Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ar apranga turi įtakos karjerai?

Pasak Coco Chanel, antros progos padaryti pirmąjį įspūdį nebeturėsite. Niekas ir nesiginčija – tvarkingai apsirengęs žmogus kelia didesnį pasitikėjimą ir simpatiją nei tas, kuriam jo paties išvaizda visai nerūpi. Ar tai galioja ir tada, kai kalbame apie sėkmingą karjerą?
Dalykinė apranga
Apklausos rodo, kad biuro aprangos kodas padeda padaryti geresnį įspūdį darbdaviams. / Shutterstock nuotr.

Šiais laikais jau visi žinome, kas yra aprangos kodas. Aprangos taisyklės nuolat šiek tiek keičiasi, tačiau esmė lieka ta pati: kiekvieno žmogaus išvaizda turi atitikti aplinkos normas ir taisykles.

Šiandien nieko nestebina begalė rekomendacijų, skirtų tam, kaip privalu atrodyti tam tikroje aplinkoje, o biuro aprangai teikiama ypač daug dėmesio. Maža to, šiais laikais dalykinės aprangos kodas tapo nauja mados kryptimi ir akivaizdžiu dalykinio žmogaus gerovės ir sėkmės simboliu. Apklausos rodo, kad biuro aprangos kodas padeda padaryti geresnį įspūdį darbdaviams, klientams, siekti karjeros, taip pat didina asmens autoritetą.

Einate darbintis – pasidomėkite aprangos kodu

Daugumoje rimtų firmų į aprangą atsižvelgiama per pirmąjį pokalbį dėl darbo. Šiuo etapu neretai iškart atsijojami kandidatai su šortais, berankoviais marškinėliais ir kitokiais „nukrypimais“ nuo deramo aprangos kodo... Kodėl? Manoma, jog pretendento išvaizda išduoda jo požiūrį į įmonę, susidomėjimą siūlomu darbu.

Įdarbinimo specialistai pataria prieš pokalbį potencialioje darbovietėje „apsiuostyti“ – žvilgtelėti ar kaip nors sužinoti, kaip jos darbuotojai rengiasi. Ir apsirengti tuo pačiu stiliumi.

Keturios dalykinės aprangos taisyklės

1. Šukuosena. Dalykinė šukuosena išsiskiria subtilumu ir neįmantriomis formomis, ji turi idealiai įsilieti į vaizdą, jį pabrėžti, papildyti. Taisyklė tokia – ryškus akcentas tavo išvaizdoje gali būti tik vienas. Jei vilki griežtą vienspalvį kostiumėlį, šukuosena gali būti ir kiek drąsesnė. Tačiau jei kostiumėlis – su išraiškingesnėmis detalėmis, šukuosena turėtų būti visiškai kukli.

Jei plaukai kirpti trumpai, užteks tiesiog tvarkingai juos susišukuoti. Jei pusilgiai ar ilgi, daugiausia, ką galite sau leisti, tai šukuosena iš kasyčių ar eglute supinta kasa, bet geriausiai tiks plaukus tiesiog suimti į uodegą ar kuoduką. Veidas turi likti atviras – tai dar viena taisyklė. Be to, jūsų plaukai turi atrodyti prižiūrėti ir tvarkingi.

2. Makiažas ir manikiūras. Kaip ir šukuosenai, netinka jokios pernelyg ryškios spalvos. Idealus verslo moters makiažas yra beveik nepastebimas. Natūralios linijos, ramios spalvos – štai tokie reikalavimai. Tos pačios taisyklės taikomos ir manikiūrui. Lako spalva parenkama tokia, kad derėtų prie pagrindinio aprangos tono: švelni, pastelinė.

3. Avalynė. Nepaisant oro sąlygų, net ir kai itin karšta, tvanku, derėtų mūvėti kūno spalvos ar rusvas plonas pėdkelnes. Dalykiniam įvaizdžiui itin svarbu tinkama avalynė. Pirmenybė teiktina vidutinio aukščio arba vos aukštesnei už vidutinę pakulnei. Avalynės spalva turi derėti su kostiumėlio spalva. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad avalynė būtų uždara – pagal dalykinės aprangos reikalavimus, nedera atviri kojų pirštai ar kulnai.

4. Apranga. Verta įsidėmėti tris pagrindinius dalykinio stiliaus reikalavimus: nedirginti aplinkinių ryškumu, neišsišokti, jaustis patogiai ir atrodyti stilingai. Rinkis ne ryškius, subtilius kostiumėlių modelius, kuriuos galima vilkėti ir su palaidine, ir su plonu per galvą apsivelkamu megztuku – kai šalta. Išsirinkti modelį padės žinios apie klasikinius drabužius, skirtus vilkėti biure. Jei jums labai patinka suknelės, žinokite, kad jos turi būti su rankovėmis, geriau vienspalvės. Maža juoda Coco Chanel suknelė taip pat tiks, ypač sujuosta subtiliu dirželiu. Prie tokios suknelės puikiai derės šiek tiek paryškinantis figūrą švarkelis. Tik nepamirškite, kad suknelės ilgis turi būti šiek tiek aukščiau kelių arba sulig keliais.

Jei renkiesi kelnes, jos neturėtų akivaizdžiai pabrėžti kūno kontūrų. Tinka keli modeliai: klasikinės vyriško kirpimo kelnės su laisva palaidine arba plačios su plonyčio trikotažo palaidinuke. Palaidinės iškirptė negali būti pernelyg atvira. Darbui biure tinka ir tiesaus kirpimo sijonas iki kelių. Dar galite sau leisti plonos vilnos, trikotažo ar tvido sarafaną, tik jis taip pat neturėtų būti per daug prigludęs.

Tikriausiai nereikia priminti, kad darbe visuomet turite kvepėti švara ir nerodyti savo blogos nuotaikos – jei po savaitgalio sode panagės bus juodos, o veidą temdys rūpestis dėl nepaklusnių vaikų, nepadės joks aprangos kodas.

Ar žinote slaptą kodą?

Jei darbas toks, kad tenka būti ne tik biure, bet ir eiti į susitikimus, pristatymus, dalykines vakarienes, pravartu žinoti, kaip atskirti pagrindinius aprangos kodus.

Oficialusis (Formal). Jei susitikimas vyksta biuro patalpose, rinkitės itin kokybišką, elegantišką dalykinį kostiumėlį. Jei šis aprangos kodas nurodytas kvietime į iškilmingesnę aplinką, apsivilkite ilgą vakarinę arba kokteilinę suknelę. Tai gan griežtai apribotas aprangos stilius, tad nesipuoškite ryškiais aksesuarais.

Visiškai oficialusis (Full formal). Tai pati iškilmingiausia apranga, dėvima vykstant į išskirtinius renginius. Šiuo atveju teks dėvėti ilgą prabangios medžiagos vakarinę suknelę, apnuoginančią rankas ir pečius, ilgas pirštines, puoštis tik vertingais papuošalais – pigi bižuterija netiks...

Pusiau oficialusis (Semi formal). Rinkitės kokteilių suknelę, prie jos derinkite klasikinius batelius uždarais galais, saikingai pasipuoškite kukliais, tačiau ne prastais papuošalais. Taip pat galite vilktis ir ilgą elegantišką sijoną, prie jo derinti dailią palaidinę.

Neoficialusis (Informal). Į dalykinį susitikimą galite eiti vilkėdama išeiginiu kostiumėliu arba suknele.

Įprastas verslo stilius (Business casual). Moterims įprasti įvairūs kelnių ar sijono kostiumėliai. Taip pat galite rinktis klasikinį sijoną ar kelnes, prie jų derinti subtilius marškinukus, nertinį ar net megztą palaidinę. Aksesuarų nedaug – gana puošnaus laikroduko.

Laisvesnis verslo (Smart casual). Šis aprangos kodas reiškia, kad gali vilkėti gerus (geriau klasikinio stiliaus) džinsus, prie jų derinti madingą švarką ar kiek ryškesnę palaidinę, pasipuošti originaliais aksesuarais. Tiesa, Lietuvoje kartais šis aprangos kodas suprantamas kaip tiesiog laisvas.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais