2017 01 16

Teisininkas atsako. Kokios baudos numatomos vairuotojams už greičio viršijimą?

Naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK) numato kiek didesnes baudas už nustatyto maksimalaus leistino greičio viršijimą, tačiau sankcijos nėra žymiai didesnės. Apie visus niuansus – teisininko konsultacija.
Susikrimtusi vairuotoja.
Susikrimtusi vairuotoja. / 123RF.com nuotr.

Klausimas

Daug kalbama, kad bus griežčiau baudžiami vairuotojai, viršijantys greitį. Kokios numatomos baudos?

Skaitytojas Tomas

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ advokatas Justas Jankauskas

Pagal naująją tvarką, griežčiau bus baudžiami vairuotojai, kurių transporto priemonių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė kaip 3,5 tonos, bei motociklų vairuotojai, viršiję maksimalų leistiną greitį daugiau kaip 30 kilometrų per valandą, – jiems kartu su pinigine sankcija įstatymas numato privalomą teisės vairuoti atėmimą.

Asmeninio archyvo nuotr./Advokatas Justas Jankauskas.
Asmeninio archyvo nuotr./Advokatas Justas Jankauskas.

Baudas už maksimalaus leistino greičio viršijimą nurodytos Administracinių nusižengimų kodekso 416 straipsnyje. Pradėkime nuo minimalių įstatyme numatytų baudų dydžių.

Kaip ir netekęs galios Administracinių teisės pažeidimų kodeksas (toliau – ATPK), taip ir naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas, vairuotojams, viršijantiems nustatytą greitį iki dešimt kilometrų per valandą, numato švelniausią įstatyme numatyta sankciją – įspėjimą. Pažymėtina tai, jog minėta sankcija dažnai vertinama kaip nesukurianti jokių teisinių pasekmių, tačiau tai klaidingas vertinimas.

Kaip ir visos kitos nuobaudos, taip ir įspėjimas yra žymimas asmens vienerių metų laikotarpio administracinių nusižengimų sąraše. Todėl asmeniui gavus įspėjimą, pavyzdžiui, viršijus maksimalų leistiną greitį iki 10 kilometrų per valandą, kito administracinio nusižengimo metu per vienerių metų laikotarpį, asmuo nebetenka teisės į administracinį nurodymą – teisę per nustatytą terminą susimokėti pusę įstatyme numatytos minimalios baudos.

Kaip ir ATPK, taip ir naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas numato tuos pačius greičio viršijimo intervalus, tai yra nuo 10 iki 20, nuo 20 iki 30, nuo 30 iki 40, nuo 40 iki 50 ir daugiau kaip 50 kilometrų per valandą.

Iki 2017 metų galiojęs Administracinių teisės pažeidimų kodeksas (ATPK) numatė, jog už nustatyto greičio viršijimą daugiau kaip 10, bet ne daugiau kaip 20 kilometrų per valandą – užtraukia baudą vairuotojams nuo 11 iki 28 eurų. Tuo tarpu, Administracinių nusižengimų kodekse už nustatyto greičio viršijimą įstatyme numatyta sankcija – bauda nuo 12 iki 30 eurų.

Nustatyto greičio viršijimas daugiau kaip 20, bet ne daugiau kaip 30 kilometrų per valandą, pagal galiojusį ATPK – užtraukė baudą vairuotojams nuo 28 iki 86 eurų. Už minėtą greičio viršiją Administracinių nusižengimų kodeksas numato baudas nuo 30 iki 90 eurų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Teisininkas atsako. Atsakomybė dėl vairavimo išgėrus – esminiai pokyčiai

Už nustatyto greičio viršijimą daugiau kaip 30, bet ne daugiau kaip 40 kilometrų per valandą – galiojęs ATPK užtraukė baudą vairuotojams nuo 115 iki 173 eurų, o pradedantiesiems vairuotojams – baudą nuo 115 iki 173 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo trijų iki šešių mėnesių. Už minėtą greičio viršijimą Administracinių nusižengimų kodeksas numato baudas vairuotojams nuo 120 iki 170 eurų, o pradedantiesiems vairuotojams, taip pat transporto priemonių, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė negu 3,5 t arba kuriose yra daugiau kaip 9 sėdimos vietos, taip pat motociklų vairuotojams papildomai skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo trijų iki šešių mėnesių.

Pagal galiojusį ATPK nustatyto greičio viršijimas daugiau kaip 40, bet ne daugiau kaip 50 kilometrų per valandą užtraukė baudą 173 iki 231 euro, o pradedantiesiems vairuotojams – baudą nuo 173 iki 231 euro su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo šešių mėnesių iki vienerių metų. Tuo tarpu, pagal naujai įsigaliojusį Administracinių nusižengimų kodeksą už minėtą greičio viršijimą vairuotojai bus baudžiami baudomis nuo 170 iki 230 eurų, o pradedantiems vairuotojams, transporto priemonių, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė negu 3,5 t arba kuriose yra daugiau kaip 9 sėdimos vietos, motociklų vairuotojams kartu ir teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo šešių mėnesių iki vienų metų.

greičio viršijimą daugiau kaip 50 kilometrų per valandą, galiojęs ATPK numatė baudas nuo 289 iki 434 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vieno iki šešių mėnesių, pradedantiesiems vairuotojams – baudą nuo 289 iki 434 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vienerių metų iki vienerių metų ir šešių mėnesių ir vairuotojams, neturintiems teisės vairuoti transporto priemones, – baudą nuo 434 iki 728 eurų.

Pagal naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą, nustatyto greičio viršijimas daugiau kaip 50 kilometrų per valandą užtraukia baudą nuo 450 eurų iki 550 eurų, su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vieno iki šešių mėnesių, o pradedantiesiems vairuotojams, transporto priemonių, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė negu 3,5 t arba kuriose yra daugiau kaip 9 sėdimos vietos, motociklų vairuotojams privaloma papildomai skirti ir teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo vienų metų iki vienų metų ir šešių mėnesių, neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims įstatymas numato baudas nuo 450 iki 700 šimtų eurų.

Norite paklausti teisininko? Siųskite klausimą adresu ji24.lt@ji24.lt.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai