Aukoja rezistento pensiją
Daugiau nei 10 tūkst. eurų – tiek pinigų Vilniaus Birbynių gatvės pabaigoje esančios regyklos tvarkymui, gražinimui ir tobulinimui jau yra skyręs 86-erių metų Pavilnio gyventojas Algirdas Misiūnas. Tremtinių sąraše buvęs, bet Sibiro išvengęs vyras šalia jo namų esančios parko teritorijos tvarkymui jau ne pirmus metus skiria gaunamą rezistento pensiją.
Pirmuosius regyklos tvarkymo darbus inžinieriumi-mechaniku dirbęs A.Misiūnas inicijavo dar 2013 m. Tuomet iki tol automobilių apsisukimo dykyne buvusioje vietoje atsirado grįsti takai, o per pastaruosius dvejus metus vaizdas radikaliai pasikeitė: išdygo puošnūs įėjimo vartai, suoliukai, fotosesijai skirta vieta, laužavietė ir skulptūra.
„Visam tam nei cento nedavė nei parkas, nei miestas. Iki tol čia buvo tik vaikų žaidimų aikštelių įrenginiai. Tikriausiai daug kam gali kilti klausimas, kodėl pinigų geriau neišleidžiu važiuodamas į kokius kurortus?
Man to nereikia, tiesiog vadovaujuosi principu, kad, jeigu turiu, reikia tuo dalintis su kitais“, – sako senjoras, regyklos puoselėjimui skiriantis ne tik savus pinigus, bet ir kruopščiai apgalvojantis kiekvieną detalę.
Tikriausiai daug kam gali kilti klausimas, kodėl pinigų geriau neišleidžiu važiuodamas į kokius kurortus? – sako A.Misiūnas.
Vos pasukę į kairę nuo įėjimo į regyklą lankytojai tolumoje, žvelgdami pro medžių koridorių, gali atpažinti Konstitucijos prospekto dangoraižius ir greta jų išsidėsčiusius rajonus. Vaizdu šioje vietoje galima mėgautis atsisėdus ant suoliukų arba įsiamžinant specialiame nuotraukų darymui skirtame rėme.
Regyklos fundatoriaus vizijoje šią vietą ateityje turėtų papildyti ir Šv. Kristoforo skulptūra. Vilniaus globėju laikomas šventasis sostinę stebėtų būdamas netoli regyklos krašto.
Senelio darbus tęs anūkas
Tiems, kurie malonią vasaros dieną nenori vykti už miesto, bet svajoja apie pabuvimą su draugais žalioje oazėje, regykla taip pat turi ką pasiūlyti. Jos viduryje A.Misiūnas įkurdino dengtą laužavietę su ant išvažiuojamų bėgių esančia kepsnine-šašlykine, kuria naudotis gali visi norintieji.
Greta jos – ir kiti iškylai reikalingi atributai: specialios vietos pastatyti stiklinėms ar puodeliams, pievelė, krepšinio lankas bei vietos atsisėsti. Atvykusieji praleisti laiko su vaikais taip pat turėtų atsipūsti – mažieji laiką gali leisti ant jiems skirtų žaidimų įrenginių.
„Praėjusiais metais, minint atkurtos Lietuvos šimtmetį ir mano 85-ąjį gimtadienį, manęs pasveikinti su garbės raštu atvyko ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius, o parko viduryje iškilo stulpas su, kaip aš vadinu, testamentine lentele.
Joje esu parašęs, kad mano pradėtus regyklos tvarkymo darbus pažadėjęs tęsti parko kaimynystėje gyvenantis anūkas. Na, o ant stulpo viršaus puikuojasi užrašas, raginantis visus žmones prižiūrėti bei puoselėti regyklą – „Mylėkime gamtą kaip savo namus“, – aiškina A.Misiūnas.
Skulptūroje – žinutė poroms
Judėdami link regyklos pakraščio, susiliejančio su į Pavilnio regioninio parko gilumą vedančiu taku, išvystame naujausią teritorijos puošmeną – vos prieš keletą mėnesių iškilusią menininko Liutauro Griežės skulptūrą „Gyvenimo šokis“.
A.Misiūno teigimu, stilizuotai meilę perteikiančios skulptūros idėją jam padiktavo noras įkvėpti į parką atvykusias poras, kad jos ryžtųsi susilaukti vaikų.
Regyklą puoselėjančiam vilniečiui susisiekus su L.Grieže, pastarasis nubraižė skulptūros eskizą, pagal kurį ir buvo sukurtas kone 400 kg sveriantis meno kūrinys.
„Šioje skulptūroje vaizduoju dviejų gaivalų ar energijų – vyriškosios ir moteriškosios – šokį bei sugyvenimą. Pradinė mintis kilo iš dao simbolio, kuriame yin ir yang jėgos susipynusios, o harmoningas žmogaus kelias yra tarp jų.
Manau, dabar, kuomet auga susipriešinimas tarp skirtingų visuomenės grupių ir lyčių, ypač aktualu rasti pusiausvyrą savo asmeniniame ir viešajame gyvenime. O kartu ir sušokti savo tobulą ir teisingą gyvenimo šokį“, – Ribiškių regykloje stovinčio kūrinio prasmę aiškina L.Griežė.
Vis dėlto minėtoji skulptūra – dar ne paskutinis šią Pavilnio parko dalį papuošęs atributas. Regyklą jau ne pirmus metus puoselėjančio A.Misiūno planuose, be jau minėtos Šv. Kristoforo skulptūros, – eglės sodinimas.
Žaliaskarė, pasak vilniečio senjoro, turėsianti tapti įvairių bendruomenės švenčių pažiba, kurią, esant poreikiui, bus galima ir papuošti šviečiančiomis girliandomis. Elektros atvedimu iki jos senjoras taip pat tikina jau pasirūpinęs, dabar telikę išspręsti dilemą: sodinti sidabrinę ar tradicinę žaliąją eglę?
Kaip nusigauti iki Ribiškių regyklos?
Viešuoju transportu: išlipti Liepkalnio stotelėje, kurioje stoja 2, 12, 16, 19, 58, 61, 82, 88 maršruto autobusai. Nuo stotelės eiti apie 8 min. pėsčiomis link Birbynių gatvės galo, praėjus įmonės „Kaminta“ iškabą.
Automobiliu: navigacinėje sistemoje įvesti Birbynių g. ir ja važiuoti iki pat kelio galo, kol pasieksite šalia atodangos įrengtą stovėjimo aikštelę.