Amžius – tik skaičius

Šiais laikais žmonių amžius ilgėja, tad visi norime išlikti jauni ir gražūs kiek įmanoma ilgiau. Remiantis atliktu tyrimu, 63% JAV ir 62% UK gyventojų pripažįsta, kad mūsų visuomenė yra apsėsta jaunystės kulto, o be to nuolat didėja poreikis kreiptis į estetinės medicinos ir sveikos gyvensenos specialistus. Tačiau derėtų nepamiršti, kad svarbi ne tik išorinė jaunystė. Naujausi tyrimai siekia atsakyti į klausimą, kaip išlaikyti ir net susigražinti savo jaunystę ląstelių lygyje?
Moters veidas
Moters veidas / Vida Press nuotr.

Kokios procedūros ir priemonės yra populiarios siekiant sustabdyti senėjimą?

Šiuo metu didelio dėmesio susilaukia įvairios jauninantį efektą suteikiančios grožio procedūros: botulino injekcijos, hialurono injekcijos, mezoterapija (mikroinjekcijų pagalba į odą įvedamos biologiškai aktyvios medžiagos). Taip pat veiksmingas veido atjauninimas masažo pagalba. Ypač populiarus japoniškas veido masažas – kobido, suteikiantis odai stangrumo, skaistumo, mažinantis raukšlių kiekį bei raumenų įtampą. Dažnai siekiant išsaugoti odos elastingumą naudojamas maisto papildas kolagenas, kurio natūrali gamyba su amžiumi pradeda lėtėti.

Kodėl mes senstame?

Senėjimas – natūralus, negrįžtamas procesas, kurio metu kūnas keičia struktūrą, funkcines galimybes ir savybes. Tai ne tik išoriniai organizmo pokyčiai, bet taip pat ir ląstelių lygmenyje vykstantys procesai. Kembridžo universiteto biogerontologas dr. Aubrey de Grey teigia, kad senstame dėl to, jog jau nuo pat gimimo mūsų ląstelėse nuolat atsiranda įvairūs pažeidimai, kurie kaupiasi ir ilgainiui pasireiškia kaip senėjimo procesas. Šiandieniniai moksliniai pasiekimai įrodo, jog senėjimo procesą galima nutolinti, jei žinosime apie šiuos, organizme vykstančius, pažeidimus ir stengsimės atstatyti bei palaikyti normalią jų būklę.

Kokie 5 procesai skatina senėjimą?

1. Oksidacinė pažaida. Tai procesas, kurio metu susidaro laisvieji radikalai, atakuojantys mūsų ląsteles ir pažeisdami lipidų, baltymų ir DNR struktūrą. Todėl palaipsniui ląstelės pradeda senti bei sukeliami negrįžtami procesai. Jei antioksidantų kiekis organizme mažas, daugiau sergama uždegiminėmis ligomis, vėžiu, didėja tikimybė patirti miokardo infarktą, insultą, mažėja odos elastingumas.

Vienas iš augalinių preparatų, padedančių kovoti prieš oksidacinę pažaidą – agrastinių lapainių (Phyllantus emblica) vaisių ekstraktas. Tai labai stiprus antioksidantas, kurio veikimas patvirtintas klinikiniais tyrimais, o sudėtis praturtinta flavonoidais, amino rūgštimi, vitaminu C. Šimtame gramų agrastinio lapainio yra net 600 mg vitamino C, o citrinoje – tik 53 mg.

2. Kitas senėjimą skatinantis procesas – glikacija. Tai biocheminis procesas, kurio metu gliukozės perteklius, esantis kraujyje, susijungia su baltymais (kolagenu ir elastinu) ir/ar tam tikrais lipidais (riebalais). Dėl šio proceso odos ląstelės sukietėja, patamsėja, atsiranda raukšlės, odos suglebimas. Susidarę junginiai kaupiasi ir sutrikdo visų ląstelių veiklą. Glikacijos kontrolei teigiamą įtaką turi paprastųjų granatmedžių (Punica granatum) vaisiai, puošniųjų krausvų (Lagerstroemia speciose), peruvinių gvajavų (Psidium guajava) lapai.

3. Lėtiniai uždegimai. Bėgant metams žmogaus organizme dalis ląstelių žūsta, o dalis tiesiog nustoja augti, dalintis, tačiau jų „savaiminė mirtis“ – apoptozė neįvyksta. Tokios ląstelės kaupiasi ir pradeda vystytis lėtinis uždegimas, kuris, sutrikdydamas normalią ląstelių veiklą, prisideda prie senėjimo proceso. Vienas iš stiprių priešuždegiminį poveikį turinčių augalinių preparatų – tai siauralapis bazilikas (Ocimum sanctum), kuris taip pat turi ir adaptogeninį, antimikrobinį ir imunomoduliacinį poveikius.

4. Kitas senėjimą skatinantis mechanizmas – tai galūninių chromosomų struktūrų – telomerų – trumpėjimas. Telomeros – chromosomų apsauga, kuri saugo genetinę informaciją, kai ląstelės dalijasi. Kiekvieną kartą pasidalijus ląstelei telomeros trumpėja ir žmogus sensta. Ląstelių gyvenimo trukmė užkoduota galūninių chromosomų struktūrų ilgyje: pasiekus tam tikrą telomerų ilgio ribą ląstelė nebesidalina ir žūsta. Telomeros trumpėja ne tik su amžiumi, bet ir veikiami išorinių veiksnių, tokių kaip: ultravioletiniai spinduliai, stresas, alkoholis, rūkymas, netinkama mityba, per mažas fizinis aktyvumas. Įdomu tai, kad telomerų ilgis atspindi mūsų biologinį (o ne faktinį) amžių.

Moksliniais tyrimai patvirtinta, jog tam tikri preparatai gali sustabdyti ir net atstatyti sutrumpėjusias telomeras. Tokį poveikį turi plėvėtosios kulkšnys (Astragalus membranaceus) – tai Šiaurės Kinijos kalnuose augantys krūmokšniai, gerai pažįstami tradicinei kinų bei persų medicinai. Cikloastrogenolis, esantis šių augalų sudėtyje, skatina telomeras atstatančių fermentų aktyvumą.

5. Imuninės sistemos nusilpimas taip pat prisideda prie senėjimo proceso. Senstančio organizmo imuninė sistema silpnėja ir nebeatlieka savo funkcijos.

Beta gliukanai yra lyderiai tarp imuninę sistemą stimuliuojančių medžiagų. Taip pat teigiamą poveikį imuninei sistemai turi kininių ženšenių (Panax ginseng) bei tikrųjų imbierų (Zingiber officinale) šaknys.

Senėjimas yra neišvengiamas procesas, tačiau nei mūsų gyvenimo trukmė, nei senėjimo tempai nėra griežtai apibrėžti. Jį galime pristabdyti ir pasistengti grožį išlaikyti kiek įmanoma ilgiau.

Siekiant sustabdyti senėjimą ląstelių lygyje, buvo sukurtas inovatyvus preparatas NoAGE, kurio veikimas yra pagrįstas 5 senėjimą skatinančių veiksnių pagrindu. Šio preparato sudėtyje yra 26 skirtingos natūralios augalinės medžiagos, taip pat jaunystei palaikyti būtini mikroelementai ir vitaminai.

Preparatas NoAGE yra sudarytas pagal inovatyvią formulę: jis sukurtas penkioms savaitės dienoms, kurių kiekviena yra nukreipta prieš skirtingus senėjimo procesus (pirmadienis – pasižymi stipriu antioksidaciniu veikimu; antradienis – padeda užtikrinti glikacijos kontrolę; trečiadienis – turi priešuždegiminį veikimą, ketvirtadienis – nukreiptas į telomerų ilginimą; penktadienis – skirtas imuniteto stiprinimui).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų