5 patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti papuošalus

Kiekvienas iš mūsų tikriausiai turime bent po keletą mylimų papuošalų, kuriuos nuolat nešiojame. Tačiau su laiku, papuošalai praranda blizgesį, patamsėja ir jau nebeatrodo tinkami dėvėti.
Auksiniai papuošalai
Auksiniai papuošalai / Fotolia nuotr.

„Neretai sulaukiu pažįstamų bei klienčių klausimų, kaip tinkamai prižiūrėti papuošalus, kad jie neprarastų savo spalvos ir žvilgesio. Dažniausiai pasitaikanti problema – papuošalai laikui bėgant patamsėja, nusitrina metalinės detalės. Tad noriu jums papasakoti, kaip to išvengti ir ką tokiu atveju reikėtų daryti – dalijasi savo patirtimi, Perles de Pastel papuošalų kūrėja Indrė.

Vengti neigiamo aplinkos poveikio

Papuošalai labai nemėgsta tiesioginių saulės spindulių ir drėgmės. Tad jei sugalvojai nuvykti prie jūros ar ežero pasipuošusi, vertėtų juos paslėpti giliai rankinėje. Tiesioginėje saulėje laikomi papuošalai gali labai greitai išblukti ir prarasti blizgesį. Žmonėms, kurie linkę daug prakaituoti ar naudoti gausybę kūno priežiūros priemonių bei kvepalų, taip pat reikėtų sunerimti. Dėl drėgmės, prakaito, kvepalų ar kitų kūno priežiūros priemonių, sidabro bei bižuteriniai papuošalai, kuriuose yra metalo, greitai pradeda juoduoti bei praranda savo žvilgesį.

Tinkamai dėvėti

Nešiojant papuošalus, reikia prisiminti vieną svarbią taisyklę – papuošalais puoškitės paskutiniais ir nusiimkite pirmus. Papuošalus nešiokite tik tuomet, kai nudžiūsta kūno kremas, kvepalai ar plaukų lakas. Namuose dirbant įprastus buities darbus, reikėtų nepamiršti nusiimti apyrankių ir žiedų, kadangi papuošalų paviršius gali susibraižyti ar net suskilti. Be to, net ir brangiausi juvelyriniai dirbiniai nėra visiškai atsparūs cheminėms valymo priemonėms. Papuošalus vertėtų nusiimti ir einant miegoti, sportuoti, maudytis ar darytis manikiūro.

Laikyti papuošalus tam skirtose vietose

Papuošalus geriausia laikyti kambaryje, tam skirtoje spintelėje, komodoje ar stalčiuje. Jei yra galimybė, visus papuošalus reikėtų laikyti atskirai, pavyzdžiui, originalioje papuošalo pakuotėje, atskirose dėžutėse arba medžiaginiuose maišeliuose. Tokiu būdu papuošalai nesilies vienas su kitu, neturės galimybės ne tik susinarplioti, bet ir keisti savo išvaizdos dėl kontakto su kitais metalais.

Laikyti atskirai nuo kitų papuošalų ypatingai patartina dabar itin populiarius vėrinius arba auskarus su kutais tam, kad kutai neišsitampytų ir neprarastų savo prekinės išvaizdos. Papuošalų nereikėtų laikyti vonios kambaryje, kadangi dėl nuolatinės drėgmės, metalinės dalys gali patamsėti, o troselis ant kurio suvertas papuošalas dėl surūdijimo - sutrūkti.

Valyti, atsižvelgiant į papuošalą

Internete galima rasti gausybę liaudiškų patarimų, kaip valyti papuošalus darant įvairiausius tirpalų mišinius. Tačiau paprasčiau yra tiesiog kartas nuo karto pavalyti papuošalų paviršių specialia metalo ar stiklo valymui skirta servetėle. Puikiai tinka ir akinių valymui skirta servetėlė, kurią galima įsigyti bet kurioje optikoje. Jei tokios neturite, tiks ir švelni medvilnės ar šilko servetėlė. Kaip ir buvo minėta prieš tai, bižuteriniai gaminiai, kuriuose yra metalinių detalių, nemėgsta drėgmės, todėl tokius papuošalus valykite tik sausa servetėle.

Sidabriniai arba pasidabruoti papuošalai daug dažniau linkę keisti savo spalvą nei kiti taurieji metalai. Tokius papuošalus reikėtų valyti specialia sidabro valymui skirta priemone – sidabro valymo skysčiu arba prisodrinta servetėle (rasite pirkti daugumoje juvelyrikos salonų).

Jei tokių priemonių neturite, tuomet sidabro valymui skirtą priemonę galite pasigaminti patys. Pirmiausia sidabrą reikėtų nuplauti muiluotu vandeniu, po to pavalyti dantų pastos ir amoniako tirpalu, perplauti šiltu vandeniu bei gerai nusausinti švelniu rankšluosčiu.

Fotolia nuotr./Apyrankė.
Fotolia nuotr./Apyrankė.

Prižiūrėti auksinius papuošalus yra paprasčiau nei pigesnių metalų gaminius, nes auksas yra daug atsparesnis aplinkos poveikiui ir lėčiau oksiduojasi. Auksinius papuošalus taip pat vertėtų valyti specialia servetėle, skirta būtent auksui. Tokie papuošalai nemėgsta chloro, todėl jokiu būdu nedėvėkite jų baseine.

Atnaujinti ir taisyti

Kaip ir mūsų dėvimi drabužiai ar batai, taip ir papuošalai su laiku nusidėvi. Jei jau nešame drabužius į valyklą, o batus pas batsiuvį, papuošalų taip pat nevertėtų palikti nuošaly. Juk juos taip pat galima sutaisyti! Tereikia kreiptis į jūsų papuošalų pardavėją, kuris mielai jums pataisys sugadintą ar sutrūkusį papuošalą. Patikimi papuošalų pardavėjai savo kurtus papuošalus dažniausiai sutaiso nemokamai, todėl tikrai nevertėtų sutrūkusio ar sulūžusio papuošalo tuoj pat slėpti spintoje.

Deja, tenka pripažinti, jog visų papuošalų nuvalyti neįmanoma. Tai liečia bižuterinius gaminius, kuriems naudojamos metalinės detalės. Su laiku, šie papuošalai gali patamsėti, pajuoduoti. Ypatingai linkę tamsėti aukso spalvos bei labai blizgios sidabro spalvos metalinės detalės. Todėl, jei perkate bižuterinius gaminius, ypač rankų darbo papuošalus, reikėtų rinktis papuošalus su nerūdijančio plieno detalėmis arba bent jau tamsinto sidabro spalvos detalėmis. Taip pat vertėtų atidžiai paskaityti papuošalų aprašymus arba klausti pardavėjo iš kokių medžiagų papuošalai yra pagaminti.

Norint savo papuošalais džiaugtis ilgą laiką, tereikia atsiminti keletą svarbių taisyklių: tinkamai nešioti bei saugoti nuo neigiamo aplinkos poveikio, laikyti tik papuošalams skirtose dėžutėse bei valyti atsižvelgiant į medžiagas iš kurių papuošalai yra pagaminti. Tuomet net ir paprasčiausi bižuteriniai gaminiai išliks blizgūs bei nepraras savo žvilgesio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai