2022 01 14

Meteorologas apie penktadienį dalyje Lietuvos išvystus žaibus: „Tai tikrai ne anomalija“

„Man jau net draugai rašė klausdami apie griaustinį ir žaibus“, – juokėsi Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyriausiasis specialistas Gytis Valaika, sulaukęs 15min žurnalistų skambučio ta pačia tema. Jis paaiškino, kas lemia, jog sausio viduryje žaibuoja ir griaudėja perkūnija, ar tokie reiškiniai – anomalija.
Žaibas
Žaibas / 123RF.com nuotr.

Užfiksavote penktadienį Lietuvos padangę raižiusius žaibus? Jūsų nuotraukų lauksime 15min@15min.lt.

Penktadienį prieš pietus nemažai žmonių, gyvenančių Vilniuje ir sostinės apylinkėse, nustebo išgirdę perkūną bei pamatę dangų nutvieskusius žaibus. Tačiau, anot meteorologų, tai nėra anomalija.

„Žaibai ir perkūnija žiemą – normalus reiškinys. Tikrai ne apokalipsė“, – sakė meteorologas Gytis Valaika ir pridūrė, kad vis dėlto įprastai tokie gamtos reiškiniai šaltuoju metų laiku būdingi tik tam tikrai Lietuvos daliai – pajūrio regionui.

„Orų žemėlapyje matau, kad šiandien (sausio 14 d. – 15min past.) daugiausia žaibavo Vilniuje ir jo apylinkėse, bet pavienių žaibų ir perkūnijų buvo ir tarp Anykščių ir Molėtų, piečiau Panevėžio. Visgi, daugiausia – apie Vilnių, nuo jo einant link Baltarusijos pasienio – Šumske, Turgeliuose. Paskaičiavus vienetus, tai mūsų sistema užfiksavo apie 20 žaibų“, – pasakojo meteorologas G.Valaika.

Kas lemia žaibų susidarymą žiemą?

Pasak pašnekovo, pagrindinė priežastis yra dideli temperatūrų skirtumai. „Todėl žaibų žiemą daugiausia būna pajūryje. Jūra yra santykinai šiltesnė, žemynas – vėsesnis, tad tai puiki terpė žaibams. Kodėl šįkart žaibavo Vilniuje, žemyne, tolokai nuo jūros? Dėl to, kad slinko kontrastingas atmosferos frontas. Matėme visi ryte, koks vėjas buvo, kaip sustiprėjo ir priartėjo krituliai – matėsi, kad net šuorais juda.

Susidarė kontrastingas atmosferos frontas ir išsivystė nemaži debesys. Susidarė vos ne vasarinė situacija ir pavyko net žiemą išspausti žaibų net žemyninėje Lietuvos dalyje“, – paaiškino meteorologas ir pridūrė, kad dabar aprimęs vėjas vakarop ir vėl turėtų sustiprėti.

Buvo šiltesnė oro masė, vėjas stiprus, praslinko šaltas atmosferos frontas – susidarė palanki terpė žaibams.

Jo teigimu, didesni temperatūrų svyravimai visada lemia žaibus – tiek žiemą, tiek vasarą. Šaltuoju metų laiku tai pasitaiko rečiau, todėl ir žaibai – ganėtinai išskirtinis dalykas. „Bet tikrai ne anomalija“, – dar kartą patikino meteorologas.

Jis pabrėžė, kad šių žaibų nereikėtų tiesiogiai sieti ir su klimato kaita: „Šio konkretaus atvejo tikrai nesiečiau – žmonių matyti žaibai yra nulemti oro sąlygų, o ne klimato pokyčių. Vis dėlto dėl šylančio klimato ateityje žiemą žaibai gali būti dažnesni ne tik pajūryje, bet ir žemyninėje Lietuvos dalyje.“

Pajuokaudamas jis siūlė neskubėti ir maudytis: „Nebent esate užsigrūdinę ir ne pirmą kartą lįsite į ledinę eketę, nes ežerai ir kiti vandens telkiniai dar užšalę.“

Internetas siaučia: pasipylė pajuokavimai žaibų tema

Netikėtas griaustinis ir žaibai sujudino feisbuką. Vilniuje ir jo apylinkėse gyvenantys žmonės ėmė dalytis savo mintimis, ką apie tai mano, nevengė ir pajuokauti.

Štai žurnalistė Laisvė Radzevičienė, šiandien švenčianti savo gimtadienį, juokauja, kad jau galėtų eiti ir maudytis bei rašo: „Pirmą kartą per savo gimtadienį matau žaibus ir girdžiu griaustinį. Na, tai už tuos pirmus kartus!“ O šį įrašą komentavę draugai pažymėjo, kad per gimtadienį gamtos paruoštus „fejerverkus“ išvysti pasiseka tikrai ne kiekvienam sukaktuvininkui.

Kiti atrado dar įdomesnių sutapimų:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai