Dermatologai: ši medžiaga išties mažina raukšlių veide, tačiau saikas – būtinas

Kosmetikos industrija pilna produktų, žadančių pašalinti ir apsaugoti nuo senėjimo požymių, tačiau dėl vieno produkto poveikio dermatologai sutaria beveik vienbalsiai – tai retinolis.
Moters veidas.
Moters veidas. / Fotolia nuotr.

Retinolis – vitamino A forma – jau ne vienerius metus naudojamas aknei gydyti, tačiau neseniai tapo daugelio kasdienės odos priežiūros – ir kovos su raukšlėmis – režimo dalimi, rašoma uk.businessinsider.com.

„Be abejonės, retinolis odai suteikia švelnumo“

Kai susitikome su Mervynu Pattersonu, „Woodford Medical“ kosmetologijos gydytoju, jis pasakė, kad veido odoje esančio kolageno pradedame netekti kopdami į trečiąjį savo gyvenimo dešimtmetį, ir kasmet netenkame 1–1,7 proc. kolageno.

„Žinoma, retinolis suteikia odai švelnumo, – vyras sakė „Business Insider“. – Yra teigiamas poveikis kolagenui, pagerėja kraujo apytaka į veidą – yra daug gerų dalykų, kuriuos galima pasakyti apie retinolį.“

Vyras sakė, kad retinolis veikia skatindamas bazinių ląstelių (jos yra žemiausiame odos sluoksnyje) dalijimąsi, o dėl to atsiranda daugiau epidermio ląstelių, kurios migruoja į odos paviršių ir tampa odos „stogu“.

„Kuo daugiau retinolio tepate ant odos, tuo daugiau tų naujų ląstelių pasirodo paviršiuje, o tai aktyvuoja mechanizmą, kurio metu atsikratoma odos pertekliumi – tai eksfoliacijos procesas“, – sakė jis.

Vitamino A dariniai

Kažkada be gydytojo recepto gauti retinolio turinčių produktų buvo neįmanoma. Tačiau dabar rinka knibždėte knibžda įvairaus stiprumo vitamino A darinių, kuriuos galima įsigyti be recepto.

M.Pattersonas paaiškino, kad receptiniuose retinolio preparatuose arba prabangesniuose kosmetikos produktuose paprastai yra aktyvioji vitamino A forma – retinoinė rūgštis.

Kiti rinkoje esantys produktai, tokie kaip retinolis, retinalis ar retinolio palmitatas, pasak vyro, savo sudėtyje turi neaktyviųjų molekulių, kurios, susijungusios su odoje esančiais enzimais, konvertuojasi į aktyviąją formą.

Jos laikomos ne tokios veiksmingos, tačiau tyrimai parodė, kad šie produktai turi panašų teigiamą poveikį stabdant senėjimo požymius kaip ir receptinės versijos – nors kai kuriais atvejais gali tekti šiek tiek ilgiau palaukti rezultatų.

Nauda, arba, tiksliau, trumpalaikis retinolio turinčių produktų vartojimo poveikis, yra fiksuojamas grožio tinklaraščiuose, juos fiksuoja redaktoriai, garsenybės ir visi, kas netingi.

Kadangi pati esu juos išbandžiusi, nesunku suprasti, kodėl šie produktai tapo tokie populiarūs. Panaudojus produktą kelis vakarus iš eilės, mano oda tapo pastebimai švelnesnė, – rašo Rose Fitzmaurice. Tačiau M.Pattersonas mano, kad industrija labai neatsakingai platina produktą vartotojams.

„Odos priežiūros kompanijos jau pamiršo, kas iš tiesų naudinga odai“

M.Pattersonas sako, kad viena per dažno retinolio vartojimo problema yra ta, jog naujosios ląstelės netinkamai funkcionuoja, kadangi jos buvo pagamintos paskubomis, todėl jose trūksta reikiamo sukibimo bei lipidų gamybos tinkamai odos apsaugai.

„Pagrindinė viršutinio odos sluoksnio funkcija yra apsauga nuo aplinkos veiksnių. Kuo daugiau retinolio tepate, tuo prasčiau veikia barjerinė funkcija, – sakė vyras. – Todėl nemažai žmonių mano, kad jų oda tapo jautresnė, pradėjo luptis ir tapo dirgli.“

Vienas pagrindinių neigiamų retinolio poveikių – jūsų oda tampa jautresnė ultravioletiniams saulės spinduliams. Būtent todėl labai svarbu naudojant retinolį nepamiršti ir apsaugos nuo saulės kremo su aukštu SPF faktoriumi.

Tačiau, varžydamosi dėl aukščiausios vietos, odos priežiūros kompanijos pamiršo, kas iš tiesų naudinga odai, sako M.Pattersonas.

„Tai tarsi saldainių parduotuvė su įvairiausiomis vitamino A formomis, kurias galima įsigyti ir internetu, – tęsė vyras. – Yra daugybė neįrodytų pažadų, tokių kaip „mūsų retinolis yra pačios veiksmingiausios, greičiausiai veikiančios kapsulės“, – kalbėjo vyras, papildydamas, kad dauguma žmonių neturi pakankamai žinių apie tai, kaip teisingai naudoti šį preparatą.

„Žmonės bet kaip derina skirtingus ingredientus, dažniausiai iš skirtingų gamintojų, net nenutuokdami, ar tos kombinacijos yra protingos ir subalansuotos. Kai yra tiek daug pasirinkimo bei jaučiamas industrijos spaudimas, tampa aišku, kaip odos priežiūros režimai tampa tokie chaotiški“, – sakė vyras.

„Industrija su mumis eksperimentuoja“

Pasak M.Pattersono, yra dar viena priežastis nepersistengti su retinolio naudojimu. Paprastai ląstelės dalijasi tam, kad augintų ir gydytų mūsų kūno audinius, tačiau normalios ląstelės gali dalintis tik tam tikrą kartų skaičių (apie 50 kartų), būtent dėl to ir senstame.

„Negyvename amžinai. Todėl jei naudosite per daug retinolio, kai jums 20, 30, 40 – išeikvosite visą tą sveiką ląstelių dalijimąsi, kurį turėtumėte saugoti vėlesniam laikui“, – vyras sakė „Business Insider“. – Odos priežiūros industrija su mumis eksperimentuoja. Jiems rūpi tik trumpalaikė produktų rinkodara – mes nežinome, koks bus ilgalaikio perdėto produkto naudojimo poveikis.“

Atraskite pusiausvyrą

Vitamino A vartojimas savo odos priežiūrai yra tik viena dėlionės detalė, sako vyras, papildydamas, kad yra daugybė kitų vitaminų ar jų komponentų, kurių reikia, kad epidermis būtų „sotus“ ir oda būtų sveika.

„Oda niekuo nesiskiria nuo kūno – jai taip pat reikia daugybės sveikų maistinių medžiagų teisingomis porcijomis, – sakė vyras, papildydamas, kad retinolį reikia naudoti labai mažais kiekiais: – Idealus vitamino A šaltinis yra mažas kiekis aktyviosios formos – retinoinės rūgšties – bei neaktyviosios formos, kurios tam tikru metu virsta aktyviosiomis.“

Atkurkite barjerą ir mažinkite uždegimą

Prieš pradėdami galvoti apie vitaminą A, pirmiausia atstatykite barjerą ir sumažinkite uždegimą – tai galima padaryti naudojant drėkinamuosius kremus bei prausiklius.

„Rinkitės produktus, kuriuose yra lipidų kompozicijų, padedančių normalizuoti lipidų odos paviršiuje kiekį. Idealiame produkte taip pat turi būti daug antiuždegiminių medžiagų ekstraktų, tokių kaip datulių, putonių ar saulėgrąžų, padedančių numalšinti uždegimus. Tik tada galima galvoti apie stipresnius vitaminus, – sakė vyras. – Naudojant kažko per daug, laukia rimtos pasekmės.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai