Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kremo nuo saulės naudojimo klaidos: kaip jų išvengti?

Na štai, sulaukėme tikro tropinio karščio, kurio šią vasarą mums neišpasakytai trūko. Lažinamės, kad daugelis mėgaujasi saulės spinduliais prie vėsaus vandens telkinio. Tačiau nepamirškite, kad nusvilęs kūnas ne tik atrodo nedailiai, o dargi gali pakenkti jūsų sveikatai. Taigi, kremas nuo saulės – tiesiog būtinas.
Moteris paplūdimyje
Moteris paplūdimyje / Fotolia nuotr.

Ypač patartina saugoti veido odą, kadangi saulė jį apdovanoja pigmentinėmis dėmėmis ir raukšlėmis. Taigi, kokių klaidų verta saugotis, kai tepamės kremu nuo saulės? 

Klaida: kremas nuo saulės naudojamas tik deginantis

Kaip teigia dermatologė Cheryl Gustafson, kremas reikalingas ne tik tada, kai deginamės, jis turėtų tapti kasdienės rutinos dalimi. Tai reiškia, kad kai einate į lauką pasivaikščioti, vairuojate atsidarę langus, važinėjatės dviračiu saulėtą dieną ar tiesiog pietaujate terasoje, turėtumėte nepamiršti pasitepti atvirų kūno vietų.

Vašingtono universitete atlikti tyrimai atskleidžia, kad dauguma melanomos ar Merkelio ląstelių karcinomos atvejų aptinkama kairėje pusėje, t. y. toje, kuri labiausiai pasiekiama UV spindulių, kai vairuojama. Štai Australijoje, kur eismas vyksta kita puse, atvirkščiai – dešinėje. Dermatologė pataria naudotis apsauga nuo saulės kasdien saulėtomis dienomis ir tepti odą iškart po dušo procedūrų.

Taip pat skaitykite: Kaip suteikti pirmąją pagalbą, jei žmogų ištiko saulės ar šilumos smūgis?

Klaida: kuo didesnis SPF, tuo ilgiau galima būti saulėje

Jeigu jūsų kremas nuo saulės turi žymą SPF 50, 75 ir daugiau, ar tai reiškia, kad jūs galite ilgiau būti saulėje? Ne. Kai kurie ekspertai mano, kad aukštas SPF rodmuo suteikia žmonėms klaidingą įsivaizdavimą apie saugumą saulėje, tikina dermatologė Mona Gohara.

Vienas tyrimas, publikuotas International Journal of Cancer atskleidė, kad žmonės, kurie naudojo SPF 30 priemones, saulėje praleido net 25 proc. ilgiau nei tie, kurių SPF 10. O tai reiškia, kad ilgesnis laikas gresia nudegimais ir pažeista oda.

Taigi, kad ir kokį kremą naudotumėte, turite jį vis atnaujinti kas kelias valandas, ypač jeigu maudėtės. Rekomenduojama rinktis kremus, kurių SPF prasideda nuo 30. Tokie, tikinama, blokuoja net 97 proc. UVB spindulių.

Klaida: naudojate nepakankamai kremo nuo saulės
 
Dermatologai pastebi, kad žmonės naudoja nepakankamą kremo nuo saulės kiekį. Žinoma, tai priklauso ir nuo to, kiek saulėtų dienų galime tikėtis. Štai dermatologė Cheryl Gustafson pastebi, kad visam kūnui padengti reikia maždaug golfo dydžio kamuoliuko kremo kiekio. Mokslininkai tikina, kad dauguma žmonių naudoja vos 25–50 proc. kremo, tad jų apsauga vietoj, tarkime, SPF 30 stiprumo, būna kelis kartus mažesnė.

Shutterstock nuotr./Mergina paplūdimyje.
Shutterstock nuotr./Mergina paplūdimyje.

 
Klaida: renkatės pasenusį kremą nuo saulės
 
Būtinai patikrinkite, prieš tepdamiesi kremą, koks jo galiojimo laikas. Kitu atveju jis gali jūsų neapsaugoti pakankamai, o gal net pakenkti. Taigi, jeigu kremas nuo saulės guli jūsų namuose nuo neatmenamų laikų, verčiau įsigykite naują. Juoba, jeigu kremo tūbelė ilgą laiką praleido karštyje, tokia apsauga tikrai nebus efektyvi, o oda gali būti pažeista.

Taip pat skaitykite: Patarimai, kaip džiaugtis plokštesniu pilvu vos per savaitę
 
Klaida: naudojate tik purškalą nuo saulės poveikio

Purškiamos priemonės gali atrodyti labai patogios, tačiau jų poveikis sveikatai nėra iki galo išaiškintas. Sveikatos apsaugos specialistai pastebi, kad kyla rizika netikėtai įkvėpti ingredientų, ypač vaikams, todėl geriau pirmiausia priemonę užpurkšti ant rankų ir tuomet įtrinti į kūną. Be to, verta žinoti, kad purškalas sunkiau pasiskirsto tuomet, kai lauke esti vėjuota.
 
Klaida: kremu nuo saulės pamirštate patepti lūpas, ausis ir pan. 

Yra priemonių, kurios apsaugo plaukus nuo saulės, taip pat galima įsigyti specialių lūpų balzamų su SPF.

Dažniausiai tepame „rizikingas vietas“ – nugarą, nosį, kojas, krūtinę, pilvą, o štai kaklas, pėdos, galinė rankų dalis, lūpos, ausys, skalpas ir kitos vietos lieka užmirštos. Taigi, dermatologai pataria būti atidesniems ir atsakingai pažvelgti į savo kūną. Yra priemonių, kurios apsaugo plaukus nuo saulės, taip pat galima įsigyti specialių lūpų balzamų su SPF.
 
Klaida: tepatės kremu tik tada, kai atsiduriate paplūdimyje

Geriausia kremu patepti kūną dar prieš išeinant į lauką ir atsiduriant paplūdimyje. Taip priemonė kur kas geriau susigers ir tinkamai atliks savo darbą. Netolygiai ir paskubomis išteptas kremas gali vėliau atsiliepti tokiu pačiu dėmėtu įdegiu. Skirkite tam laiko – juk oda didžiausias žmogaus organas, o tokiomis karštomis dienomis ja pasirūpinti tiesiog privalu. 

Taip pat skaitykite: Vietos, kuriose mylėdamiesi rizikuojate savo sveikata ir reputacija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais