„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Žvilgsnis į Pietų Švediją: skandinavišku subtilumu ir aštriais potyriais kvepiančios atostogos

Kasdien į Pietų Švediją kursuojantis „DFDS Seaways“ keltas Klaipėdos krantus palieka jau temstant – 21 val. vakaro. Pusę paros trunkanti naktinė kelionė neprailgsta. Pasigrožėję nuostabiu saulėlydžiu, jūros ošimu bei įspūdingais pro šalį plaukiančiais kruiziniais laivais, sočiai pavakarienevę ir kiek nusnūdę kelto keleiviai atvirame denyje jau smalsiai žvilgčioja į išnyrančius Švedijos uosto Karlshamno krantus. Pažintis su patriotiška, skandinaviškai subtilia, o kartais ir labai spalvinga Pietų Švedija prasideda būtent čia.
Švedija
Švedija / „Vida press“ nuotr.

Patrauklusis uostas

Ne retas keliautojas vos išsilaipinęs iš kelto Karlshamne iš karto sėda į mašiną ir mauna Vakarų ar Rytų kryptimi lankyti kelionės plane numatytų miestų ar objektų. Vis dėlto, pirmuoju lankytinu tašku nusipelno būti pats jaukusis Švedijos uostas.

Nedideliame 19 tūkst. žmonių apgyvendintame miestelyje atrakcijomis turistams išties pasirūpinta. Vienas iš lankomiausių Karlshamno objektų – bene geriausia pramoga šeimoms vadinamas „Kreativum“ mokslo centras.

Pastarasis lankytojams siūlo patiems išbandyti daugiau kaip 100 išradimų, kurie pritaikyti įvairaus amžiaus bei pomėgio žmonėms, todėl nuobodžiauti neteks nė vienam šeimos nariui.

„DFDS Seaways“ nuotr./Mokslo centras „Kreativum“
„DFDS Seaways“ nuotr./Mokslo centras „Kreativum“

Susigundžiusiems aplankyti mokslo pažinimo centrą vertėtų netemti laiko į vakarą, mat pastarasis duris atveria 11 val. ryto, o užveria ketvirtą valandą po pietų.

„Kreativum“ centro aplankymo kaina vaikui siekia 100 Švedijos kronų, o suaugusiajam – 135. Šeima, keliaujanti su keliais vaikais, turėtų teirautis šeimyninio bilieto, kuris gali leisti sutaupyti net daugiau kaip 100 kronų (10, 65 Eur).

Karlshamnas, kaip ir dažnas pasaulio jūrinis miestas, neapsieina be ypatingo žvejybinio akcento. Į vos 10 km nuo Karslhamno nutolusius lašišų namus „Laxen hus“ nepasigailės užsukęs joks keliauninkas, o ką jau kalbėti apie žvejus.

Lašišų namai kviečia apsilankyti muziejuje, kuriame nuodugniai pasakojama apie minėtos rūšies žuvų gyvenimą, suteikiama galimybė ne tik jomis pasigrožėti pro stiklinę sieną, bet ir užmesti meškerę bei pabandyti ją sužvejoti.

„DFDS Seaways“ nuotr./Lašišų namai „Laxen hus“
„DFDS Seaways“ nuotr./Lašišų namai „Laxen hus“

Galiausiai, netoliese esančioje parduotuvėje siūloma ir įsigyti ypatingu metodu Morrum rūkykloje išrūkytos lašišos. Nusprendusiems apsilankyti vertėtų įsidėmėti, kad „Laxen hus“ dirba ne ištisus metus.

Nuo balandžio iki rugsėjo lašišų namai duris atveria 9 val. ryto ir uždaro 17 val, o spalį – paskutinį metų darbo mėnesį – dirba valanda trumpiau.

Pramogą, kuriai sunku atsispirti, Karlshamne ras ir ekstremalesnių pojūčių ieškantys keliautojai – turas po salų archipelagą. Ir ne kuo kitu, o – greitaeigiu kateriu!

Įlipus į pastarąjį kapitonas paprašys kiekvieno užsidėti gelbėjimosi liemenę, patogiai įsitaisyti. Pirmoji kelionės dalis kiek ramesnė – vienas po kito keičiasi įspūdingi gamtos vaizdai, tai uolėtos, tai žalios pakrantės, didelės ir mažesnės gyvenvietės, terasose ar savo jachtose pietaujantys švedai.

 „DFDS Seaways“ nuotr./Turas greitaeigiu kateriu
„DFDS Seaways“ nuotr./Turas greitaeigiu kateriu

Įpusėjus turui kapitonas paprašys visus užimti saugias vietas, tvirtai laikytis ir ramiai ištars „plaukiame į atvirą jūrą“. Amerikietiški kalneliai per bangas su nuostabiu Švedijos pakrančių reginiu – tai, ko pamirši neįmanoma.

Modernioji Malmė

Išvykus iš Karlshamno tęsti pažintį su Pietų Švedija galima keliomis kryptimis – į Rytus arba į Vakarus. Pasirinkus pastarąją kryptį, keliauninkų tikslu turėtų būti modernioji Malmė iki kurios –150km.

„Google Maps“/Karlshamnas-Malmė  „Google Maps“
„Google Maps“/Karlshamnas-Malmė „Google Maps“

Kad judate vieno labiausiai industrializuotų Švedijos miestų link, jums sufleruos įspūdingas net 190 metrų aukščio Turning Torso pastatas. Tai – miesto simbolis ir kartu aukščiausias gyvenamasis statinys Skandinavijos šalyse.

54 aukštų pastatas įsikūręs pačioje jūros pakrantėje, šalia jo – modernus, tvarkingas ir itin stilingas daugiabučių kvartalas, po gero penkmečio tapsiantis kone miestu mieste.

„DFDS Seaways“ nuotr./Turning Torsas
„DFDS Seaways“ nuotr./Turning Torsas

Besižavint Malmės modernumu, nereikėtų pamiršti, kad miestas puoselėja senąsias istorines ir architektūrines vertybes. Apsilankyti muziejuje ir pasigrožėti architektūra kviečia didinga 16 a. sugriauta, o vėliau vėl atstatyta Malmės pilis.

Dar vienas iš turistų traukos centrų – turgaus, parodų, vietinių susibūrimų, restoranų ir naktinio gyvenimo vieta – Lilla Torg aikštė.

Dar 1592-aisiais pastatyta senoviniais namukais ir autentišku stiliumi garsėjanti aikštė pateisins kiekvieno – ir tiesiog pasižvalgyti suvenyrų, ir kiek triukšmingiau praleisti laiką atklydusio – turisto lūkesčius.

Turo po Malmę akcentu vis dėlto turėtų būti seniausias miesto pastatas Šv. Petro bažnyčia (St. Petri Kyrka) su gerai išlikusiomis freskomis. Bažnytinės architektūros mėgėjai taip pat neturėtų praleisti progos išvysti Malmėje esančią itin netradicinę Sankt Matteus bažnyčią. Vienas labiausiai turisto akį traukiančių architektūrinių sprendimų – šešių kolonų laikomas iš skirtingų spalvų stiklo padarytas stogas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs