilnių skiria 450 km, o nuo Balstogės tėra 300 km.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai