„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Menopauzė: kaip pasirūpinti oda ir plaukais, kai žymiai sumažėja kolageno?

Premenopauzės ir menopauzės laikotarpiai – tai tie etapai, kai moteris turi parodyti daugiau meilės sau. Tada visi pokyčiai sutinkami ramiai, o nemalonios būsenos – švelniai palengvinamos. Ne išimtis – ir rūpestis oda bei plaukais. Organizme mažėjant estrogeno, gaminančio kolageną – vieną svarbiausių odos ir plaukų elementų, privalu peržvelgti ir savo kosmetikos krepšelį, primenama pranešime žiniasklaidai.
Brandi moteris
Brandi moteris / Vida Press nuotr.

Brandžios odos priežiūra

„BENU vaistinės“ vaistininkės, edukacinio projekto „Moteriškumas be pauzės“ specialistės Ingos Norkienės teigimu, sumažėjus kolageno lygiui, oda praranda elastingumą, stokoja drėgmės ir tampa plonesnė. Šie pokyčiai gali sukelti niežulį, dėl jų išryškėja kraujagyslės ir padidėja jautrumas aplinkos poveikiui. Siekiant palengvinti šiuos simptomus, oda rūpintis reikia intensyviau – ypač jos elastingumu, drėkinimu ir apsauga nuo saulės.

Elastingumas

Per pirmuosius 5 menopauzės metus moters oda praranda apie 30 proc. kolageno, vėliau kasmet jo kiekis mąžta po 2 proc. Elastingumą praradusioje odoje ima rastis raukšlelės, kurios anksčiau išryškėdavo tik šypsantis ar susiraukus.

„Brandžios odos priežiūros rutinoje turėtų atsirasti kremas, kurio sudėtyje yra retinolio – šis ingredientas skatina kolageno gamybą ir gali padėti sumažinti raukšleles. Kolageno gamybą paskatinsite ir pakoregavusi mitybą. Pravartu rinktis maistą, praturtintą baltymais, naudingaisiais riebalais ir antioksidacinėmis medžiagomis – kalakutieną, lašišas, skumbres, lapines salotas ir šviežias uogas“, – pataria I.Norkienė.

Drėkinimas

Organizme mažėjant estrogeno, sutrinka odos drėgmės pusiausvyra: pirmiausia išsausėja veidas, ilgainiui sausos odos plotai atsiranda ant alkūnių, nugaros ir krūtinės. Situaciją pašvelninsite pirmiausia pakeitusi prausimosi įpročius.

„Artėjant menopauzei, laikas atsisakyti karšto dušo – ši procedūrą tik dar labiau išsausina drėgmės stokojančią odą. Lygiagrečiai iš kosmetikos krepšelio vertėtų pašalinti muilo turinčias priemones – jas keiskite švelniais prausikliais. Nusiprausus, odą iš karto palepinkite drėkinančia priemone su glicerinu ar hialurono rūgštimi. Vėl pajautus tempimą, procedūrą pakartokite“, – teigia vaistininkė.

Apsauga nuo aplinkos poveikio

Estrogenas iš dalies prisideda ir prie odoje esančių kapiliarų tinklo palaikymo. Premenopauzės metu kraujotaka kapiliaruose suprastėja – dėl to oda ima plonėti, tampa jautresnė aplinkos poveikiui, ypač – saulei.

Galvą plaukite bent kas antrą dieną, kad galvos oda galėtų palaikyti riebalų balansą.

„Menopauzės metu oda tampa itin jautri UV spinduliams, dėl ko jai reikia stipresnės apsaugos. Rekomenduojama rinktis kremą su itin aukšta apsauga (SPF 50) ir naudoti ją ištisus metus, net ir žiemą. Šiuo kremu tepkite visas drabužių neuždengtas vietas – veidą, kaklą ir rankas“, – odos priežiūros patarimus užbaigia I.Norkienė.

Vida Press nuotr./Moteris žiūri į veidrodį
Vida Press nuotr./Moteris žiūri į veidrodį

Tinkamas dėmesys plaukams

Edukacinio projekto „Moteriškumas be pauzės“ specialistės teigimu, hormoniniai pokyčiai įtaką daro ir plaukų struktūrai – jie, kaip ir oda, tampa sausesni, plonesni, taip pat – trapesni ir retesni. Dėl to kritiškai svarbu laiku atsisakyti agresyvių plaukų priežiūros priemonių, rinktis švelnesnes procedūras ir pakoreguoti savo mitybą.

Sausinančias priemones – į šalį

Sumažėjusi estrogeno gamyba trikdo odos ir plaukų riebalinių liaukų veiklą, tad tiek plaukai, tiek pats galvos skalpas ima sausėti, kartais atsiranda ir pleiskanų. Tad, vaistininkės I.Norkienės teigimu, visas sausinančias priemones privalu padėti į šalį.

Mažinkite suvartojamo kofeino, alkoholio kiekį ir, žinoma, venkite streso.

„Šampūnai, kondicionieriai, plaukų lakas ar dažai veikia plauko struktūrą, tad juos nuo šiol verta rinktis dar atidžiau. Higienos priemonėse ieškokite kofeino, keratino ar rozmarinų ekstrakto, o formavimo priemones naudokite kuo rečiau. Be to, galvą plaukite bent kas antrą dieną, kad galvos oda galėtų palaikyti riebalų balansą. Kadangi sausus plaukus pažeisti itin paprasta – naudokite apsaugines priemones nuo karščio ir UV spindulių“, – pataria vaistininkė.

Plaukų augimo skatinimas

Per dieną vidutiniškai netenkame apie 100–200 plaukų, o menopauzės metu šis procesas tampa intensyvesnis – dėl hormoninių pokyčių sutrinka folikulų veiklos procesai. Nauji plaukai atauga silpnesni, o kartais – neatauga visai. Visgi, vaistininkės teigimu, plaukų slinkimą lemia ir kiti veiksniai, tokie kaip netinkama mityba, stresas, ligos ar genetika.

„Kovojant su plaukų slinkimų, didžiausią pagalbą suteiks gyvenimo būdo pokyčiai. Pirmiausia, venkite ekstremalių dietų – subalansuota ir vitaminų nestokojanti mityba bus kur kas naudingesnė. Mažinkite suvartojamo kofeino, alkoholio kiekį ir, žinoma, venkite streso. Tik didesnis rūpinimasis savo organizmu iš vidaus padės stabdyti plaukų slinkimą“, – teigia I.Norkienė.

Pasak vaistininkės, plaukų folikulų veiklą stimuliuoja ir galvos masažai bei tam tikros vaistažolės, pavyzdžiui, ženšenis. Preparatai su juo ypač naudingi estrogenų stokojančiai galvos odai. Specialistė taip pas pastebi, kad, atėjus menopauzei, rūpintis plaukais reikėtų ypatingai švelniai: neveržti jų gumytėmis, nekaitinti žnyplėmis ir nealinti agresyvios sudėties priemonėmis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“