Mada: 7-ojo dešimtmečio renesansas

Siūbuojantis 7-asis dešimtmetis... Kuo gi jis ypatingas? Tai dekada, padovanojusi naują suknelių ilgį, dizainerės Mary Quant išpopuliarintus trumpus sijonus ir ryškius spalvotų kostiumėlių įvaizdžius. Ir... iš naujo atgimusi šį sezoną dizainerių kūryboje!..
„Louis Vuitton“ pavasario/vasaros 2013 m. kolekcija, Paryžiaus mados savaitė.
„Louis Vuitton“ pavasario/vasaros 2013 m. kolekcija, Paryžiaus mados savaitė. / „Scanpix“ nuotr.

Šią trumpą mados erą drąsiai galima vadinti šoko laikotarpiu, nes tai – metai, ne tik atnešę daugybę naujovių į kasdienį gyvenimą, bet ir sulaužę nemažai nusistovėjusių stiliaus tradicijų. Pokyčiai madoje atsirado ne šiaip sau: jie lyg veidrodis atspindėjo tuometes socialines tendencijas (subkultūrų atsiradimai, hipių idėjos – vos keletas jų). Būtent šį dešimtmetį išpopuliarėjo bikinis, oficialiai pristatytas 1963-iaisiais miuzikle vasarišku pavadinimu „Paplūdimio vakarėlis“, geometrinių formų, kartais net stačiakampius primenančios suknelės, ryškūs batai su platforma, kurie dabar belikę tik naktinio klubo šokėjų drabužinėje, ir, žinoma, peršviečiamos drabužių detalės ir aksesuarai iš PVC plėvelės, kitaip dar vadinamos plastiku.

fuckyeah60sfashion.tumblr.com nuotr. / 7 deaimtmečio mados
fuckyeah60sfashion.tumblr.com nuotr. / 7-ojo dešimtmečio mados

Prieš apžvelgdami, kaip šią tendenciją pritaikyti šiuolaikinei moteriai, susipažinkime su keliomis svarbiausiomis 7-ojo dešimtmečio ikonomis, neabejotinai diktavusiomis stiliaus tendencijas to meto modistėms.

 

► Mary Quant

Būtų nuodėmė pokalbį apie 7-ojo dešimtmečio madą pradėti pamiršus paminėti Mary Quant. Ši Didžiosios Britanijos dizainerė – viena žinomiausių mados istorijoje, sukūrusi mini sijonėlius ir bobą (t. y. šukuosenos stilių ir savo mėgstamą įvaizdį), kurį, beje, pavertė oficialiu mados terminu.

All Over Press nuotr. / Ia kairės: manekenė Jackie Bowyer pozuoja su juodu odiniu blizgančiu lietpalčiu ia Mary Quant kolekcijos. Deainėje: dizainerė Mary Quant, viena ryakiausių septinto deaimtmečio britų mados žvaigždių. Ronald Dumont portretas, darytas 1964 m. lapkričio 13 d.
All Over Press nuotr. / Iš kairės: manekenė Jackie Bowyer pozuoja su juodu odiniu blizgančiu lietpalčiu iš Mary Quant kolekcijos. Dešinėje: dizainerė Mary Quant, viena ryškiausių septinto dešimtmečio britų mados žvaigždžių. Ronaldo Dumonto fotoportretas, darytas 1964 m. lapkričio 13 d.

 

► Audrey Hepburn

Viena gražiausių pasaulio moterų tituluojama Audrey Hepburn jums tikriausiai  jau puikiai žinoma iš nuotaikingo filmo „Pusryčiai pas Tifani“. Smulkutė moteris maža juoda suknele iš kino ekrano, kiekvieną rytą svajingai spoksanti į juvelyrinių dirbinių parduotuvės Tiffany&Co vitriną su puodeliu kavos rankoje, žiūrovams padarė tokį įspūdį, kad jos stilius kopijuojamas iki šių dienų. Juk ir pačios turite kelias ar net keliolika juodų suknelių spintoje, tiesa?

Scanpix nuotr. / Aktorė A. Hepburn
Scanpix nuotr. / Aktorė Audrey Hepburn

 

► Twiggy

Leslie Hornby, pasauliui kur kas geriau žinoma Twiggy pravarde, – ryškiausia 7-ojo dešimtmečio manekenė, papuošusi daugybę plakatų ir reklamų. Twiggy makiažas – išpūstos, paryškintos didelės akys ir ilgos, tušu tankiai pridažytos blakstienos – neilgai trukus tapo jaunystės simboliu. Šis įvaizdis, beje, grįžta ir šiemet. Mados žurnalai lyg susitarę užsikrėtė 7-ojo dešimtmečio manija: jie vieną po kito grąžina Twiggy stiliumi puoštas žvaigždes į savo puslapius ir mados fotosesijas.

Scanpix nuotr. / Twiggy kolekicjos pristatymo metu Stokholme.
Scanpix nuotr. / Twiggy kolekcijos pristatymo metu Stokholme

 

► Jacqueline Kennedy

Jacqueline, dar vadinta Jackie-O, – britė, persikrausčiusi į Jungtines Valstijas dėl karjeros knygų leidybos industrijoje. Ši moteris – tobulos elegancijos pavyzdys, visuomet mokėdavusi išsaugoti gracingą ir moterišką stilių.

Scanpix nuotr. / Prezidentas John F. Kennedy ir pirmoji aalies ponia Jacqueline Bouvier Kennedy Teksas 1963 m. lapkritį.
Scanpix nuotr. / Prezidentas Johnas F. Kennedy ir pirmoji šalies ponia Jacqueline Bouvier Kennedy Teksase 1963 m. lapkritį

 

► Brigitte Bardot

Prancūzų aktorė, modelis ir dainininkė, savo grožiu pakerėjusi minias kino gerbėjų, į mados istoriją įėjo dėl savo kaprizingų ir net nepadorių aprangos pasirinkimų. Tuo metu jie tikrai tokie ir buvo! Brigitte išpopuliarino dviejų dalių maudymosi kostiumėlį ir sutraukiojo konservatyvios mados pančius, varžiusius jaunas merginas. O kultūros kritikai vieningai sutaria, kad didžiausi B. Bardot nuopelnai madoje – tai pasikeitęs visuomenės požiūrs į moterį ir jos išvaizdą.

Scanpix nuotr. / Brigitte Bardott
Scanpix nuotr. / Brigitte Bardott

 

Grįžtame į šią dieną

Scanpix nuotr. / Marc Jacobs pavasario/vasaros 2013 m. kolekcija, Niujorko mados savaitė.
Scanpix nuotr. / Marco Jacobso pavasario ir vasaros 2013 m. kolekcija, Niujorko mados savaitė

7-asis dešimtmetis – tai dirbtinės blakstienos, plaukų šukuosenos su pūstais viršugalviais ir kuodukais, ryškios, nenatūralios spalvos, psichodeliniais motyvais margintos medžiagos, dažyti audiniai ir rytietiški (paisley) raštai. Tačiau, praėjus daugiau nei 40 metų, nesinori visko aklai kartoti. Kaip šiai tendencijai suteikti šiuolaikiškumo?

Scanpix nuotr. / Amerikiečių dizainerio Marc Jacobs kolekcija Louis Vuitton mados namams. Paryžiaus mados savaitė.
Scanpix nuotr. / Amerikiečių dizainerio Marco Jacobso kolekcija Louis Vuitton mados namams. Paryžiaus mados savaitė.

 

Išstudijuokite dizainerių kolekcijas. Italų mados namai Fay, Moschino, Louis Vuitton, Michael Kors puikiai interpretuoja tą 7-ojo dešimtmečio jausmingą ir jaunatvišką energiją, išlaikydami modernų trečiojo tūkstantmečio stilių.

fay.com nuotr. / Fay pavasario/vasaros 2013 m. kolekcijos katalogas.
fay.com nuotr. / Fay pavasario ir vasaros 2013 m. kolekcijos katalogas
fay.com nuotr. / Fay pavasario/vasaros 2013 m. kolekcijos katalogas.
fay.com nuotr. / Fay pavasario ir vasaros 2013 m. kolekcijos katalogas
fay.com nuotr. / Fay pavasario/vasaros 2013 m. kolekcijos katalogas.
fay.com nuotr. / Fay pavasario ir vasaros 2013 m. kolekcijos katalogas

 

Ieškančioms naujų drabužių, puikiai tiks šie aprangos elementai:

• trumpi drabužių siluetai,

• iškalbingi aksesuarai (skarelės, apyrankės, žiedai),

• švarios, minimalistinės drabužių konstrukcijos,

• ryškios spalvos arba saldi pastelinė paletė,

• geometriniai juodos ir baltos kontrastai,

• spalvų blokai,

• audinių kontrastai: oda, karoliukų ir žvynelių dekoras, nėriniai,

• gyvybingi raštai.

Scanpix nuotr. / Moschino pavasario/vasaros 2013 m. kolekcija. Milano mados savaitė.
Scanpix nuotr. / Moschino pavasario ir vasaros 2013 m. kolekcija, Milano mados savaitė

 

Norinčioms ką nors iš mados tendencijos „pasiskolinti“ ir pagyvinti savo stilių nebūtina skubėti pirkti naujų suknelių ir kostiumų, kurie po mėnesio kito gali būti nebemadingi ar paprasčiausiai atsibosti. Puikus stilius atsiskleidžia mokėjimu derinti aprangos elementus ir tinkamai pasirinktus aksesuarus. Tad drąsiai pildykite savo spintą mažomis detalėmis: kukliais bateliais smailiomis nosimis, dideliais akiniais spalvotais rėmeliais, vadinamaisiais „katės“ akiniais nuo saulės, mažais geometrinių formų rankinukais ir įnoringomis delninukėmis. Arba, jei pasiilgote pokyčių, tiesiog nusirėžkite naujus kirpčiukus!

Scanpix nuotr. / Moschino pavasario/vasaros 2013 m. kolekcija. Milano mados savaitė.
Scanpix nuotr. / Moschino pavasario ir vasaros 2013 m. kolekcija, Milano mados savaitė
Scanpix nuotr. / Marc Jacobs modelis.
Scanpix nuotr. / Marco Jacobso modelis

Tekstas Akvilės Lesauskaitės

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis