Jei trumpai apibūdintume vintage, tai būtų stilinga ir autentiška seniena. Lyriškesnis paaiškinimas skambėtų maždaug taip: nostalgiškais prisiminimais dvelkianti miela seniena, turinti savo istoriją ir išliekamąją vertę. Ne veltui terminą vintage (iš anglų. k. „praėjusių metų derlius“) sukūrė europiečiai vyndariai aukščiausios kokybės arba dešimties metų senumo vynui apibūdinti ir ypatingai jo vertei pabrėžti. Dėl tikslaus apibūdinimo šį pavadinimą pamėgo ir mados pasaulio žmonės.
Pasak dizainerių, vintage stiliaus daiktais susidomėta praėjusio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje, kai Europos aukštuomenė pokyliuose pasirodydavo pasipuošusi autentiškais drabužiais iš dulkėmis nuklotų rūmų spintų. Pamatę, kur link suka mados istorijos ratas, sumanūs dizaineriai kaipmat suuodė, kad tai puiki proga prikelti naujam gyvenimui prieš keletą dešimtmečių kurtus drabužius, ir skatino garsenybes taip puoštis. Kino, muzikos ir podiumo žvaigždėms ši mintis patiko – viešųjų priėmimų metu jos blizgėdavo XX a. vidury sukurtomis garsiausių mados meistrų Yveso Saint Laurent‘o ir Pierre‘o Cardino suknelėmis. XX a. pradžioje sukurta masyvi sidabrinė apyrankė tapo vertingesniu papuošalu nei, pavyzdžiui, briliantų vėrinys ar prašmatnūs „Cartier“ gaminiai.
Taigi vintage netruko prigyti ne tik garsenybių drabužių spintose, bet ir interjeruose – vertinga tapo viskas, kas sena ir originalu. Tačiau dizaineriai tikina, kad ne viskas, ką randate sendaikčių parduotuvėse, yra vintage. Šioje vietoje pacituosime mados istorikus, kurie sako, kad vintage stiliui priskiriami aukštos kokybės unikalūs jau dėvėti arba nedėvėti drabužiai ir aksesuarai, sukurti 1920–1980-aisiais. Senesni daiktai vadinami jau nebe vintage, o antikvaru. Kartais vintage dar vadinamas harmoningu retro ir klasikos deriniu arba aukštąja mada iš praeities. Bet nereikia manyti, kad ši stiliaus kryptis skirta tik turčiams. Šiandien po mielas senienų parduotuvėles užsienyje, ypač Londone, Paryžiuje, Milane, Niujorke, taip pat atsirandančias ir mūsų šalyje, landžiojantys dizaineriai ir šio stiliaus gerbėjai sako, kad turint laiko ir noro tikrai galima „susimedžioti“ daiktų, kurių kainos nesikandžioja.
Vintage kolekcijos
Šiandien prêt-à-porter mados kūrėjai įkvėpimo dažnai ieško būtent XX a. dizainerių darbuose. Į madą grįžta drabužiai, kadaise išsikovoję vietą po saule. Net naujausiose kolekcijose aptiksite užuominų į praėjusius dešimtmečius: raukti sijonai, gėlėtos palaidinės, odinės striukės, klostuotos suknelės, panašios į Marilyn Monroe nešiotas, milžiniški „musės“ akiniai, švarkai plačiais pečiais, masyvūs disko stiliaus karoliai, plastmasinės apyrankės, plačios plaukų juostos – pasirodo, tai laiko tėkmei atsparūs daiktai.
Kodėl verta rinktis vintage?
• Tokius drabužius gražu derinti su moderniais ir susikurti savitą stilių bei atnaujinti savo aprangą.
• Vienetiniais daiktais prekiaujančiose vintage stiliaus parduotuvėse aptiktas drabužis ar aksesuaras gali tapti originalia stiliaus detale, kurios neturės niekas kitas.
• Prieš keletą dešimtmečių pasiūti vintage drabužiai sveikesni, mat tada pirmuoju smuiku griežė natūralūs, cheminėmis medžiagomis nedažyti audiniai.
3 patarimai ketinančiosioms prisijaukinti šį stilių
1. Nesistenkite iš karto įsigyti visko – iš pradžių pakaktų ir keleto aksesuarų.
2. Prieš pirkdama vintage stiliaus drabužį, nepatingėkite jo pasimatuoti – paradoksalu, bet dažniausiai tokie drabužiai apsivilkus atrodo kur kas geriau nei ant pakabo.
3. Jeigu nesate apdovanota stiliaus pojūčiu, vintage stiliaus drabužius rinkitės labai apdairiai – jie puikiai atrodo tik derinami su šiandien madingais daiktais. Nuo galvos iki kojų apsitaisiusi tik vieno laikmečio stiliaus madingais drabužiais, galite panėšėti į iš istorinės dramos pabėgusią aktorę.
P. S. Norite detaliau išsiaiškinti, kurios dekados vintage apranga jums labiausiai prie širdies? Pasiknaisiokite po „Yuotube“ – rasite puikių filmukų apie to laikotarpio mados istoriją. Jūsų dėmesiui vienas pavyzdys.