Akių vokų operacija: kurį laiką teks susitaikyti su mėlynėmis ir patinimu

Akys – bene pats išraiškingiausias veido bruožas. Ne veltui norima, kad akys būtų ne tik spindinčios, bet ir gražiai „įrėmintos“: paryškintomis blakstienomis, spalvinga kosmetika, dailiai nubrėžtu antakių lanku. Tačiau dažnai visų tų priemonių nebepakanka. Ypač tuomet, kai bėgant metams nusvyra akių vokai, todėl žvilgsnis tampa liūdnas ir pavargęs, teigiama pranešime žiniasklaidai.
Pasiruošimas plastinei operacijai
Pasiruošimas plastinei operacijai / 123RF.com nuotr.

Vargu ar sutiktume bent vieną žmogų, kuris nenorėtų žvelgti į pasaulį jaunatvišku žvilgsniu. Galbūt todėl šiandien blefaroplastika, arba, paprastai tariant, vokų plastika, yra tokia populiari. Nepaisant to, kad akių vokų plastikos operacijos laikomos nesudėtingomis, į jas geriau žiūrėti rimtai.

Akių vokų plastinė operacija – tai ne šiaip sau paprastas pasigražinimas ir atliekama ji ne kiekvienam to panorėjusiam. Ar ši operacija tikslinga ir galima, nusprendžia gydytojas, išsamiai apžiūrėjęs pacientą ir įvertinęs reikiamus tyrimus.

Į svarbiausius klausimus apie vieną iš trijų pačių populiariausių pasaulyje plastikos operacijų atsako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Giedrė Stundžaitė-Baršauskienė.

- Kodėl svarbu turėti realius lūkesčius?

- Statistiniais duomenimis, užkritusius akių vokus paveldi iki 70 proc. žmonių. Dėl paveldimumo ar tam tikrų anatominių ypatumų kartais operacijos atliekamos ir jaunesniame amžiuje.

Apsisprendus dėl blefaroplastikos, reikia suprasti, kad akių vokų plastika – perteklinės odos pašalinimas - nepanaikins juodų paakių, žąsies kojelių akių pakraščiuose ar kitų veido raukšlių, išduodančių amžių. Prieš apsisprendžiant atlikti operaciją, reikia pagalvoti apie siekiamus tikslus ir aptarti juos su chirurgu.

Dažniausia priežastis, dėl kurios ryžtamasi blefaroplastikai, – estetinė. Paprastai operacijos pageidauja keturiasdešimtmečiai ir vyresni. Metams bėgant nukarę viršutiniai vokai tampa ne tik estetine problema. Jie ima trikdyti regėjimą.

- Kokiais atvejais blefaroplastika nerekomenduojama?

- Kaip ir kiekviena kita operacija, vokų plastika turi keletą kontraindikacijų. Operacija negalima sergant tam tikromis sunkiomis ligomis arba esant jų paūmėjimams. Ar sveikatos būklė leidžia atlikti šią operaciją, sprendžia šeimos gydytojas. Infekcinės ligos ūmi fazė yra kontraindikacija.

Nukarę viršutiniai vokai tampa ne tik estetine problema. Jie ima trikdyti regėjimą.

Operacija negalima ir esant padidėjusiam akių kraujospūdžiui, jei infekcija yra pažeidusi akies rageną, jei žmogus turi aukšto laipsnio miopiją (trumparegystę) ar neseniai yra patyręs kitą akių operaciją.

- Kaip vyksta akių vokų operacija?

- Akių vokų operacija trunka apie 1,5–2 valandas, jei tuo pačiu metu operuojami ir viršutiniai, ir apatiniai vokai. Jei operuojami tik viršutiniai vokai, operacija trunka apie 40 minučių. Operacijos trukmė priklauso ir nuo akių vokų būklės prieš operaciją.

Jei tuo pačiu metu operuojami visi 4 vokai, plastikos chirurgas dažniausiai pradeda nuo viršutinių. Įprastai pjūvis daromas išilgai natūralios vokų linijos. Operacijos metu chirurgas per padarytus pjūvius pašalina odos, raumenų ir, jei reikia, riebalinių kūnelių perteklių.

Viršutinio voko pjūvis įkomponuojamas į natūralią voko odos raukšlę, siekiama jį paslėpti ir padaryti praktiškai nematomą. Atliekant apatinių vokų plastiką, odos pjūvis gali būti daromas kelis milimetrus žemiau apatinio voko blakstienų augimo linijos. Jei nėra odos pertekliaus, o tik apatinių vokų riebalinių kūnelių hipertrofija, daromas transkonjuntyvalinis pjūvis (per vidinę apatinio voko pusę iš akies junginės pusės).

Po operacijos chirurgas pjūvius susiuva plonais siūlais. Viršutiniame ir apatiniame vokuose siūlai lieka apie savaitę po operacijos. Atliekant transkonjuktyvalinį pjūvį, žaizdos siūti nereikia.

- Koks nuskausminimo būdas taikomas atliekant vokų plastikos operacijas?

- Viršutinių vokų plastika atliekama taikant vietinę nejautrą, suleidžiant vaistų į būsimo pjūvio vietą. Kai vienu metu operuojami viršutiniai ir apatiniai vokai, rekomenduotina bendra nejautra, - pasakoja specialistė.

Po operacijos – mėnuo suvaržymų

Operacijai ir pooperaciniam laikotarpiui reikia ruoštis iš anksto. Po operacijos praėjus 3–4 valandoms, jau galima vykti namo (jei buvo taikoma vietinė nejautra). Geriausia, kad palydėtų kas nors iš artimųjų, parvežtų namo. Patiems vairuoti tą pačią dieną po operacijos nerekomenduojama.

„Fotolia“ nuotr./Akys
„Fotolia“ nuotr./Akys

Kol akių vokai gyja, dėl tinimo ir mėlynių reikės kurį laiką likti namuose, sumažinti fizinį aktyvumą. Po operacijos rekomenduojama vengti lenkti galvą žemyn, buities tvarkymo darbų, taip pat apie mėnesį riboti fizinius pratimus, neiti į sauną, baseiną, nekilnoti sunkių daiktų. Po operacijos teks atsisakyti ne tik fizinio krūvio, bet ir alkoholio, ir kosmetikos, kol bus išimti siūlai.

Po vokų operacijos randas blykšta apie 3–6 mėnesius.

Tie, kurie nešioja kontaktinius lęšius, po operacijos savaitę turės apsieiti be jų. Po septynių dienų galima ir toliau juos nešioti.

Po mėnesio jau galima grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo.

Pasitaiko, kad po operacijos išsausėja akys, tačiau tai tęsiasi paprastai ne ilgiau kaip 2 savaites. Jei vis dėlto diskomfortas dėl sausų akių tęsiasi ir trunka ilgiau nei 2 savaites, patartina kreiptis pagalbos į gydytoją.

Sunkiausia – pirmoji savaitė

Po akių vokų operacijos siūlai lieka ne ilgiau kaip savaitę. Dažnai būna patinimų, kraujosruvų. Apytiksliai po 2 savaičių vokų išvaizda normalizuojasi. Vis dėlto patariama atsigavimui numatyti ne mažiau kaip mėnesį.

Operacijos rezultatas priklauso ne tik nuo gydytojo, bet ir nuo paciento. Pirmoji savaitė po operacijos yra pati sunkiausia. Pacientas turi susitaikyti su tuo, kad akių vokai bus patinę, oda apie akis bus praradusi jautrumą ir, tikėtina, išmarginta kraujosruvų. Šalti kompresai, gydytojo paskirti tepalai padeda sutrumpinti reabilitacinį laikotarpį.

Pooperaciniu laikotarpiu būtina ramybė. Galima žiūrėti TV, naudotis internetu, skaityti knygas.

Ką reikia žinoti apie galimas komplikacijas?

Po akių vokų, kaip ir po bet kurios kitos chirurginės operacijos, galimos komplikacijos: kraujavimas, infekcijos, sausos akys. Retais atvejais pasikeičia voko spalva, susiformuoja keloidinis randas, voko oda nenormaliai užsiriečia į vidų ar išorę (ši komplikacija būdinga tik apatiniams vokams), akių vokai iki galo neužsimerkia. Tokiais atvejais reikia korekcinių operacijų.

Operacijos rezultatą galima įvertinti tik tada, kai visiškai atsikuria operuojant pažeisti audiniai, susiformuoja, t. y. išblykšta, pooperacinis randas. Po vokų operacijos randas blykšta apie 3–6 mėnesius.

Chirurginės intervencijos metu akies obuolys neliečiamas, todėl įtakos regėjimui operacija įprastai neturi. Atvirkščiai – blefaroplastika gali net pagerinti regėjimą tais atvejais, kai iki operacijos viršutiniai vokai buvo tiek užkritę, kad trukdė normaliai matyti, dengė vyzdžio dalį.

Kiek ilgai lieka rezultatas?

Viršutinių akių operacijos rezultatai išlieka 5–7 metus, kartais ir ilgiau. Apatinių vokų operaciją reikia kartoti retai. Būtina suprasti, kad akių senėjimo procesas po operacijos nesustoja. Būna atvejų, kad praėjus tam tikram laikui, akių vokai vėl pradeda kristi ant blakstienų. Tokiu atveju rekomenduojama daryti kaktą pakeliančią operaciją.

Vokų plastika gali būti kartojama keletą kartų. Kiek ilgai išlieka operacijos efektas, priklauso nuo paciento gyvenimo būdo, vokų odos priežiūros, amžiaus pokyčių ir paveldimumo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų