Pastaruosius kelerius metus pastebimą aktyvų domėjimąsi šiomis operacijomis greičiausiai lėmė padidėjęs socialinių tinklų ir interneto vaidmuo. Kuo dažniau žmonės daro asmenukes, tuo aiškiau analizuoja savo veidą, taip pat ir nosies išvaizdą. Didelę įtaką, deja, daro bulvarinių žurnalų nuotraukos, formuodamos tobulos išvaizdos suvokimą.
Įtakos poreikiui panaikinti įgimtus ar įgytus po nosies traumos pakitimus išorės veiksniai neturi. Šios grupės pacientų poreikiai ne tokie smulkmeniški ar perfekcionistiški, be to, ir pooperacinio išvaizdos pasikeitimo lūkesčiai labiau realistiški.
Apie rinoplastikos ypatumus pranešime žiniasklaidai pasakoja klinikos „Grožio pasaulis“ nosies funkcinės-estetinės chirurgijos ir otorinolaringologijos gydytojas Dovydas Gutmanas.
Funkcija ir estetika – lygiavertės
„Mano praktikoje yra buvę atvejų, kai pacientų noras sumažinti nosį aukojant kvėpavimo funkciją buvo labai tvirtas. Jeigu nepavyksta įtikinti, jog tai žalinga sveikatai, tada viskas baigiasi tik konsultacija be operacinio gydymo planavimo. Gydytojo tikslas – nepakenkti“, – tikina D.Gutmanas.
Operacijos metu negalima pažeisti kvėpavimo funkcijos arba operuojama tik siekiant ją pagerinti kartu koreguojant ir išorinę nosies formą. Jeigu kyla poreikis, kvėpavimo funkcijai pagerinti atliekamos nosies pertvaros, apatinių nosies kriauklių, išorinio ar vidinio nosies vožtuvo korekcijos. Tai anatominės struktūros, kurios gali būti neigiamai paveikiamos trumpinant ar siaurinant nosies formą. Todėl svarbu nepažeisti ir išlaikyti pusiausvyrą tarp funkcijos ir estetikos. Tai lemia greitesnį kvėpavimo pro nosį atsistatymą po operacijos, kartu ir lengvesnį gijimą, ankstesnį grįžimą prie kasdienės veiklos.
Tikslas – natūralus ir harmoningas nosies vaizdas
Kas lemia veido patrauklumą? Greičiausiai akys, lūpos ir nosies forma. Trys pagrindinės centrinės veido dalys, į kurias krypsta mūsų žvilgsnis. Korekcinės nosies operacijos tikslas – harmoninga visuma.
„Pritariu teiginiui, jog rinoplastika atlikta sėkmingai, kai nepastebimi chirurginės intervencijos pėdsakai. Žvelgiant į veidą, nosis neturėtų atitraukti dėmesio nuo akių ir lūpų, o tiesiog nepastebimai užpildyti jungiančią akis ir lūpas struktūrą. Plati nosies nugarėlė, kreiva ašis, palinkęs į priekį nosies galiukas sutelkia stebėtojo dėmesį ir atitraukia nuo kitų veido struktūrų. Lygiai taip pat „per graži“ nosis po operacijos atitraukia dėmesį ir sukelia stebėtojui netikrumo, dirbtinumo pojūtį veide“, – niuansus aiškina nosies funkcinės-estetinės chirurgijos ir otorinolaringologijos gydytojas.
Kodėl nėra vienodų operacijų ir rezultatų?
Didžiausias iššūkis chirurgui yra tai, jog nėra vienodos nosies formos ir nėra vienodos operacijos eigos. Kiekvieno mūsų nosies forma skirtinga, t. y. individuali, o suderinamumas su kitais veido bruožais taip pat išskirtinis.
„Dažnai konsultacijos metu merginos pateikia nosies pavyzdžių, rodydamos garsenybių ar kitų žmonių nuotraukas. Tada aptariame bendrus principus, kaip siekti pooperacinio rezultato, tačiau pabrėžiu kiekvieno išskirtinumą ir individualumą“, – aiškina D.Gutmanas.
Odos ar poodžio storis, kremzlės ar kaulo audiniai, įgimtos asimetrijos veide, operacijos apimtis, polinkis randėjimui ir kitos įvairios priežastys turi įtakos gijimui ir galutiniam rezultatui. Todėl atlikus keliems pacientams vienodus chirurginius veiksmus, galime turėti skirtingą nosies formą pasibaigus gijimui.
Kompiuterinis nuotraukų modeliavimas
Gydytojo nuomone, būtent kompiuterinis modeliavimas padeda geriau suprasti, kaip chirurgas planuoja įgyvendinti nosies pakeitimus. Išklausęs paciento norus, atsižvelgęs į veido bruožus ir visumą, jis parodo galimus pokyčius, aptaria operacijos apimtį, apribojimus. Tai suteikia pasitikėjimo, jog chirurgas supranta poreikius ir stengsis įgyvendinti aptartą numatomą pooperacinį rezultatą. Šis metodas negarantuoja visiško atitikimo galutiniam pooperaciniam rezultatui sugijus. Tai dar viena priemonė informacijai suteikti, be to, ji padeda ir planuojant operaciją.
Pooperacinė eiga
Dažniausiai kyla klausimai dėl nosies tamponavimo, pooperacinio skausmo, kaip prižiūrėti nosį namuose. Nosies tamponavimas atliekamas tik esant kraujavimo rizikai. Palyginti su kitomis estetinėmis operacijomis, po nosies operacijų pacientai dažniausiai skausmo nemini. Jautrumas nosies srityje ir aplinkiniuose audiniuose jaučiamas, bet pastebėta, jog retai, ypač merginos arba moterys, vartoja vaistus nuo skausmo.
Gydymo įstaigoje po operacijos pacientai praleidžia parą. Prieš išleidžiant į namus, išsamiai paaiškinamas režimas, rizikos aspektai, nosies priežiūra, kaip pasiruošti kitam vizitui. Su gydytoju susitinkama po savaitės pašalinti siūles ir nuimti įtvaro.
„Namuose rekomenduoju nosį plauti jūros vandeniu ir lašinti specialiai nosies gleivinės gijimui paspartinti skirtus aliejinius lašus. Būtina vengti karštos aplinkos, fizinio krūvio, karšto maisto ir skysčių, kiek įmanoma riboti druskos kiekį maiste.
Puikiai veikia homeopatinės priemonės nuo tinimo ir sumušimo. Todėl daugumai pacientų mėlynės ir aplinkinių audinių tinimas beveik išnyksta per savaitę. Dažniausiai kvėpavimas pro nosį pagerėja jau po keleto dienų ir visiškai atsistato per 2 savaites. Po 10–14 dienų rekomenduojama grįžti prie įprastos veiklos arba į darbą“, – pooperacinio laikotarpio ypatumais dalijasi gydytojas.
Galutinis rezultatas – po 1–1,5 metų
Didžiausias iššūkis pacientams – sulaukti galutinio rezultato ir džiaugtis įgyvendintais pokyčiais. Gijimo procesas gana ilgas, trunka nuo 6 iki 18 mėnesių ir yra individualus kiekvienam. Odos tipas, operacijos apimtis, papildomos aplinkos sąlygos turi įtakos gijimo trukmei.
Anot D.Gutmano, per 6 mėnesius pokyčiai gali būti neteisingai vertinami dėl to, kad nevienodai mažėja tinimas, atsiranda nedidelės asimetrijos ar nelygumai. Tai kelia stresą, įtampą, pacientai pradeda galvoti apie korekciją. Dažniausiai viskas laikui bėgant susitvarko.
Todėl po operacijos suplanuojami periodiniai vizitai, kurie tęsiami iki 2 metų. Jų metu galima įvertinti visą pooperacinę eigą, numatyti galimus sprendimus iškilus korekcijos poreikiui. Jeigu operacijos rezultatas objektyviai įvertinus nėra pakankamas, korekcija rekomenduojama tik visiškai sugijus.