Minimalumo galia: kodėl gražiai odai pakanka vos kelių produktų?

Per didelis kosmetikos produktų kiekis odai ne visada padės ir, tikėtina, gali sudirginti, alergizuoti odą bei skatinti bėrimus, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Mergina
Mergina / 123RF.com nuotr.

Lietuviško dermatokosmetikos prekės ženklo „ODA“ įkūrėja Irena Jokšienė pasakoja, kokios esminės priemonės turėtų atsidurti kosmetikos krepšelyje, ir teigia, kad efektyvioje odos priežiūros rutinoje turėtų būti geras prausiklis, veikliosiomis medžiagomis praturtintas kremas bei apsauginė priemonė nuo saulės.

Asmeninio archyvo nuotr./Irena Jokšienė
Asmeninio archyvo nuotr./Irena Jokšienė

Platus odos priežiūros produktų asortimentas ir noras pasiekti kuo efektyviausių rezultatų per trumpą laiką neretai paskatina naudoti daug ir įvairių kosmetikos produktų. Vis dėlto, anot dermatologų, pernelyg didelis odos priežiūros priemonių kiekis ne tik nepadės pasiekti staigių rezultatų, bet gali net pabloginti odos būklę: ji gali sudirgti, išsausėti, gali atsirasti nepageidaujamų bėrimų ar net alerginių reakcijų.

Odos priežiūros ekspertė Irena Jokšienė teigia, jog sveikai odai užtenka vos keleto, bet kokybiškų produktų ir derėtų vadovautis taisykle „geriau mažiau negu per daug“.

„Kosmetikos produktų rinkoje gausu įvairiausių produktų, deja, dalies jų tikslas ne padėti odai, o sugundyti pirkėją įsigyti produktą. Odos priežiūrai reikalingiausi tie produktai, kurie odą apsaugo, stimuliuoja, skatina atsinaujinimo procesus, pavyzdžiui, elastino ir kolageno sintezę, riebalinių liaukų aktyvumą ir padeda geresniam veikliųjų medžiagų įsisavinimui“, – pasakojo I.Jokšienė.

Valyti, maitinti, apsaugoti minimali, bet veiksminga odos priežiūros rutina

Daugiau nei 20 metų su odos priežiūra dirbančios ekspertės teigimu, jei oda nėra probleminė, užtenka 3 pagrindinių žingsnių: tinkamai ją nuvalyti, pamaitinti ar drėkinti kremu ir, dienos metu, specialia priemone apsaugoti nuo UV spinduliuotės. Jei naudojamos priemonės, kurių sudėtyje yra aktyvieji ingredientai, jas reikėtų tepti vakarais, nes miego metu sulėtėja organizmo medžiagų apykaita, produktas veikia lėčiau, tačiau per ilgesnį laiko tarpą, todėl yra mažesnė tikimybė išprovokuoti šalutinę reakciją.

„Minimalaus, bet efektyvaus kosmetikos krepšelio herojai – ne tik nešvarumus pašalinantis, bet ir odą stimuliuojantis, poras atveriantis, drėkinantis prausiklis, veido kremas, parinktas pagal individualius poreikius ir praturtintas veikliosiomis medžiagomis, bei apsauga nuo neigiamo aplinkos poveikio – intensyvių saulės spindulių, šalčio, stipraus šalto vėjo, didelio atmosferos užterštumo, – teigė ekspertė. – Individualias priemones odai galima pasirinkti kartu su kosmetologu, savarankiškai išnagrinėjus produkto sudėtį arba pasirenkant patikimą, patyrusį kosmetikos produktų gamintoją.“

I.Jokšienė taip pat skatina nepamiršti elementariausio veido valymo produkto – vandens, kuris padės užbaigti odos valymo etapą, prieš tepant veido kremą ar kitą kosmetikos priemonę. Vis dėlto, vanduo turi būti geros kokybės, o jei namų vandentiekio vanduo prastas, tuomet reikėtų naudoti virintą, šaltinio vandenį arba geriamąjį vandenį, įsigytą parduotuvėje.

123RF.com nuotr./Veido oda
123RF.com nuotr./Veido oda

Renkantis bene svarbiausią odos priežiūros produktą, veido kremą, reikėtų atkreipti dėmesį į keletą veiksnių. Visų pirma, kremo sudėtis, kaip ir kosmetikos krepšelis, turėtų būti minimali ir neperpildyta nereikalingomis ir net kenksmingomis medžiagomis, o taip pat dažais (pigmentais), kvapais, bei kitais alergenais.

Be to, kosmetikos produktuose ingredientai išvardijami pagal Tarptautinės kosmetinių ingredientų nomenklatūros (ang. INCI) taisykles mažėjančia tvarka, vadinasi, jei produkto sudėtis trumpa, jame esančių naudingų veikliųjų medžiagų kiekiai bus atitinkamai didesni.

„Kalbant apie veikliąsias medžiagas veido kremuose, ypač pravartu rinktis priemones, turinčias vitaminus A, E ir C, kurie, būdami galingais antioksidantais, apsaugo odą nuo neigiamo aplinkos poveikio, taip pat produktus su retinoliu ir gintaro rūgštimi, kurie skatina ląstelių atsinaujinimo procesus, – pasakojo I.Jokšienė. – Be to atvėsus orams, odos drėgmei palaikyti, apsaugoti nuo išsausėjimo ir padidėjusio jautrumo bei tempimo jausmo, padės riebesni kremai, turintys makadamijų ar kitus odą apsaugančius, bet porų neužkemšančius aliejus, kurie tausos apsauginį odos barjerą ir neleis jai išsausėti.“

Ekspertė taip pat rekomenduoja kremo rūšį – maitinantį ar drėkinantį – rinktis ne pagal sezoną, o atsižvelgiant į odos būklę. Pavyzdžiui, derėtų įsivertinti, ar oda yra išsausėjusi, ar priešingai, reikėtų joje esančią drėgmę „užrakinti“ maitinamuoju kremu. Be abejo, lauke esant itin aukštai arba žemai temperatūrai, drėkinantis kremas neapsaugos odos nuo drėgmės išgarinimo, todėl tokiu atveju vertėtų rinktis tik maitinamąjį kremą, kurio sudėtyje yra tokių maitinančiųjų aliejų: sviestmedžio (lot. Butyrospermum parkii butter), avokadų (lot. Persea gratissima oil) ar saldžiųjų migdolų (lot. Prunus amygdalus dulcis oil). Šiuose aliejuose gausu baltymų, angliavandenių, bei vitaminų A, B, E ir D.

„Fotolia“ nuotr./Migdolų aliejus
„Fotolia“ nuotr./Migdolų aliejus

Vienas produktas keletas skirtingų naudojimo būdų

Siekiantiems sumažinti naudojamų produktų kiekį, ekspertė pataria pasidomėti, kokios priemonės atlieka tą patį darbą, nors slepiasi po skirtingomis veido priežiūros produktų kategorijomis.

Pavyzdžiui, veido kremas, praturtintas veikliosiomis medžiagomis, gali pasitarnauti ir kaip paakių kremas, jei paakių zona nėra jautri. Paakių kremas dažniausiai reikalingas tuo atveju, jei šios srities oda arba akys itin jautrios, nešiojami kontaktiniai lęšiai, akiniai, kadangi paakių kremas lengvesnės konsistencijos ir pritaikytas jautresnei paakių sričiai. Vis dėlto, jei problemų dėl jautrios paakių odos nėra, veido kremas puikiai tiks ir paakiams.

Vietoje veido kaukių, kurios, nors ir intensyvaus poveikio, bet veikia trumpai, 1-2 kartus per savaitę kaip kaukę galima naudoti ir kasdieninį prausiklį, praturtintą glikolio ar pieno rūgštimi. Šiek tiek ilgiau prausiklį palikus ant odos, jo poveikis bus efektyvesnis ir nereikės įsigyti papildomo produkto.

Sumaniai sudėliotas kosmetikos krepšelis tarnaus daugelį metų

Anot I.Jokšienės, įsitikinimas, kad veido kremą ar kitus odos priežiūros produktus reikėtų keisti kas keletą mėnesių, nes oda prie jų pripranta, tėra mitas, skatinantis nuolat pildyti savo kosmetikos krepšelį.

„Iš tiesų, jei produkto sudėtyje nėra nereikalingų, balastinių medžiagų, kurios trukdo veikti aktyviesiems komponentams, ir jis nėra perpildytas pigiais konservantais, tos pačios rūšies produktą galima naudoti daugelį metų, gaunant lygiai tokius pat veiksmingus rezultatus, kaip ir pirmaisiais produkto naudojimo mėnesiais, – sakė ekspertė. – Nuolat keičiant odos priežiūros produktus, oda kaip tik gali būti greičiau sudirginta ar atsirasti alerginė reakcija.“

Tiems, kurie vis dėlto nori išbandyti kitos linijos produktus, ekspertė siūlo naujas priemones įkomponuoti į jau turimą kosmetikos krepšelį iš lėto: pavyzdžiui, įsigijus kitą veido kremą, reikėtų kombinuoti jį su senuoju prausikliu. Jei nepageidaujamų reakcijų nėra, tuomet galima keisti ir prausiklį.

Norintiems susidaryti efektyvų, bet, tuo pačiu metu perteklinėmis priemonėmis neperkrautą kosmetikos produktų krepšelį, I.Jokšienė siūlo iš pradžių konsultuotis su profesionalu, kuris įvertins odos būklę ir patars, ko jai reikia, taip pat paskirs esminius, problemines vietas sprendžiančius produktus. O itin jautrios odos savininkai, savarankiškai išbandantys produktų įvairovę, gali susidurti su alergine reakcija, kuriai išgydyti prireiks daugiau laiko ir lėšų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų