Odą nuo saulės radiacijos saugantys kremai pagal juose esančius filtrus skirstomi į dvi dideles grupes. Filtrų būna:
– cheminių, arba sugeriančių UV spindulius. Šių medžiagų privalumas – jos yra nematomos; trūkumas – dalis jų nėra stabilios. Tai reiškia, kad ne visi cheminiai filtrai vienodai gerai susidoroja ir su odą nudeginančiais UVB, ir su giliau į ją įsiskverbiančiais, todėl dar pavojingesniais UVA spinduliais. Be to, jautresnę odą kai kurie cheminiai filtrai gali alergizuoti.
Jei ieškosite priemonių su šiais filtrais, dairykitės tokių, kuriose yra fotostabilumu pasižyminčių Mexoryl, Tinosorb S ir Tinosorb M. Jų poveikio spektras platus – šie filtrai gina ne tik nuo UVB, bet ir nuo UVA;
– mineralinių, arba atspindinčių UV spindulius. Tai medžiagos (cinko oksidas, titano dioksidas), kurios apsaugo odą nuo UVA ir UVB, jos nedirgina, nesukelia alergijos, neužkemša porų. Anksčiau daug kas priemonių su mineraliniais, arba fiziniais, filtrais nemėgo dėl liekančios ant odos balkšvos plėvelės, tačiau naujos kartos filtrai yra tobulesni.
TAIP PAT SKAITYKITE: Prižiūrėsite plaukus vasarą – nereikės verkti rudenį
Kosmetikos gamintojai kuria ir produktus su cheminių bei fizinių filtrų tandemais, deda į saulės priemones antioksidantų, pavyzdžiui, vitaminų E ir C (manoma, kad jie sustiprina odos ląstelių gebėjimą regeneruoti po UV atakos). Taigi skaitykite gaminių sudėtį!
Ekspertai vieningai pabrėžia, kad bet kokį apsauginį kremą itin svarbu naudoti tinkamai, antraip jis neatlieka savo užduoties, oda lieka neapsaugota.
Dėmesio! Specialistai simpatizuoja mineraliniams filtrams. Pasak gydytojo onkodermatologo Viktoro Sidorovo, idealus toks apsauginis kremas, kuriame yra ir cinko oksido, ir titano dioksido, nes viena medžiaga geriau apsaugo nuo UVB, kita – nuo UVA.
Dėl cheminių filtrų poveikio odai – saugūs jie ar ne – netyla diskusijos. Tačiau ekspertai vieningai pabrėžia, kad bet kokį apsauginį kremą itin svarbu naudoti tinkamai, antraip jis neatlieka savo užduoties, oda lieka neapsaugota.
TAIP PAT SKAITYKITE: Artėja deginimosi sezonas: o gal šią vasarą apsieisime be įdegio?
Žinovo nuomonė
VUL Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro direktorė Matilda Bylaitė:
Nuo 11 iki 15 valandos saulėkaitoje apskritai verčiau nebūti.
„Daugelis išsitepa kremu netolygiai, lopais, todėl lieka neapsaugotų vietų, neatnaujina kremo sluoksnio, nors tai būtina daryti, jei paplūdimyje, lauke būnama ne vieną valandą... Aišku, kad šitaip naudojant apsauginį produktą gero nelauk. Jį renkantis reikia atsižvelgti į savo odos fototipą, būtina laiku pasitepti kremu pirmą kartą (ne paplūdimy, bet dar tik einant ten), atnaujinti jo sluoksnį ant viso kūno ne rečiau kaip kartą per dvi valandas, turėti galvoje, kad kremo pataupius poveikis silpsta... O nuo 11 iki 15 valandos saulėkaitoje apskritai verčiau nebūti.“