Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nagų lako pavojai: nuo pykinimo iki astmos. Kokios alternatyvos?

Šiandien vis dažniau išgirstame frazę „natūralus nagų lakas“. Taip daugelis gamintojų vadina trijų (angl. 3-free), penkių (angl. 5-free) ar net (angl. 7-free) pavojingiausių cheminių medžiagų neturinčius nagų lakus. Kokios tai medžiagos ir koks jų poveikis mūsų sveikatai? Ir ar tiesa, kad tokį nagų laką galima vadinti natūraliu?
Nagų lakas
Nagų lakas / Vida Press nuotr.
Temos: 1 Nagų lakas

Kas sudaro nagų laką?

Prieš pradėdamos kalbėti apie pavojingiausias chemines medžiagas, išsiaiškinkime, kas apskritai yra nagų lakas. Pasak Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertės Lauros Stančės, nagų lakas gaminamas iš sintetinių polimerų, kurie tirpinami lakiųjų organinių junginių tirpikliuose. Taip pat dedama įvairių priedų, kurie nagų lakui suteikia tvirtumo, lankstumo, blizgumo. Įmaišomi spalvų pigmentai. Spalvą suteikiantys pigmentai būna sintetiniai arba geležies oksido pagrindu.

Pirmuoju atveju galimi ftalatai, antruoju – tarša sunkiaisiais metalais. Dažniausiai tai būna tik priemaišos, labai maži kiekiai, bet ypač ne ES pagamintuose ir vaikų kosmetikai naudojamuose nagų lakuose, siekiant paryškinti nenatūralias spalvas, naudojami nemaži kiekiai švino, gyvsidabrio ir arseno.

Vida Press nuotr./Nagų lakas
Vida Press nuotr.

Konservantai (parabenai, fenoksietanolis), ekspertės teigimu, naudojami tik nagų lakuose, kurie gaminami vandens pagrindu. Įprastuose cheminiuose nagų lako junginiuose joks mikroorganizmas neišgyventų. Kvapai dažniausiai nenaudojami, lakieji junginiai, esantys nagų lako sudėtyje (dažniausiai tai tirpikliai), suteikia lakui nemalonų intensyvų kvapą, kuris laikui bėgant išsisklaido, tačiau mes šias medžiagas įkvepiame. 

Koks trijų pavojingiausių medžiagų poveikis mums?

Pagrindinės cheminės medžiagos nagų lakuose, siejamos su neigiamu poveikiu sveikatai, yra tirpikliai ir plastifikatoriai.

Pagrindinės cheminės medžiagos nagų lakuose, siejamos su neigiamu poveikiu sveikatai, yra tirpikliai ir plastifikatoriai. Tai trys pavojingiausios medžiagos – toluenas, formaldehidas ir dibutilftalatas. Tiesa, būtina pabrėžti, kad ES dibutilftalatą naudoti nagų lako gamybai uždrausta, tačiau nustatoma nemažai pažeidimų importuojamuose nagų lakuose (pvz., iš JAV). Formaldehidas ir toluenas ribojamas.

Savaime suprantama, jog šios medžiagos nagų lakuose naudojamos, kad pagerintų paties lako funkcijas. Tačiau visos jos turi neigiamą poveikį mūsų sveikatai.

Vida Press nuotr./Nagų lakas
Vida Press nuotr.

Cheminių medžiagų ekspertė L.Stančė papasakojo, kas yra dibutilftalatas, formaldehidas ir toluenas. Pasak jos, dibutilftalatas (Dibutyl phthalate, DBP) nagų lakui suteikia tvirtumo, užtikrina lankstumą ir spindesį. Ši medžiaga leidžia lakui tinkamai pasiskirstyti ir išdžiūti. Tačiau ji pasižymi neigiamu šalutiniu poveikiu: sukelia pykinimą, dirgina akis, nosies gleivinę, odą, burnos gleivinę, gerklę. Kaupiasi organizme. Siejama su endokrininės sistemos pažeidimais, vėžiniais susirgimais, vaisingumo trikdymu.

Tiesa, uždraustasis dibutilftalatas labai dažnai keičiamas trifenilfosfatu (Triphenyl phosphate, TPHP) – plastifikatoriumi, leidžiančiu lygiau padengti nagą, padedančiu ilgiau išsilaikyti nagų lakui. Tačiau jis taip pat turi šalutinį poveikį – gali pažeisti hormoninę sistemą.

Formaldehidas (Formaldehyde) atlieka kietiklio funkciją, apsaugo nagų laką, kad nenusiluptų. Tik tai neatperka jo šalutinio poveikio: gali pažeisti kvėpavimo takus, siejamas su astma, sukelia alergijas, dirgina odą, akis, gerklę, taip pat siejamas su vėžiniais susirgimais, jei įkvepiama.

Toluenas (Toluene) leidžia lygiai padengti nagą laku, užtikrina spalvų aiškumą. Tačiau jis sausina odą, sukelia įtrūkimus, galvos skausmą, svaigimą, pykinimą, trumpalaikės atminties praradimą, gali sukelti persileidimą.

Ar egzistuoja natūralus nagų lakas?

Rinkoje atsiranda vis daugiau nagų lakų, kuriuose, kaip skelbia gamintojai, nėra penkių ar net septynių pavojingiausių medžiagų. Be aukščiau aprašytų trijų, dar išskiriamos šios: formaldehido dervos (Formaldehyde resins), kamparas (Camphor), ksilenas (Xylene) ir parabenai (Parabens). 

Formaldehido dervos pagerina lako ir nago sukibimą, suteikia blizgesį, bet yra stiprus alergenas. Kamparas yra plastifikatorius, antibakterinė  medžiaga, tačiau gali sukelti širdies sutrikimus, sutrikdyti kvėpavimą, pažeisti odą, mažinti apetitą. Jis tiesiogiai veikia ir patį nagą: iš nago plokštelės ištraukia maistines medžiagas. Nagas praranda blizgesį, gražią išvaizdą, o ant plokštelės gali atsirasti geltonų dėmių. Parabenai kenkia odai, nes stimuliuoja hormoną estrogeną, kuris gali sukelti vėžį. Ksilenas gali sutrikdyti organų ir centrinės nervų sistemos veiklą, sukelti galvos skausmą, svaigimą, pykinimą.

Ar galima daryti išvadą, kad nagų lakas, kuriame nėra minėtų pavojingiausių cheminių medžiagų, yra natūralus? Deja. Cheminių medžiagų ekspertės L. Stančės teigimu, nagų lako, kuris pagamintas iš aplinkai ir sveikatai visiškai nekenksmingų medžiagų, šiandien rinkoje nėra. Ji pasakojo atlikusi tyrimą – nagrinėjo keletą skirtingų pas mus parduodamų nagų lakų. 

Medžiagos, esančios išskirtinai pigiausiame nagų lake, nėra gerokai agresyvesnės už natūraliu vadinamo nagų lako sudėtyje esančias medžiagas.

„Pastebėjau, kad visų nagų lakų, nepaisant kainos, sudėtis yra panaši. Visuose yra šių medžiagų: Butyl acetate, Ethyl acetate (tirpikliai), Adipic acid/Neopentyl Glycol/Trimellitic anhydride copolymer (pigmentai), Nitrocellulose (padeda sudaryti plėvelę), Isopropyl alcohol (tirpiklis), Acetyl tributyl citrate (plastifikatorius).

Jos nėra ypač agresyvios, tačiau taip pat negali būti vadinamos natūraliomis. Medžiagos, esančios išskirtinai pigiausiame nagų lake, nėra gerokai agresyvesnės už natūraliu vadinamo nagų lako sudėtyje esančias medžiagas. Šiame nagų lake nėra acetono, todėl jis švelnesnis ir mažiau dirgina“, – teigė ekspertė.

Kokie saugesnio nagų lako pliusai ir minusai?

„Uoga Uoga“ grožio namo manikiūro specialistė Beatričė Grigonytė vadinamuoju saugesniu nagų laku klienčių ir savo nagus lakuoja jau daugiau kaip pusmetį ir laikui bėgant ima vis labiau jį vertinti. „Jau nekalbant apie tai, kad saugesnis nagų lakas neturi pavojingiausių medžiagų, kenkiančių mūsų organizmui ir odai, jis nepasižymi ir dirginančiu, stipriai juntamu kvapu, kurį turi įprasti nagų lakai dėl juose esančio tolueno. Taip pat šie nagų lakai nesausina nago plokštelės, nepanaikina blizgesio, o jų spalvos pigmentas neįsigeria į nagą“, – pastebėjimus vardijo pašnekovė.

„GaMi photography“ nuotr./Beatričė Grigonytė
„GaMi photography“ nuotr./Beatričė Grigonytė

Manikiūro specialistės teigimu, pagrindinis tokių nagų lakų minusas – kad jie ilgiau džiūsta. Taip esą yra dėl to, kad juose nenaudojami stiprūs, kenksmingi tirpikliai, kurie ir leidžia nagų lakui greitai sustingti. 

Valiklis turi būti be acetono, kuris taip pat pasižymi šalutiniu poveikiu: gali sukelti galvos skausmą, svaigimą, dirginti akis, odą, gerklę.

Skirtumas, pradėjus nagus lakuotis saugesniu nagų laku, pasak B.Grigonytės, tikrai juntamas. „Jau po dviejų trijų kartų galima pastebėti, kad nusivalius laką nago plokštelė išlieka tokia pat kaip ir nelakuoto. Ji netampa matinė, nepraranda blizgesio, nagai netampa trapūs, išlieka elastingi ir tvirti“, – sakė manikiūro specialistė ir pridūrė, kad būtina nepamiršti, jog čia svarbus ne tik nagų lakas, bet ir jo valiklis.

Todėl rinkdamiesi jį atkreipkite dėmesį – valiklis turi būti be acetono, kuris taip pat pasižymi šalutiniu poveikiu: gali sukelti galvos skausmą, svaigimą, dirginti akis, odą, gerklę.

Vida Press nuotr./Nulakuoti nagai
Vida Press nuotr.

Baltijos šalių forumo cheminių medžiagų ekspertės L.Stančės patarimai:

  • Reikėtų domėtis kosmetikos produktų sudėtimi ir rinktis mažiausiai pavojingų cheminių medžiagų turinčias priemones.
  • Neapsigaukite, nagų lako, kuris pagamintas iš aplinkai ir sveikatai visiškai nekenksmingų medžiagų, šiandien rinkoje nėra.
  • Dermatologai ir kosmetologai pataria daryti pertraukas tarp nagų lakavimo, palepinti nagus natūralių aliejų kompresais.
  • Paauglėms ir besilaukiančioms moterims patartina nagus lakuotis rečiau, nes vyksta hormoninės sistemos pokyčiai ir tikimybė, kad agresyvių cheminių medžiagų poveikis turės neigiamos įtakos sveikatai, yra gerokai didesnė. Kad ir kaip būtų, visos likusios nagų lako sudedamosios dalys (neskaičiuojant minėtų pavojingiausių) taip pat nėra jau tokios nekaltos.
  • Mažoms mergaitėms nagus lakuokite tik vandens ir maistinių dažų ar akrilo polimerų pagrindu pagamintu nagų laku.
  • Dauguma nagų lako valiklių gaminami iš švelnesnių tirpiklių nei acetonas. Tačiau yra atvejų, kai švelnesnis valiklis nenuvalo labai patvaraus, gruoblėto nagų lako ir moterys šiame valiklyje laiko įmerkusios pirštus. Reikia perskaityti gamintojo rekomendacijas, nes kartais šis „švelnesnis“ tirpiklis, jei į jį merkiami pirštai kelioms minutėms, nugriaužia odą iki pūslių arba įskilimų. Patarčiau rinktis tos pačios firmos nagų laką ir valiklį, nes tokiu atveju dažniausiai tirpikliai bus parinkti tinkamai. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais