Aliuminio druskos antiperspirantuose: ar tikrai gali sukelti krūties vėžį? Specialisto komentaras

Prakaitavimas yra vienas nemaloniausių pojūčių tiek savo, tiek kitų atžvilgiu. Žmonėms, kurie beveik neprakaituoja, užtenka nusiprausti pažastis prausikliu ir vandeniu, galima tai daryti ir keliskart per dieną. Tačiau tiems, kuriems prakaitavimas yra didelė bėda, išeitis yra antiperspirantas. Ne kartą girdėjome ir skaitėme, kad šios priemonės derėtų vengti dėl joje esančių aliuminio druskų, nes šios kenkia sveikatai ir neva gali sukelti krūties vėžį. Klausimas, ar iš tiesų kenkiame sau naudodami tokias priemones?
Moteris prie veidrodžio
Moteris naudoja dezodorantą / Vida Press nuotr.

Prakaitavimą stabdo tik aliuminio druskos

„Daug kas nori įrodyti, kad aliuminio druskos sukelia vėžį, tačiau tokių mokslinių įrodymų nėra. Vienintelis antiperspirantas, kuris iš tiesų veikia, yra tas, kuriame yra aliuminio druskų. Jos vienintelės padeda sumažinti prakaitavimą ir dar dezodoruoja.

Neįsivaizduoju, kaip be aliuminio druskų dar būtų įmanoma sustabdyti prakaitavimą, tada lieka tik injekcinės procedūros“, – sako dermatovenerologė prof. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – dermatovenerologė Matilda Bylaitė-Bučinskienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – dermatovenerologė Matilda Bylaitė-Bučinskienė

Dezodorantas ir antiperspirantas yra dvi priemonės, kurias naudojame kovodami su prakaitavimu ir nemaloniu kvapu. Aliuminio druskų, pasak pašnekovės, turi ne visi dezodorantai, daugiausia jų yra antiperspirantuose. Dezodorantai tik padeda dezodoruoti, naikina kūno kvapą, kurį sukelia bakterijos, tačiau bakterijos, dermatovenerologės teigimu, dėl to neišnyksta ir puikiai gyvena, kai pažastis nuolat yra šlapia. O antiperspirantuose esančios aliuminio druskos slopina prakaito išsiskyrimą.

Daug kas nori įrodyti, kad aliuminio druskos sukelia vėžį, tačiau tokių mokslinių įrodymų nėra.

„Moksliškai neįrodyta, kad aliuminio druskos antiperspirantuose galėtų padaryti žalą. Visi tik įspėja naudoti saikingai. Bet jei turite tokią problemą – pakeliate ranką ir bėga upeliai, antiperspirantas su aliuminio druskomis yra vienintelė priemonė, galinti padėti. Ir patys antiperspirantai yra įvairūs – vieni veikia stipriau, kiti – silpniau, vieni labiau sausina odą, kiti – ne taip smarkiai, – aiškina pašnekovė.

– Aliuminis visiems iškart asocijuojasi su aliuminio intoksikacija. Tačiau šiais laikais nė vienas antiperspirantas nedaromas be tam tikrų reglamentų, europinių standartų ir to, kas leidžiama. Yra įtarimų, kad naudojant šias priemones gali kauptis aliuminio druskų perteklius, bet iš tiesų naudodami antiperspirantus jų negauname tiek jau daug.“

Būtina susitvarkyti higieną ir išsitirti sveikatą

Specialistės teigimu, žmonėms, turintiems didelę prakaitavimo problemą, pirmas pasiūlymas yra susitvarkyti higieną, išsiaiškinti, ar nėra bėdų su endokrinine sistema, nes prakaitavimas gali būti ne tik fiziologinis, bet ir neurotinio pobūdžio. Taip pat didelis prakaitavimas gali būti tam tikrų ligų požymis, todėl, gydytojos teigimu, į tai reikėtų pažiūrėti neatmestinai.

„Gausus prakaitavimas gali būti nuoroda į ligas, apie kurias iki šiol nieko nežinojote, todėl nereikėtų į tai žiūrėti pro pirštus. Apskritai prakaitavimą lemia daugelis aplinkybių, nėra taip, kad visada prakaituojama vienodai. Daugiau tai būdinga darbingo, vaisingo amžiaus žmonėms, o jaunuoliai ir vyresnio amžiaus žmonės tos problemos neturi, nebent išimtinais atvejais – pavyzdžiui, yra labai stambūs arba, daugiau taikoma jaunuoliams – slypi liga, yra labai fiziškai aktyvūs arba neurotikai“, – sako dermatovenerologė.

Gausus prakaitavimas gali būti nuoroda į ligas, apie kurias iki šiol nieko nežinojote, todėl nereikėtų į tai žiūrėti pro pirštus.

Derėtų atkreipti dėmesį į savo odą

Visų mūsų oda yra skirtinga, tad natūralu, kad skirtingai reaguoja į aplinkos veiksnius, naudojamas kūno priežiūros, higienos priemones ir t. t. Yra žmonių, kurie gali vos atlikę pažastų depiliaciją iškart jas patepti antiperspirantu ir nejaučia jokio neigiamo poveikio ar nemalonaus jausmo. O yra tokių, kurie tai padarę nebežinotų, kur dėtis, nes siaubingai perštėtų ir skaudėtų.

Prof. M.Bylaitės-Bučinskienės teigimu, tokiais atvejais, kai oda jautriau reaguoja, po depiliacijos reikėtų naudoti drėkinamąją priemonę su alavijų ekstraktu ar neutralų drėkinamąjį kremą, o antiperspirantą tepti tik po kurio laiko arba kitą dieną.

„Reikia įvertinti, koks odos jautrumas, ar labai stiprus prakaitavimas ir pan., ir pagal tai rinktis priemones bei jas atitinkamai naudoti. Kai pažastis nuolat šlapia, oda yra dirginama, o kai užtepame antiperspiranto, jis odą sausina, dėl to ji gali dar labiau sudirgti“, – aiškina dermatovenerologė.

Už natūralumą pasisakantys asmenys niekada nenaudoja sintetinių priemonių ir ieško tik natūralių, ekologiškų produktų. Tačiau, jei teko išbandyti, sutiksite, kad ne visiems vienodai viena ar kita priemonė pasiteisina. Ir natūralus produktas, kuriame yra eterinių aliejų, odą taip pat gali alergizuoti ar tiesiog neveikti ir nesaugoti nuo prakaitavimo. Todėl būtina atsargiai viską bandyti, prisiminti saiką ir atrasti tai, kas geriausiai tinka ir pasiteisina būtent jums.

Jei norite kuo natūralesnių produktų, bet jaučiate, kad be aliuminio druskų apsieiti neišeis, rinkitės tokius, kuriuose nėra sintetinių kvapiklių, parabenų, formaldehido ir t. t.

Vida Press nuotr./Moteris prie veidrodžio
Vida Press nuotr./Moteris prie veidrodžio

Kita alternatyva – botulino injekcijos

Jei susiduriate su rimta prakaitavimo problema, kreipėtės į gydytojus, tyrėtės, ar nėra endokrininių, neurologinių priežasčių, ir nieko specialistai neatrado, dermatovenerologė siūlo išeitį – gydyti pažastis botulino toksinu. Pasak jos, šios injekcijos labai palengvina ir pakeičia gyvenimo kokybę.

„Tačiau net ir naudojant botulino injekcijas, visiškai atsisakyti dezodoruojančių priemonių nepavyks, nes prakaitavimas nėra visiškai užblokuojamas. Jei ir nedaug prakaituosite, pažastyse yra raukšlė ir dienos pabaigoje vis tiek atsiras nemalonus kvapas“, – įspėja pašnekovė.

Pasak jos, jei nealergizuoja, neperšti ir nekelia kitų nemalonių jausmų, nėra ko baimintis naudoti antiperspirantus su aliuminio druskomis. Natūralesnės priemonės šalininkai dažnai renkasi alūno akmenį.

„Yra manančių, kad šiame akmenyje nėra aliuminio. Taip, jis – natūralus akmuo, tačiau jame, nors ir labai nedaug, yra aliuminio druskų, tik jos ne sintetinės“, – apie alūno kristalą sako dermatovenerologė.

Yra manančių, kad šiame alūno akmenyje nėra aliuminio. Taip, jis – natūralus akmuo, tačiau jame, nors ir labai nedaug, yra aliuminio druskų.

Laukiama komiteto išvadų

2013 m. Norvegijos maisto saugos mokslinio komiteto parengtas rizikos vertinimas parodė, kad kosmetikos produktuose, ypač antiperspirantuose, esančio aliuminio poveikis yra sistemiškai didesnis, palyginti su mityba. Dėl šios priežasties Europos Komisija paprašė Vartotojų saugos mokslinio komiteto (angl. Scientific Committee on Consumer Safety) įvertinti galimą riziką žmonių sveikatai, kylančią dėl kosmetikos gaminiuose esančių aliuminio druskų, atsižvelgiant ir į kituose šaltiniuose, tokiuose kaip maistas ar maisto papildai, esančio aliuminio poveikį.

2014-aisiais Vartotojų saugos mokslinis komitetas pateikė išvadą, kad aliuminis, naudojamas dideliais kiekiais, yra toksiška medžiaga. Tačiau trūkstant duomenų dėl šios medžiagos vidinio poveikio įsiskverbus į odą, naudojant kosmetikos priemones, rizikos vertinimas negalėjo būti atliktas.

Praėjusių metų kovo mėnesį Vartotojų saugos moksliniam komitetui pavesta išsiaiškinti, ar kosmetikos priemonėse, tokiose kaip antiperspirantai, taip pat lūpų dažai, dantų pasta, esančios aliuminio druskos kenkia žmogaus sveikatai, ir prašoma rekomenduoti saugų koncentracijos minėtuose kosmetikos produktuose kiekį. Išvadų laukiama iki 2019 m. birželio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis