Stilisčių paslaugos ne tik taupo jūsų laiką, bet ir pinigus – nelieka nereikalingų drabužių bei aksesuarų, o atrastas individualus stilius prisideda prie sėkmingos karjeros ir net gali padėti spręsti psichologines problemas.
Populiariausios paslaugos – apsipirkti kartu su stiliste ir spintos revizija
Jau 15 metų mados pasaulyje dirbanti Diana Sofija Kuzmickaitė teikia platų paslaugų spektrą, bet pačios populiariausios – apsipirkimas kartu su drabužių stiliste ir spintos peržiūra. Pastaroji paslauga labai individuali – vieni turi didelę spintą, kuriai reikia atlikti „detoksikaciją“, kitiems pakanka atnaujinti keliais drabužiais.
„Taupant kliento finansus ir laiką, kartais racionaliau pirmiausia važiuoti apsipirkti ir tik tada peržiūrėti garderobą namuose“, – sako D.S.Kuzmickaitė.
Kartais klientai prašo drabužių spalvų analizės paslaugos, tačiau stilistė mano, kad tai nėra būtina. „Panaudojus aksesuarus galima prisiderinti bet kokios spalvos palandinę“, – teigia stilistė.
Susikurti individualų stilių – ne visiems paprasta
D.S.Kuzmickaitė karjerą pradėjo kaip drabužių dizainerė, kartu su kolege sukūrė 6 kolekcijas, kurios buvo pristatytos renginyje „Mados infekcija“. Taip pat ji dirbo kostiumų dailininke Lietuvos teatruose, kūrė kostiumus ir stiliaus įvaizdžius filmuose ir reklamose. Vilniaus dailės akademijoje Diana baigė fotografijos ir medijų meno magistrantūros studijas, o asmenine stiliste dirba pastaruosius trejus metus.
Pasak stilistės, kuriant individualų stilių reikia pradėti nuo funkcionalios dalies: „Drabužis turi tarnauti žmogui, atitiktų poreikius, todėl pirmiausia reikia atsižvelgti į gyvenimo būdą. Vienokių drabužių reikia mamai, namuose auginančiai vaikus, ir kitokių moteriai, dirbančiai biure. Skirtingai funkcionuoja drabužiai vairuojant automobilį ir vaikščiojant pėsčiomis. Antras svarbus faktorius – drabužiai turi atitikti kūno proporcijas, formas, taisyti trūkumus ar net puošti.“
Dažniausios klaidos – emocinis ar betikslis pirkimas
Kalbėdama apie stiliaus klaidas D.S.Kuzmickaitė teigia, kad moterys dažnai perka pasidavusios emocijoms, taip pat susidomi trumpalaikėmis tendencijomis, naujomis kolekcijomis, tuomet atsiranda betikslis pirkimas.
„Taip pat atkalbinėju klientes nuo pirkimo online. Neturint įgūdžių ar patikrintų prekinių ženklų, internetu galima pirkti nebent aksesuarus, o drabužius reikia matuotis“, – teigia Diana.
Neretai pasitaikanti klaida – drabužis ar avalynė neatitinka gyvenimo būdo – moteris nusiperka aukštakulnius, bet jų negali avėti, nes su jais nepatogu eiti pėsčiomis į darbą.
Spinta pilna drabužių, bet nėra ką apsirengti
D.S.Kuzmickaitė pasakoja, kad kiekvienas klientas yra individualus: „Proporcijas, tinkamas spalvas pastebiu iš karto, sunkiau perprasti žmogaus asmenybę. Vengiu kardinalių pokyčių, noriu padaryti geresnę žmogaus versiją, „atrakinti“ jo individualumą.“
Viena dabar jau nuolatinė stilistės klientė, pirmo pokalbio metu pasakojo apie savo pilną spintą drabužių, nors jaučiasi blogai, atrodo, kad niekas netinka. „Moteris – romantiškos prigimties, o užima svarbias pareigas. Mums pavyko atrasti stilių, kuriame derėtų šie du skirtingumai. Tokios istorijos mane įkvepia dirbti, kai ne drabužį nukabinu nuo vitrinos, o tarsi įteikiu žmogui raktą, kuriuo jis atrakina pats save“, – teigia Diana.
Minimalistinis stilius ir „prabanga“ iš nepritekliaus laikų
Stilistės D.S.Kuzmickaitės asmeninės konsultacijos valanda kainuoja nuo 60 eur, spintos analizė nuo 120 eur, apsipirkimas kartu 160 eur. Individualaus stiliaus kūrimas, kartu su apsipirkimu ir spintos analize kainuoja 400-500 eur.
Pasak stilistės, asmeninio įvaizdžio sukūrimas turi didelę įtaką žmogaus sėkmei, tai gali būti lemiantis veiksnys tolimesnei karjerai: „Vienas klientas prašė sukurti įvaizdį, kuris tiktų prisistatyti darbiniuose susitikimuose ir sukurtų gerą įspūdį. Sėkmingai pavyko, net šeimos nariai pozityviai įvertino, kad tarsi įvyko asmenybės lūžis.“
Pasak D.S.Kuzmickaitės, lietuvių stilius artimas skandinavams: „Lietuviai renkasi minimalistinį stilių ir kartu prasimuša palikimas iš nepritekliaus laikų, neestetiškas ir kultūriškai nepagrįstas prabangos demonstravimas. Gerėjant gyvenimo būdui, lietuviai ateityje ieškos asmeninio identiteto per kokybiškus, tvarius, individualius drabužius, atspindinčius jų gyvenimo būdą.“
Stilingam deriniui būtini pagrindiniai drabužiai
Sigita Mušauskaitė anksčiau dirbo marketingo srityje ir rašė mados blog‘ą. „Man geriausiai sekasi kurti vizualinį turinį, o pagrindinės stiprybės – kūrybiškumas ir estetikos pajautimas“, – teigia Sigita, stiliste tapusi prieš 4-erius metus. S.Mušauskaitės veikla apima daugybę sričių – asmeninio stiliaus, įvaizdžio kūrimas renginiams ir šventėms, asmeninėms bei komercinėms fotosesijoms.
Norint sukurti savo įvaizdį, S.Mušauskaitė pataria pirmiausia įvertinti spintos turinį – ar yra pagrindiniai drabužiai: geros kokybės džinsai, klasikinės kelnės, švarkas, vienspalviai marškinėliai, kurie būtini stilingiems deriniams.
„Kitas žingsnis – atsisveikinti su nudėvėtais ir retai kur pritaikomais drabužiais, su kuriais sunku sukurti derinius. Kuo daugiau nenešiojamų rūbų, tuo sunkiau pamatyti spintos turinį. Žmogus įprastai dėvi kelis rūbus, kurie patogūs ir nereikalauja jokio derinimo“, – tvirtina Sigita.
Pasak stilistės, dažnai žmonės daro klaidą rinkdamiesi žinomus prekinius ženklus, tačiau siūlančius pasenusį ir nešiuolaikišką dizainą. „Nusiperkate brangų, galbūt kokybišką daiktą, bet neatrodote stilingai“, – atkreipia dėmesį Sigita.
Turėti mažiau, bet daugiau pritaikomų rūbų ir aksesuarų
Siekiant maksimalaus rezultato, S.Mušauskaitė savo klientams pataria rinktis trijų susitikimų sesiją, kurią sudaro: spintos revizija, asmeninis apsipirkimas ir derinių sudarymas. Ši paslauga kainuoja 550 eurų.
Pasirinkus asmeninį apsipirkimą fizinėse parduotuvėse, prieš susitikimą Sigita išsiaiškina kliento poreikius ir biudžetą, o apie 4 valandas trunkanti paslauga kainuoja 200 eur., po kurio klientas įsigyja suplanuotus pirkinius.
Stilistė juokauja, kad jos paslaugos kaina – vos vienas netikęs daiktas spintoje: „Be stilisto patarimų žmonės prisiperka nenešiojamų drabužių, išleidžia krūvas pinigų ir veltui sugaišta daug laiko.“
Kalbėdama apie lietuvių stiliaus tendencijas, S.Mušauskaitė mano, kad dauguma žmonių vis dažniau ieškos kokybiškų prekinių ženklų ir būdų, kaip apsirengti tvariau – turėti mažiau, bet daugiau pritaikomų rūbų bei aksesuarų. Vis populiaresnė turėtų būti ir drabužių nuomos paslauga, ypač aktuali, kai reikia pasipuošti šventėms.
Stilius yra galingas įrankis, padedantis tapti geriausia savo versija
Stilistė Svetlana Frolova jau vaikystėje mėgo stebėti, kaip drabužiai keičia žmogų. „Viena draugė pasakė, kad matau ne tik drabužius, bet ir žmogų už jų. Šie žodžiai mane paskatino tapti profesionalia stiliste, pradėti kelią, kuris jau trunka 12 metų. Man patinka matyti, kaip tinkamas įvaizdis keičia ne tik žmogaus išvaizdą, bet ir jo vidinį pasaulį. Stilius yra galingas įrankis, padedantis tapti geriausia savo versija“, – teigia Svetlana.
Pasak S.Frolovos, individualaus stiliaus kūrimas – tai įdomus saviraiškos procesas.
Pirmiausia reikia savęs paklausti, kokį stilių nori susikurti, ar stilius atitinka gyvenimo būdą.
Antras žingsnis – atlikti savo spintos analizę, ką patinka dėvėti, o ko reikėtų atsisakyti.
Trečia – nusistatyk savo figūros tipą, proporcijas ir rinkis drabužius, kurie išryškina privalumus.
Ketvirta – išsiaiškink savo spalvinį tipą ir rinkis paletę, kuri atgaivina ir pabrėžia išvaizdą.
Penkta – pasidomėk stiliaus pavyzdžiais, atrask sau artimą.
Šešta – susikurk pagrindinius drabužius, kurie lengvai derinami tarpusavyje, rinkis kokybiškas medžiagas ir universalius modelius.
Septinta – pridėk individualumo, naudok aksesuarus, kurie suteikia unikalumo.
„Stilius – tai komfortas ir pasitikėjimas savimi. Jei kažkas atrodo „ne tavo“, geriau atsisakyti. Svarbiausia – neskubėk, stiliaus kūrimas užtrunka, bet rezultatai yra verti pastangų“, – teigia stilistė.
Klaidų galima išvengti
Svetlana Frolova vardija dažniausiai pasitaikančias stiliaus klaidas – kūno tipo netinkantys drabužiai, netinkama spalvų gama, neapgalvoti mados trendai, per didelis taupumas arba išlaidavimas, tarpusavyje nederančios detalės, per daug akcentų, prasta audinių kokybė, amžiaus ir gyvenimo būdo ignoravimas, nepakankamas dėmesys kokybiškai avalynei ar aksesuarams ir kt.
„Klaidų galima išvengti suvokiant savo poreikius, figūrą ir spalvų paletę. Pirkti reikia pagal planą, atsižvelgiant į savo spintos turinį“, – pataria Svetlana.
Neįprasti užsakymai – nuo verslo kelionių iki specialiųjų poreikių
S.Frolovai teko dirbti su klientu, kuris ieškojo unikalaus stiliaus kelionėms: „Sukūriau kelionių kapsules – nuo oficialių kostiumų verslo susitikimams Londone iki ryškių, laisvų derinių poilsiui Italijoje.“
Stilistei įsiminė klientės, turinčios specialiųjų poreikių, pageidavimas – reikėjo patogios aprangos naudojantis neįgaliojo vežimėliu: „Sukūriau garderobą: patogūs audiniai, laisvi siluetai ir stilingi aksesuarai, pabrėžiantys klientės individualumą.“
S.Frolovos paslaugų kainos svyruoja nuo 150 eurų už sezoninę spintos analizę, drabužių atnaujinimą naujam sezonui, derinių kūrimą iki 250 eurų už pilną apžiūrą. Asmeninis apsipirkimas su stiliste kainuoja 250 eurų.
Pasak S.Frolovos, tinkamas įvaizdis padeda sukurti pasitikėjimo ir profesionalumo jausmą: „Stilius, tinkantis darbo aplinkai ar socialiniams lūkesčiams, gali tapti raktu į sėkmę. Tai būdas išreikšti save ir pabrėžti savo unikalumą. Stilius gali ne tik tapti jūsų vizualiniu instrumentu komunikacijai, bet ir padėti kurti ilgalaikius darbinius bei asmeninius santykius.“
Ateityje tvarumas taps pagrindine vertybe
Stilistė mano, kad artimiausiais metais Lietuvoje tęsis sąmoningo vartojimo tendencijos. Žmonės vis dažniau ieškos būdų išreikšti individualumą per stilių, o mada taps tvarumo, patogumo ir kūrybiškumo deriniu.
„Tvarumas taps pagrindine vertybe, skatinanti vartotojus rinktis ilgalaikius, kokybiškus ir aplinkai draugiškus drabužius. Nauja realybe tampa ir skaitmeninė mada – tai virtualūs drabužiai ir aksesuarai naudojami socialinėse medijose. Lietuvoje taip pat pradedami diegti išmanieji audiniai, pritaikyti sportui ar kasdieniam gyvenimui“ – teigia stilistė.
S.Frolova prognozuoja, kad ryškės masinės mados nuosmukis – vartotojai ieškos unikalių gaminių, atspindinčių jų asmenybę. Taip pat išliks universali mada, tinkanti ir darbui, ir laisvalaikiui. Bus vertinamas ir vintažas bei rankų darbas.