Antai prieš daugelį metų žurnalas „Tarybinė moteris“ laikė rimčiausiu mados „ne“, jei rankinės, diržo, pirštinių ir batelių spalvos nederėjo, ir postringavo apie tai, kad džinsai tinka tik su sportiniais bateliais. Dar visai neseniai džinsai su džinsiniais marškiniais buvo plakami mados kritikų kaip nedovanotina beskonybė, kol „Dolce & Gabbana“ sukūrė tokią vyrišką džinsinę kolekciją, kad visi kritikai neteko žado. Arba – juoda liemenėlė po baltais marškinėliais, labai mėgstama buvusios prancūziško „Vogue“ redaktorės Carine Roitfeld...
Mados klaidos dažnai tampa naujo stiliaus, tendencijos ar net obsesijos pradžia. Tai, apie ką čia rašau, – net ne stiliaus klaidos, o greičiau prasti įpročiai, nevykęs pasirinkimas ar tiesiog pasenusių mados taisyklių laikymasis.
1. Marškinėliai su užrašais. Ypač ta kalba, kurios gerai nesuprantate. Grafiškai tie užrašai gali visai neblogai atrodyti, tačiau verta žinoti, kas parašyta. Pavyzdžiui, Japonijos mokyklose anglų kalba yra tokio paties svarbumo kaip muzika ar darbai, tad vietinė „fast fashion“ industrija – vienareikšmė lyderė beviltiškų marškinėlių užrašų srityje: „I am fat.“ („Aš stora.“), „A beautiful woman is 1% natural and 99% made up.“ („Graži moteris yra 1% natūrali ir 99% padaryta.“), „Everybody hates me.“ („Manęs visi nekenčia.“). JAV feministės už tokius šūkius kompaniją į teismą per naktį paduotų.
2. Ekstravagantiški nagai. Tebūnie, jei jums – 15-a ir vis dar patinka rožiniai barstomi blizgučiai. Bet kai matau savo bendraamžę kaimynę, trijų vaikų mamą, gyvenančią jogos kelnėse, su ilgais, plėšriais akriliniais ir dar plastmasiniais deimantais nusegiotais „prancūziškais“ nagais arba vestuvių metinėms pasipuošusią leopardiniais/zebriniais su grandinėlėmis ir širdelėmis – susigūžiu. Tokių mačiau, hm, suaugusiųjų filmuose.
Tiesa, yra šiokia tokia išimtis: turiu pripažinti, kad su japoniškais manga apdarais ir raukinukų jūroje tie keisti nagai tinka kaip teatrališkos išvaizdos dalis. Tačiau jei teatrališka išvaizda – ne jūsų stilius, raudonais, šampaniniais, rausvais (tik ne perlamutriniais – palikite juos laukiniame devintajame dešimtmetyje) ir tamsiai violetiniais (baklažanų spalvos) niekada neprašausite pro šalį.
TAIP PAT SKAITYKITE: 4 brangios mados klaidos (ir kaip liautis jas darius)
Jogos kelnės yra toks pat blogis kaip sovietinis palikimas – nailoniniai treningai su juostelėmis.
3. Jogos kelnės. Mano nemeilė šioms pabaisoms yra beribė. Ypač kai jos mūvimos NE jogos sesijoje. Visa apatinio trikotažo ir sėdimosios anatomija – kaip ant delno, nes dažniausiai ir klynas sulindęs, kur nepriklauso, labai mėgstamos supermamyčių, kurios „galbūt“ šiandien eis į jogą su vaikučiais, bet greičiausiai neis. Jogos kelnės yra toks pat blogis kaip sovietinis palikimas – nailoniniai treningai su juostelėmis (priskiriami prie „kasdieninio stiliaus“ ir kai kurių namie tebedėvimi).
4. Nubraižyti, atsilupinėję aukštakulniai. Pagalvokite – aukštakulniai yra glamūras (turiu omeny smailius kulniukus; apie visokius storakulnius, storapadžius monstrus kampuotomis nosimis nekalbėsiu – jie priklauso prie dešimtojo dešimtmečio mados katastrofų). Bet nieko nėra liūdniau už pavargusius aukštakulnius. Batai visada, visada diktuoja stilių: kad ir kokie puikūs būtų drabužiai, šukuosena, manikiūras, baisiabačiai jį sugadins. Ir – atvirkščiai.
5. Golfai. Visai nesvarbu, kad golfai, o dar ir po suknele, – viena karščiausių 2015 m. rudens tendencijų (ir viena atgrasiausių). Ne visas tendencijas verta rinktis. Kaklas apskritai yra viena svarbiausių vietų: V formos iškirptė vizualiai grakština, o golfas gerai atrodo, tik jei kaklas ilgas. Sakote, šalta? Ar teko girdėti apie šaliką?
6. Vien juoda. Jei jūs – ne Daphne Guinness ir jei daugiau nei pusę jūsų spintos sudaro juodi drabužiai, tai dažniausiai reiškia, kad: a) nemėgstate savo kūno ir manote, kad juoda lieknina (gerai pasiūtas bet kurios kitos spalvos švarkas lieknins labiau nei beformė juoda tunika/džemperis / bet kas nutįsusio juodo); b) manote, kad juoda atrodo tiesiog superrafinuotai ir badass. Na, taip, su žalsvu kostiumėliu kietai gal ir neatrodysite, nors kai kam tai pavyksta.
7. Horizontalūs dryžiai. Nuostata, kad horizontalūs dryžiai storina, yra tokia pat sutrūnijusi, kaip rankinės ir batelių spalvų derinimas. Taip, prie odos prikibusi siaurutėlė suknelė su horizontaliais dryžiais – gal ir ne pats puikiausias pasirinkimas, tačiau siaurutėlė suknelė, net ir nedryžuota, nėra stiliaus viršūnė apskritai. Užtat dryžuotas kokono silueto paltas ar didelis, besiplaikstantis dryžuotas septintojo dešimtmečio sijonas – itin šiuolaikiška ir įsimintina.
Jūsų tikslas yra ne susiderinti nuo galvos iki kojų ta pačia spalva, o atrodyti harmoningai.
8. Visa susiderinusi. Šis reiškinys mane labiausiai erzina. Dažnai matau panašių pokalbių socialiniame tinkle: „Ką dėvėti su sidabriniais oksfordais?“, „Viešpatie, kur aš gausiu sidabrines kelnes? Kur taip apsirengus eiti?!“ (žinoma, jei taip galvosi, tai tik į Helovino vakarėlį kaip Barbarela), „Nerandu mėlynų batelių prie kažkurio mėlynos atspalvio suknelės!“ (ir nerasi; užtat tie sidabriniai bus kaip tik). Jūsų tikslas yra ne susiderinti nuo galvos iki kojų ta pačia spalva, o atrodyti harmoningai. Viena paprasta taisyklė, jei spalvų teorija skamba kaip kvantinė fizika: visos spalvos tinka su neutraliomis. Neutralios yra tamsiai mėlyna, denimo, smėlio, chaki, visi rudos, pilkos, baltos, juodos ir metalo atspalviai.
9. Grožio kankinės. Norėčiau tikėti, kad Julianne Moore tik išriedėjusi iš lovos atrodo taip pat gaiviai, kaip ant raudono „Oskarų“ kilimo, tačiau suprantu, kad greičiausiai taip nėra. Išskirtinės moterys sukuria grožio be pastangų iliuziją, nors jų sumontuota išvaizda gali būti sudėtingesnė nei Dubajaus dangoraižio planas. Garsenybės eina šalinti inkštirų, darosi valomąsias klizmas, depiliuojasi gyvaplaukius, tačiau niekam tokių procedūrų nerodo. Tai kodėl turėtumėte riesti blakstienas lėktuve, išsižiojusi dažytis lūpas ir pudruotis nosį vakarienės restorane metu? Veidrodžiai tualetuose pakabinti ne be reikalo.
10. Leopardai ir kiti gyvūnai. Moteris, kuri nebijo leopardų, gyvačių ir kitų laukinių padarų raštų, man atrodo drąsi, turinti nuomonę ir nevengianti būti ryški. Moteris, kuri nuolat renkasi leopardus ar gyvates ir stengiasi, kad jų būtų daug, man asocijuojasi su rėksminga, per daug prisikvepinusia ir praeityje užstrigusia ponia, kuri vis dar tiki, kad daugiau yra geriau ir laukinių gyvūnų raštai atspinti jos „netramdomą laukinę prigimtį“. Net jei ta prigimtis tokia ir yra, geriau demonstruoti, kad bent pati sugebate ją tramdyti, ir neatrodyti kaip Tarzano mylimoji.
Su gyvūnų raštais siūlyčiau iš tolo vengti ilgaaulių virš kelių, permatomų akrilo platformų, visko, kas apnuogina iškirptę, pilvą, šlaunis ir yra pasiūta iš pigaus audinio.
Tokį įspūdį sudarysite rinkdamasi VIENĄ apdarą komplekte ne dažniau nei porą kartų per savaitę ir derindama jį su neutraliais kompanionais, pavyzdžiui, leopardinį sijoną – su juodu, rudu, smėliniu viršumi (megztiniu, švarku, palaidine) ir raudonais, mėlynais ar žaliais bateliais. Arba gyvūnų rašto batelius avėdama prie klasikinio drabužių derinio. Su gyvūnų raštais siūlyčiau iš tolo vengti ilgaaulių virš kelių, permatomų akrilo platformų, visko, kas apnuogina iškirptę, pilvą, šlaunis ir yra pasiūta iš pigaus audinio.
11. Per ilgi plaukai. „Vyrui labai patinka mano ilgi plaukai, nekirpau jų nuo mūsų vestuvių 1978-aisiais. Jis neleidžia man jų kirpti. Aš jo visada klausau. Jis taip pat man neleidžia dėvėti kelnių, nes tai nemoteriška, ir nemuša manęs prie mano tėvų. Mano stiliaus ikona – vaidilutė. Koks dar kondicionierius – aš prieš chemiją! Kai per Velykas sviestu blizginu margučius, rankomis perbraukiu ir plaukus – spindi „kaip nauji“.“ Tikiuosi, šis vaizdelis – ne iš jūsų gyvenimo.
Aš nesu prieš ilgus plaukus. Aš prieš netvarkingas, kirpyklos nemačiusias, nutįsusias, bespalves ševeliūras. Nesakau, kad sulaukus tam tikro amžiaus reikia nusirėžti trumpai ir pasidaryti chemines garbanas. Sakau, kad plaukus reikia kirpti: jie turi atrodyti sveiki, stilingi ir jums tikti.
TAIP PAT SKAITYKITE: 4 šopoholikės įpročiai, kurie pravers ne tik per išpardavimą
Ne visų mūsų kūnai idealūs. Bet vien tai, kad uždengiate didelę sėdynę per ilgu megztiniu ar marškiniais, problemos neišsprendžia.
12. Nesėkmingas dangstymas. Ne visų mūsų kūnai idealūs. Bet vien tai, kad uždengiate didelę sėdynę per ilgu megztiniu ar marškiniais, problemos neišsprendžia. Aš vis tiek žinau, kad ji ten yra. Dėvėdama užpakalį dengiantį drabužį, sukuriate platų ir trumpą siluetą su trumpomis kojomis – atrodote žemesnė ir, hm, stambesnė. Jei renkatės palaidinę, kurios apačia nesiekia užpakalio, neką geriau: visa jūsų sėdimoji – vienintelis dalykas, į kurį aplinkiniai kreipia dėmesį. Idealus ilgis – iki plačiausios klubų vietos: tada neprarandate kojų ilgio, sėdynės ir uždengiate tai, ko nenorite rodyti.
13. Mini drabužiai sulaukus tam tikro amžiaus. Koks tas amžius – spręskite pati, tačiau jei žiūrėdama į mini suknelę parduotuvėje svarstote, ar esate jai per sena, galiu atsakyti: taip. Nes vien tai, kad galvojate apie amžių, reiškia, kad jums nebe 21-i. Ne visos tendencijos tinka visoms, ir nereikia. Visai nesvarbu, kad širdyje esate 16-os ir turite gražias kojas. Jos vis tiek ne tokios, kaip tos, kuriai 21-i, ir mažiausiai norėtųsi būti lyginamai su ta, jaunesne. O taip atsitiks, jei abi, vilkėdamos mini, atsidursite toje pačioje patalpoje.
Atrodyti seksualiai galima ir be mini – su aukštakulniais ir prigludusia suknele iki kelių ar siaurais džinsais ir šilkine palaidine. „O kaip Tina Turner?“ – klausiate. Tina Turner yra scenos artistė. Kai šimtatūkstantinė minia mokės pinigus, kad išgirstų jūsų dainas, tada galėsite vilktis mini suknelę nors ir 90-ies.
14. Neavite aukštakulnių, nes esate aukšta. Ši nukvakusi taisyklė – ne tik sena, bet ir seksistinė, nes kilusi iš antikvarinės nuostatos, kad įspūdingas ūgis – nemoteriška. Yra daug nuostabių apie 180 cm ūgio moterų, kurios avi aukštakulnius ir atrodo pribloškiamai: Charlize Theron, Michelle Obama, Karlie Kloss...