2022 10 25 /2022 10 26

M.Palaikytė įvertino pirmųjų porų stilių: išskyrė, kas nustebino ir kas sugadino sėkmingą įvaizdį

Pirmadienį į Lietuvą su trijų dienų vizitu atvyko Belgijos karališkoji pora – karalius Pilypas ir karalienė Matilda, kuriuos pasitiko ir vizito metu lydėjo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė. Lietuvos prezidentinė ir Belgijos karališkoji poros dalyvavo įvairiuose renginiuose, kurie skyrėsi savo formalumu – tai lėmė ir aprangos kodą. Kaip vertina šiomis dienomis matytus pirmųjų porų įvaizdžius, paklausėme mados tendencijų analitikės Marijos Palaikytės.
Belgijos karalius Pilypas ir karalienė Matilda, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė
Belgijos karalius Pilypas ir karalienė Matilda, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė / Žygimanto Gedvilos, Irmanto Gelūno ir Luko Balandžio / BNS nuotr.

„Pirmųjų porų, politikų apranga yra nepaprastai svarbi. Ji svarbi ir per užsienio vizitus, ir priimant užsienio svečius, ir galiausiai reprezentuojant savo šalį gyventojų akyse. Apranga yra stipri nebyli komunikacijos priemonė, kuri parodo labai daug, ir ji neabejotinai yra pagarbos ženklas – renginiui, institucijai, progai, svečiams, kitiems žmonėms.

Neretai aukšto rango politikų, valdžios vadovų susitikimuose apranga tampa vienu iš įrankių diplomatiniams ryšiams užmegzti, pagarbai svečiams ir savo šalies identiteto simbolikai parodyti“, – kodėl svarbu kalbėti apie šalies vadovų įvaizdį, sakė mados tendencijų analitikė M.Palaikytė.

Asmeninio archyvo nuotr./Marija Palaikytė
Asmeninio archyvo nuotr./Marija Palaikytė

Pirmąją dieną, pasitinkant karališkąją šeimą, D.Nausėdienė vilkėjo baltą paltuką žemiau kelių, puoštą juodu kaspinu, prie jo derino juodus aukštakulnius batelius, juodą skrybėlaitę ir margą suknelę. Prezidentas G.Nausėda vilkėjo juodą kostiumą ir baltus marškinius, prie jų derino tamsų raštuotą kaklaraištį.

Karalienė Matilda buvo pasipuošusi margu pilkšvos, melsvos ir violetinės spalvos paltuku, prie kurio derino tokią pat margą rankinę ir batelius, o visą derinį užbaigė ryškiu galvos apdangalu – mėlyna skrybėlaite.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Karalienė Matilda, Belgijos Karalius Pilypas, Gitanas Nausėda, Diana Nausėdienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Karalienė Matilda, Belgijos Karalius Pilypas, Gitanas Nausėda, Diana Nausėdienė

Vakare pirmųjų porų laukė iškilminga vakarienė Valdovų rūmuose, kurioje reikėjo paisyti „black tie“ aprangos kodo. Prezidentas ir karalius vilkėjo kostiumus, ryšėjo „varlytes“, pirmoji ponia pasipuošė ilga sidabrine suknele, segėjo masyvų papuošalą su gintaru, karalienė žavėjo ilga šilkine oranžine suknele, marginta melsvomis gėlėmis, jos galvą puošė tiara.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir Dianos Nausėdienės rengiama valstybinė vakarienė Jo Didenybės Belgijos karaliaus ir Jos Didenybės Belgijos karalienės garbei
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir Dianos Nausėdienės rengiama valstybinė vakarienė Jo Didenybės Belgijos karaliaus ir Jos Didenybės Belgijos karalienės garbei

Antradienį Nausėdos karalių Pilypą ir karalienę Matildą supažindino su Vilniaus senamiesčiu, apsilankė Aušros Vartų koplyčioje, vėliau Vilniaus universitete susitiko su studentais. D.Nausėdienė ir karalienė Matilda šiai progai pasirinko monochrominius derinius: pirmoji šalies ponia – balkšvo kostiumėlio ir paltuko, prie kurio buvo priderinti papuošalai, bateliai ir delninė, Belgijos karalienė – raudonos suknelės, švarkelio ir derančių aksesuarų. Prezidentas su karaliumi vilkėjo tamsius kostiumus ir paltus, karalius Pilypas ryšėjo ryškesnį rusvai oranžinį kaklaraištį, G.Nausėda derino tamsesnių atspalvių.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos prezidentinės ir Belgijos karališkosios poros apsilankymas Aušros vartų koplyčioje
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos prezidentinės ir Belgijos karališkosios poros apsilankymas Aušros vartų koplyčioje

Vakare Lietuvos pirmoji pora G.Nausėda ir D.Nausėdienė dalyvavo Belgijos karaliaus Pilypo ir Belgijos karalienės Matildos atsakomajame renginyje Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Iškilmingam renginiui D.Nausėdienė pasirinko sidabrinę horizontalaus audinio rašto ilgą suknelę pūstesnėmis rankovėmis, Belgijos karalienė vilkėjo švelniai rusvo atspalvio blizgaus audinio kostiumėlį, prie kurio derino panašaus atspalvio tviskantį švarkelį, aukštakulnius batelius ir delninę. Prezidentas ir karalius, kaip ir pirmadienio vakarą, vilkėjo tamsius kostiumus bei ryšėjo „varlytes“.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Jo Didenybės Belgijos Karaliaus ir Jos Didenybės Belgijos Karalienės rengiamas atsakomasis renginys
Lukas Balandis / BNS nuotr./Jo Didenybės Belgijos Karaliaus ir Jos Didenybės Belgijos Karalienės rengiamas atsakomasis renginys

Trečiadienį Lietuvos prezidentinė pora ir Belgijos karališkoji pora lankėsi Kaune, kur juos miesto meras Visvaldas Matijošaitis su savo gyvenimo drauge Loreta Stonkiene priėmė Istorinėje Lietuvos prezidentūroje.

D.Nausėdienė šiam vizitui Kaune pasirinko gėlėto audinio rašto bordo suknelę ilgomis rankovėmis, dengiančią kelius, prie jos derino panašaus atspalvio aukštakulnius. Belgijos karalienė Matilda vilkėjo pilką suknelę ilgomis rankovėmis, puoštą ryškių geltonų žiedų gėlėmis. Prie jos derino geltonus aukštakulnius batelius, tokios pat spalvos galvos apdangalą bei auskarus, šviesiai rudas odines pirštines ir delninę. Prezidentas G.Nausėda rinkosi juodą kostiumą, o kaklaraiščio atspalvis derėjo prie pirmosios ponios suknelės. Belgijos karalius vilkėjo melsvai pilkšvą kostiumą, prie jo derino melsvą kaklaraištį, margintą gelsvais, rusvais raštais.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Belgijos Karaliaus ir Karalienės viešnagė Kaune
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Belgijos Karaliaus ir Karalienės viešnagė Kaune

Sėkmingo įvaizdžio išlaikyti nepavyko

Paprašyta įvertinti pirmosios Lietuvos poros įvaizdį, kokią aprangą, aksesuarus rinkosi susitikimams su Belgijos karališkąja pora, M.Palaikytė negailėjo gerų žodžių vizito pradžiai ir sakė, kad tai – „sveikintinas vienas sėkmingiausių mūsų šalies pirmosios poros stiliaus pasirinkimų“.

Tačiau, jos teigimu, iškilmingam vakarui Filharmonijoje pasirinkta suknelė, o ir trečią dieną sekęs apsilankymas Kaune, nepadėjo išlaikyti sėkmingo įvaizdžio iki šio Belgijos karališkosios poros vizito pabaigos.

„Suprantama, kad, priklausomai nuo renginio, skiriasi formalumas, bet sveikintina, kad pirmą ir antrą dieną iki vakaro buvo išlaikoma bendra įvaizdžio harmonija.

Kalbant apie atskirus derinius, monarchų pasitikimo proga pirmosios ponios D.Nausėdienės apranga, manau, buvo gera, teisinga, džiugu, kad abi damos puošėsi galvos apdangalais – tai buvo gražus pagarbos ženklas. D.Nausėdienės pasirinkimas buvo daugiau klasikos ir elegancijos pavyzdys, bet svarbiausia, kad tokio rango aprangoje išlaikytas protokolinis formalumas“, – sakė M.Palaikytė.

Eitvydo Kinaičio / Prezidento kanceliarijos nuotr./Karalienė Matildą ir Diana Nausėdienė lankosi Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje
Eitvydo Kinaičio / Prezidento kanceliarijos nuotr./Karalienė Matildą ir Diana Nausėdienė lankosi Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje

Mados tendencijų analitikė, kalbėdama apie pirmosios mūsų šalies ponios aprangą, išskyrė papuošalus – kaip tuos, kurie simbolizuoja tautinį identitetą:

„Atskiras dėmesys – papuošalams. D.Nausėdienė visomis progomis renkasi išskirtinio dizaino, gana masyvius papuošalus. Pozityvi jų pusė yra tai, kad akcentuojamas gintaras.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Diana Nausėdienė (dešinėje)
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Diana Nausėdienė (dešinėje)

Kalbant apie pirmųjų šalies ponių aprangą, pagrindinis dalykas yra protokolinis formalumas, įprasmintas statusas, nepamirštant, kad apranga yra ryški ne tik komunikacijos priemonė, bet skirta ir ryšiui užmegzti, pagarbai parodyti, ir, iš kitos pusės, savo tautinio identiteto simbolikai komunikuoti. Dėl papuošalų dizaino galima diskutuoti – jie gali patikti, gali nepatikti, bet iš principo rinktis simbolinius aprangos elementus ir, šiuo atveju, gintarą yra labai sveikintina.“

Vertindama aprangą, kuri pirmadienio vakarą buvo vilkima per iškilmingą vakarienę Valdovų rūmuose, M.Palaikytė gyrė, kad išlaikytas protokolinis formalumas.

„Tai yra „black tie“ renginys, suknelė iki žemės. Kalbant apie statuso išpildymą – tai yra gana kuklus, nuosaikus derinys, kuris apskritai atspindi mūsų pirmosios ponios stilistiką.

Kaip ir minėjau, išlaikytas nuoseklumas – nuo pirmo derinio pasitinkant Belgijos karališkąją porą, per vakarinę dalį, iki antradienį vykusios ekskursijos ir susitikimų. O monochrominė apranga yra labai sveikintina, išbaigta net iki šviesių batelių. Nežinau, ar ji buvo pasirinkta sąmoningai ar ne – tarsi tokia šviesos tema, vertinant ir šio laikotarpio įtampą, problematiką. Labai gražu būtų, jei už viso to slypėtų taikos ir šviesos žinutė“, – sakė M.Palaikytė.

Tačiau sėkmingą vizito pradžios pirmosios ponios įvaizdį, M.Palaikytės teigimu, sugadino antradienio vakarui ir trečiadieniui pasirinktos suknelės.

„Apmaudu, kad sėkmingo įvaizdžio nepavyko išlaikyti iki paties Belgijos karališkosios poros vizito pabaigos. Filharmonijoje jautėsi ypatinga šventinė nuotaika ir daug svečių maloniai nustebino savo apgalvotais ir aprangos kodą atitinkančiais deriniais.

Deja, bet turiu sutikti su viešoje erdvėje pasklidusia kritika, kad mūsų pirmosios ponios apranga sudarė šiuolaikiškumo stokojantį įspūdį.

Deja, bet turiu sutikti su viešoje erdvėje pasklidusia kritika, kad mūsų pirmosios ponios apranga sudarė šiuolaikiškumo stokojantį įspūdį, klausimų kėlė tiek horizontalaus audinio rašto, tiek ir viršutinę kūno dalį optiškai išplatinančio silueto pasirinkimas, kurie buvo nepalankūs individualioms proporcijoms.

Sėkmingas įvaizdis susideda iš daug elementų, bet esmė yra išbaigtumas, nuoseklumas ir visuma. Tai ne tik gražus drabužis, bet ir aksesuarai, šukuosena, makiažas, o galiausiai: laikysena, eisena ir t. t.

Man mūsų pirmosios ponios įvaizdyje pritrūko šiuolaikiškumo, lengvumo ir sėkmingo balanso tarp idėjinio drabužių derinių kūrybiškumo, o tuomet – nuoseklumo ir kokybiško galutinio įgyvendinimo.

Lygintis su Belgijos karaliene tikrai nereikėtų, nes aukščiausių valstybės postų asmenys tikrai neprivalo būti stiliaus ikonomis, bet suprasti reprezentacinę aprangos funkciją ir įvaizdžio svarbą valstybę reprezentuojantiems asmenims – būtina“, – kalbėjo M.Palaikytė.

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Belgijos Karaliaus ir Karalienės viešnagė Kaune
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Belgijos Karaliaus ir Karalienės viešnagė Kaune

Išskirtiniai komplimentai karališkajai porai

Gražių žodžių mados tendencijų analitikė negailėjo kalbėdama apie Belgijos karališkosios poros aprangos pasirinkimą.

„Išskirtiniai komplimentai karališkajai šeimai. Nuostabus, pribloškiantis, be galo įspūdingas karalienės Matildos drabužis, kuriuo ji puošėsi per iškilmingą vakarienę Valdovų rūmuose. Bet čia jau kalbame apie mados meistriškumą.

Žinoma, išlavintas skonis, išskirtinis stilius yra didelis privalumas, bet tai nėra pamatas, kai kalbame apie pirmuosius šalies asmenis. Nes čia yra ne mados ir ne grožio konkursas, o esminiai dalykai – teisingai paskleista žinutė, nuoseklumas, išbaigtumas, protokolinis formalumas ir drabužiai, kurie iš principo tinka juos vilkinčiam žmogui. Be abejo, turi būti atitinkama kokybė, tinkamas audinių pasirinkimas ir kt., – sakė M.Palaikytė.

Nuostabus, pribloškiantis, be galo įspūdingas karalienės Matildos drabužis.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir Dianos Nausėdienės rengiama valstybinė vakarienė Jo Didenybės Belgijos karaliaus ir Jos Didenybės Belgijos karalienės garbei
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos ir Dianos Nausėdienės rengiama valstybinė vakarienė Jo Didenybės Belgijos karaliaus ir Jos Didenybės Belgijos karalienės garbei

– Antradienio dieną Belgijos karalienė rinkosi labai ryškų raudoną derinį. Raudona iš principo yra klasikinė spalva, kuri aktuali visada, bet šiemet ji yra ypač madinga. Atrodytų, kad paprasta čia taip monochromiškai nuo galvos iki kojų apsirengti, bet iš tikrųjų ne. Suderinti skirtingus raudonos tonus nėra paprasta. Šis derinys yra įsimintinas ir išskirtinis.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Belgijos karalienė Matilda
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Belgijos karalienė Matilda

Galbūt mane šiek tiek stebina, kad suknelė buvo tokia ilga, nes tai – ne tokia formali proga. Bet vėlgi tada jau kalbame apie individualų stilių, akivaizdu, kad karalienė per šį vizitą demonstravo savitus derinius, savitą stilių, kuris yra drąsus, ryškus, spalvingas, ir toks jis išliko ir per formalius, ir per mažiau formalius renginius. Kad ir pirmasis derinys atvykimo proga – jis buvo margas, ir ne tik paltukas, bet ir rankinė, bateliai, o dar galvos apdangalas, kuris buvo ypač ryškios spalvos.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos prezidentinės ir Belgijos karališkosios poros apsilankymas Aušros vartų koplyčioje
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos prezidentinės ir Belgijos karališkosios poros apsilankymas Aušros vartų koplyčioje

Apibendrindama galiu pasakyti, kad Belgijos karalienės stiliaus sprendimai per visą vizitą atspindėjo ne tik protokolinę aprangą, bet subtilų, įsimintiną, individualų stilių, gebėjimą pasitelkti madą kaip įrankį pačia geriausia prasme.“

Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Belgijos karalienė Matilda ir karalius Pilypas vieši Kaune
Teodoro Biliūno / BNS nuotr./Belgijos karalienė Matilda ir karalius Pilypas vieši Kaune

Paklausta apie apavą, M.Palaikytė sakė, kad ir formalioje aprangoje atsiranda vis daugiau laisvės interpretacijai ir individualiam stiliui, tad avėti tiek žemakulnius, tiek aukštakulnius batelius nėra klaida, nes žavingai atrodo ir vieni, ir kiti.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Belgijos karalienės Matildos stilius
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Belgijos karalienės Matildos stilius
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos pirmosios ponios Dianos Nausėdienės stilius
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos pirmosios ponios Dianos Nausėdienės stilius

Mados tendencijų analitikės teigimu, labai svarbus ne tik pavienių asmenų įvaizdis, bet ir bendras poros, kad būtų išbaigtas, derėtų tarpusavyje.

Kalbėdama apie prezidento pasirinkimą, pagyrė už segimą Vyčio ženkliuką, tačiau dėl vienos detalės iškėlė klausimą – ar tikrai jos čia reikėjo. „Matau, kad prezidento palte įsegtas Vyčio ženkliukas – tai puiku. Gal man truputį į akis krito šilkinė fantazija palto kišenėlėje, bet tai tikriausiai vienintelis dalykas, kuriam kelčiau klausimą – ar jos čia reikia“, – sakė M.Palaikytė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos prezidentinės ir Belgijos karališkosios poros apsilankymas Aušros vartų koplyčioje
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos prezidentinės ir Belgijos karališkosios poros apsilankymas Aušros vartų koplyčioje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis