Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 02 21

Vado kultas Š.Korėjoje: vaikai nuo mažens mokomi – maistą, drabužius ir kitką suteikia „Pirmininko malonė“

Oficialiai Šiaurės Korėjos valdžia teigia, kad jų valstybėje jokio asmens kulto nėra. Tačiau 1972 metais patvirtinta šalies konstitucija leidžia manyti kiek kitaip. Kim Il Sungo valstybės valdymo principai ir jo gyvenimo darbai, ne tik politiniai, apibrėžiami kaip vienintelis tautai svarbus kultūrinio paveldo šaltinis.
Kim Jong Unas
Kim Jong Unas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pirmoje straipsnio dalyje kalbėjau apie Šiaurės Korėjos susikūrimo aplinkybes, kultūrines bei istorines vado kulto atsiradimo priežastis bei kelias asmenybes, iš kurių semtasi įkvėpimo. Antroje dalyje – apie Kim dinastiją.

Kim Il Sungas: dieviškos dinastijos pradininkas

Kim Il Sungo asmenybės kultas prasidėjo dar 1949 metais, kai pasirodė pirmosios jo statulos. Tai tikrai įdomu, kadangi tuo metu Korėjos pusiasalis jau buvo padalintas į dvi dalis – šiaurinę, kuri buvo Sovietų Sąjungos įtakos zonoje, ir pietinę, kuri buvo JAV įtakos zonoje. Sovietai Kim Il Sungui, vadovavusiam partizaniniam karui prieš Japoniją, davė daug laisvės ir su džiaugsmu 1945 metais paskyrė faktiškai valdyti šalį (žinoma, su „tam tikra“ jų priežiūra).

Galima teigti, kad šalyje visuotinis vado kultas kaip programa pradėta vykdyti 1953 metais. Korėjos karas buvo ką tik pasibaigęs ir iš esmės buvo bevaisis, kadangi Pietų Korėjos užimti nepavyko ir Šiaurės Korėjos valdžioje liko tos pačios teritorijos, kaip ir po 1945 metų padalijimo.

Kadangi Šiaurės Korėja patyrė milžiniškus nuostolius ir neteko 15 proc. ar daugiau visos savo populiacijos, kaip ir kiekvienas tvirtas diktatorius, Kim Il Sungas ėmėsi likusių priešų (tikrų ar įsivaizduojamų) valymo, ir rimtai paterorizavęs ir taip vos po karo atsigaunančius tautiečius, įtvirtino savo kaip „didžiojo vado“ statusą.

123RF.com nuotr./Didysis Madsudae monumentas ir jame stovinčios 20 metrų aukščio Kil Il – Sungo ir jo sūnaus Kim Džion – Ilo statulos.
123RF.com nuotr./Didysis Madsudae monumentas ir jame stovinčios 20 metrų aukščio Kil Il – Sungo ir jo sūnaus Kim Džion – Ilo statulos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos