Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nepamainomieji džinsai

Keičiantis sezonui, keičiasi džinsų forma, spalva ir apdaila. Tačiau patys džinsai visada buvo ir bus madingi, nes jie patogūs, praktiški ir tinka kone kiekvienam.
Džinsai
Džinsai / Fotolia nuotr.

Džinsų istorija

Šiandien Levi Strausso vardas žinomas kiekvienam, kuris bent šiek tiek domisi mada, nors šis XIX a. gyvenęs žmogus buvo paprasčiausias prekeivis. Tačiau tinkamu laiku atsidūrė tinkamoje vietoje su tinkama preke ir visiems laikams įrašė savo vardą į mados istoriją.

1853 m. dvidešimt ketverių metų žydų kilmės smulkus prekeivis Levi Straussas atvyko į aukso karštligės nustekentą San Franciską, kur atidarė manufaktūros prekių parduotuvę. Kai vienas iš aukso ieškotojų pasiteiravo, ką gero jis atvežė, prekeivis atsakė turįs tvirto audinio palapinėms ir vežimams dengti. „Geriau būtum atvežęs tvirtų kelnių!“ – Levi Straussas išgirdo žodžius, kurie pakeitė jo gyvenimą. Taip jis pradėjo siūti kelnes iš palapinėms skirto audinio.

Pirmieji džinsai buvo panašūs į kombinezoną su penkiomis kišenėmis, kilpomis diržui ir spalvotais siūlais dekoruotomis siūlėmis. Tvirtas brezentinis kelnių audinys buvo tiekiamas iš Genujos uosto Italijoje, todėl ant jo siuntų buvo atspaustas itališkas miesto pavadinimas „Genes“, kurį amerikiečiai skaitydavo „džins“. Taip atsirado džinsų pavadinimas. Aukso ieškotojams patiko Levi Strausso kelnės, tačiau netrukus jie ėmė skųstis, kad kelnių audinys per kietas ir dirbant nemaloniai trina kūną. Prekeivis nenuleido rankų: iš Prancūzijos jis atsigabeno storo ir tvirto medvilninio audinio iš Nimo, kuris iki šiol naudojamas džinsų gamybai.

Levi Strausso kelnės buvo labai tvirtos ir praktiškos, tačiau jas pamėgę aukso kasėjai vis dar nebuvo patenkinti, nes kelnių kišenės neišlaikydavo aukso grynuolių svorio. Išspręsti šią bėdą padėjo iš Rygos į JAV imigravusio žydų kilmės siuvėjo Jakobo Daviso išradimas. Jis pirmasis sugalvojo kelnių kišenes sutvirtinti metalinėmis kniedėmis, tačiau neturėjo pinigų šiam išradimui užpatentuoti, todėl pasiūlė savo idėją Levi Straussui ir tapo jo kompanionu. Taip buvo įsteigta kompanija „Levi Strauss&Co“ ir pradėta masinė džinsų gamyba.

Ilgai džinsus mūvėjo tik aukso ieškotojai ir juodadarbiai – žemiausio socialinio sluoksnio atstovai. Didžiosios depresijos metais sumažėjusi darbo džinsų paklausa paskatino jų gamintojus imtis priemonių. Buvo pradėta reklaminė džinsų kampanija: džinsus reklamavo kaubojai, juos mūvėjo filmų herojai. Iš darbo kelnių džinsai tapo stipraus, savimi pasitikinčio vyro drabužiu. Pirmasis moteriškų džinsų modelis buvo sukurtas tik 1935 m. Vakarų Europoje džinsai pradėti mūvėti tik po Antrojo pasaulinio karo.

Kodėl džinsai mėlyni

Pirmieji Levi Strausso džinsai buvo pasiūti iš rudo audinio, bet šiandien džinsai pirmiausiai asocijuojasi su tamsiai mėlyna spalva. Mėlyna neatsitiktinai tapo tradicine džinsų spalva. XIX a. darbo kelnėms skirtas audinys buvo dažomas mėlynai taupumo sumetimais, mat tamsiai mėlyną spalvą audiniui suteikiantis indigas buvo vienas pigiausių pigmentų. Iš Rytų Indijoje augančių dažinių indigažolių lapų ir stiebų išgaunamą dažomąją medžiagą vėliau pakeitė sintetiniai dažai.

Ieškoti kitokių džinso atspalvių pradėta tik devintajame dešimtmetyje. Iš pradžių džinsai buvo dažomi juodai, vėliau juos imta dažyti įvairiausiomis spalvomis: geltonai, raudonai, žaliai. Mėlynų džinsų atspalvis priklauso nuo audinio apdorojimo. Norint išgauti šviesiai mėlyną spalvą, džinsas skalbiamas su pemza, mirkomas rūgštyje arba blukinamas balinimo priemonėmis. Džinsai gali būti lygūs ir glamžyti, vienspalviai ir margi, labai puošnūs ir visai nutriušę. Pastarieji šveičiami šepečiais, specialiai supjaustomi, aptaškomi dažais ir net apšaudomi šratais, kad išeitų apvalios skylutės.

Originalas ar klastotė?

Džinsai – bene populiariausias drabužis pasaulyje, tad nenuostabu, kad jie masiškai klastojami. Štai keletas būdingų požymių, kurie padės jums atskirti originalą nuo klastotės. Prieš pirkdama džinsus, išverskite juos į blogąją pusę ir apžiūrėkite, ar siūlės tiesios ir geros kokybės. Vidinės klešnių siūlės turi atrodyti lyg aštuoniukės. Metalinėse džinsų sagose turėtų būti įspaustas firmos pavadinimas ar ženklas. Originalių džinsų kniedės paprastai gaminamos iš vario. Dešinėje priekinėje džinsinių kelnių kišenėje turėtų būti maža kišenėlė. Džinsai gali būti užsagstomi sagomis arba užsegami metaliniu, bet ne plastmasiniu užtrauktuku. Džinsus siuvančios garsios kompanijos turi skiriamąjį ženklą – siūlę ant užpakalinių kišenių. Pavyzdžiui, „Wrangler“ firmos džinsai ženklinami ant kišenių išsiūta raide „W“. Ant firminių džinsų privalo būti ir siuvinėta arba įspausta odoje firmos etiketė.

Kodėl vienerius džinsus mūvime kelerius metus, o kiti susidėvi per vieną sezoną? Džinsų patvarumas visų pirma priklauso nuo audinio, iš kurio jie pasiūti. Pigiausias džinsinis audinys audžiamas iš ilgo nesukto medvilninio siūlo, jo paviršius yra lygus. Iš tokio audinio pasiūti džinsai greičiau praranda formą, išsisėdi ir nusiskalbia. O iš trumpo susukto medvilnės pluošto nuaustas džinsinis audinys (blogojoje jo pusėje matomas eglutės raštas) yra labai tvirtas ir atsparus dėvėjimui.

Renkamės džinsus

Mados diktatoriai kasmet mums siūlo mūvėti vis kito modelių ir spalvų džinsus. Tačiau renkantis džinsines kelnes svarbu paisyti ne tiek mados, kiek savo kūno formų ir patogumo. Tikrai nepatariame pirkti džinsų, į kuriuos vos pavyko įsisprausti. Neapgaudinėkite savęs – mūvėdama per siaurus džinsus, tikrai neatrodysite lieknesnė, atvirkščiai – toks drabužis tik išryškins jūsų kūno trūkumus. Jei džinsai atrodo geri, tačiau jų liemuo atvėpęs, meskite juos šalin. Tinkamo dydžio džinsai turi būti prigludę, bet negali veržti. Reikėtų nepamiršti, kad dėvint džinsas šiek tiek tempiasi. Džinsai turi būti tokio ilgio, kad klešnių kraštai siektų pėdas. Kad neprašautumėte pro šalį, matuodamasi džinsus, avėkite aukštakulnius. Nepamirškite, kad tamsių spalvų džinsai lieknina, o mūvėdama šviesius atrodysite stambesnė. Džinsų modelį rinkitės pagal figūrą.

Jūsų  figūra Tinkamas džinsų modelis
Aukštas ūgis Jums tiks ilgi džinsai kiek žemesniu liemeniu, jie gali būti platūs arba šiek tiek platėjantys į apačią. Netinka trumpi modeliai, tiesios ir labai siauros, taip pat į apačią siaurėjančios klešnės
Žemas ūgis Rinkitės tiesius siaurus džinsus, kurie pailgins jūsų figūrą. Galite mūvėti ir bridžius, tačiau prie jų turėtumėte avėti aukštakulnius. Jums netinka labai platūs, apsmukę, į apačią siaurėjantys modeliai, atraitytos klešnės
Stambi Rinkitės šiek tiek į apačią siaurėjančius džinsų modelius. Jums turėtų tikti džinsai, dekoruoti stambesnėmis detalėmis: plačiomis siūlėmis, didelėmis kišenėmis
Liesa Jums tiks platūs ir į apačią smarkiai platėjantys džinsai. Džinsų dekoras turėtų būti smulkus, užpakalinės kišenės nedidelės. Jums netinka siauri tiesūs džinsai ir bridžiai
Platūs klubai Rinkitės laisvus džinsus, tiesiomis klešnėmis, žemu liemeniu. Užpakalinės kelnių kišenės turėtų būti prisiūtos arčiau viena kitos, ši gudrybė vizualiai sumažina sėdmenis. Venkite labai aptemptų, į apačia siaurėjančių arba platėjančių modelių
Siauri klubai Apimties klubams suteiks į apačią platėjantys džinsai. Jums tinka tiek aukštas, tiek žemas liemuo. Rinkitės džinsus, kurių užpakalinės kišenės prisiūtos toliau viena nuo kitos. Nemūvėkite labai siaurų džinsų žemu liemeniu

NAUDINGA ŽINOTI

Kaip skalbti ir džiovinti džinsus, kad jie jau po pirmojo skalbimo neprarastų prekinės išvaizdos?

Netinkamai prižiūrimi net geros kokybės džinsai greičiau išblunka ir praranda patvarumą. Jei norite, kad jie laikytų kuo ilgiau, skalbdama laikykitės kelių taisyklių:

→ Visų pirma perskaitykite, kas parašyta džinsų etiketėje, ir skalbkite juos paisydama gamintojo nurodymų.
→ Prieš skalbdama džinsus pirmą kartą pamerkite juos į šaltą sūdytą vandenį. Tai padės išsaugoti originalią jų spalvą.
→ Džinsus skalbkite atskirai nuo kitų drabužių.
→ Prieš skalbimą džinsus išverskite į blogąją pusę, užsekite sagas ir užtrauktukus.
→ Jei skalbiate skalbykle, nustatykite ją tausojamuoju režimu.
→ Skalbkite džinsus ne aukštesnėje nei 30–40º C temperatūroje.
→ Nenaudokite skalbimo miltelių su chloru ar kitomis balinamosiomis medžiagomis.
→ Džinsų negręžkite, verčiau pakabinkite ir leiskite nusivarvėti, taip bus lengviau juos lyginti. Neleiskite džinsams perdžiūti.
→ Džinsus lyginkite iš blogosios pusės mažos temperatūros laidyne.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?