Vestminsterio abatijoje vykstančiose iškilmėse dalyvauja karališkieji asmenys, šeimos nariai, valstybių vadovai, vyriausybės atstovai ir, žinoma, karalius Karolis III, rašoma „Elle“.
Kokių garderobo taisyklių turėtų laikytis svečiai, gedėdami Jos Didenybės, ir ką jie šiandien, palydėdami karalienę, dėvi?
Koks yra Elžbietos II laidotuvių aprangos kodas?
Nenuostabu, kad, kaip ir daugumos laidotuvių atveju, valstybinių laidotuvių aprangos kodas taip pat yra visiškai juodas, teigia britų visuomenės ir šiuolaikinių manierų kronikininkas „Debrett's“. Moterys turi vilkėti juodas sukneles iki kelių arba paltus, juodas skrybėles, taip pat gali dėvėti veidą dengiančius šydus.
Naujoji Velso princesė Catherine vilkėjo juodą suknelę su paltu, plačiabrylę juodą skrybėlę ir šydą, o aprangą užbaigė perlų vėriniu ir auskarais.
Sasekso hercogienė Meghan taip pat pasirinko plačiakraštę juodą skrybėlę, kuri derėjo prie jos santūrios pelerinos suknelės.
Karalienė konsortė Camilla vilkėjo juodą suknelę su gėlėta skrybėle ir šydu bei pasipuošė deimantine sege.
Karalienė konsortė Camilla, Velso princesė Catherine ir Sasekso hercogienė Meghan anksčiau jau dalyvavo keliose viešose išvykose, susijusiose su karalienės mirties procesu, kuriose visos vilkėjo juodus drabužius, įskaitant skrybėles ir juodas pėdkelnes.
Tada Velso princesė Catherine pagerbė mirusią karalienę Elžbietą II dėvėdama Jos Didenybės jai padovanotą deimanto ir perlų lapo formos segę. O Sasekso hercogienė Meghan taip pat parodė pagarbą pasipuošusi karalienės jai dovanotais perlų auskarais.
Vyrai, kurie nėra karališkosios šeimos nariai, per laidotuves turi dėvėti specialius juodus kostiumus, skirtus oficialiems renginiams (angl. morning suit), su medaliais, jei turi karinės patirties.
Griežtesnės taisyklės taikomos dirbantiems karališkosios šeimos nariams, kurie privalo dėvėti karinę uniformą nepriklausomai nuo to, ar yra vyrai, ar moterys. Pavyzdžiui, princesė Anne per savo mirusios motinos laidotuves vilkėjo Karališkojo karinio jūrų laivyno paradinę uniformą.
Trečiadienį, rugsėjo 14 d., per gedulingą procesiją, kuria karalienės karstas buvo nešamas į Vestminsterio salę, karalius Karolis III vilkėjo paradinę uniformą su feldmaršalo laipsniu, nešė feldmaršalo lazdą, o prie jo atlapo buvo prisegti ordinas „Už nuopelnus“ bei Keliaraiščio ordinas ir žvaigždė. Tokiomis pačiomis regalijomis jis apsirengęs ir šiandien – per valstybines savo motinos laidotuves.
Naujasis Velso princas Williamas vilkėjo Karališkųjų oro pajėgų uniformą Nr. 1 – tą pačią karinę uniformą, kurią dėvėjo, kai karalienės karstas buvo gabenamas ginklų vežime. O princui Harry nebuvo suteikta galimybė per karalienės laidotuves dėvėti karinę uniformą. Vietoj jos jis vilkėjo tradicinį juodą švarką su medaliais.
Pastarąją savaitę buvo daug diskutuojama, ar princas Harry vilkės karinę uniformą per laidotuves. Karalienės anūkas buvo įspėtas, kad jam nebus leista jos vilkėti, nes jis yra atsisakęs karališkųjų pareigų. Nebuvo paisomas ir faktas, kad jis dešimtmetį tarnavo kariuomenėje.
Vis dėlto išimtis buvo padaryta šeštadienio vakarą, vykstant budynėms su pusbroliais prie karalienės karsto. Vestminsterio salėje princas Harry pasirodė vilkėdamas karinę uniformą. Ši išimtis buvo pritaikyta ir Jorko hercogui ir traktuojama kaip „paskutinis pagarbos ženklas“ karalienei.
Ką vilkėjo ne karališkieji svečiai?
Pagal tradicinius laidotuvių aprangos kodus Jos Didenybės laidotuvių svečiai, kurie nėra karališkosios šeimos nariai, turi vilkėti tik juodos spalvos drabužius.
Vieni pirmųjų į Vestminsterio abatiją atvykusių ne karališkosios šeimos svečių buvo Velso princesės Catherine tėvai Michaelas ir Carole Middletonai. M.Middletonas vilkėjo juodą švarką ir ryšėjo juodą kaklaraištį, o Carole vilkėjo juodą suknelę žemiau kelių, jos galvą dengė juoda skrybėlė, puošta plunksnomis.
Netrukus po Middletonų atvyko JAV prezidentas Joe Bidenas su žmona Jill Biden. Prezidentas nusprendė atsisakyti tradicinės britiškos aprangos ir vietoj to pasirinko klasikinį juodą kostiumą, o pirmoji Jungtinių Valstijų ponia vilkėjo juodą švarkelio ir sijono kostiumą.