„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Nepiktybiniai navikai, arba lipomos. Ar būtina jas šalinti?

Skaitytoja Renata klausia: „Norėjau daugiau sužinoti apie lipomas, jų atsiradimo priežastis. Chirurgiškai pašalinta lipoma vėl atsinaujino. Ar jos gali supiktybėti? Ar būtina lipomas šalinti? Kaip tai daroma?“.
Ne kiekvienas ant kūno pastebėtas gumbelis, mazgelis ar kitoks darinys – piktos ligos ženklas.
Ne kiekvienas ant kūno pastebėtas gumbelis, mazgelis ar kitoks darinys – piktos ligos ženklas. / Fotolia nuotr.
Temos: 2 Navikas Oda

Atsako Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ plastikos chirurgas Mindaugas Kazanavičius.

Lipomos – dažniausiai diagnozuojami minkštųjų audinių gerybiniai navikai, sudaryti iš riebalinių ląstelių, turinčių tą pačią morfologiją kaip ir normalios ląstelės. Lipomos panašios į minkštus, paslankius poodinius guzelius. Jų dydis labai įvairus: mažosios būna kelių milimetrų pločio, didžiosios perlipa ir 6 cm ribą.

Angiolipomos turi kraujagyslinį komponentą, todėl gali reaguoti į temperatūros pokyčius (nuo šalčio pamėlsta, nuo karščio parausta). Lipomos būna pavienės ir daugybinės, gali atsirasti po oda, pilvo ertmėje, dubenyje, liaukose bei kitose kūno vietose. Dažniausiai susiformuoja ant kaklo, nugaros, krūtinės, rankų, kojų, viršutinėje liemens dalyje. Joms išsivystyti įtakos turi genetiniai faktoriai. Šie dariniai diagnozuojami įvairaus amžiaus pacientams.

Manoma, kad lipomų supiktybėjimo tikimybė labai maža (siekia apie 0,5 proc.), todėl nesant nusiskundimų gydymas nėra taikomas. Lipomas būtina šalinti kuo skubiau tik tada, jei keičiasi jų dydis, spalva ar forma, jaučiamas skausmas, darinio apimtis didesnė nei 5 cm, jis kliūva už drabužių ir kelia diskomfortą. Naikinti reikia, jei įtariama liposarkoma arba riebalinė cista (ateroma). Šiuo metu taikomi du lipomų šalinimo būdai: chirurginis ir lazerinis.

Lipomų šalinimas lazeriu turi keletą pranašumų. Tai paprasta, minimaliai skausminga, lengvai toleruojama procedūra. Ji gali būti taikoma įvairaus amžiaus žmonėms. Maksimaliai išsaugomi aplinkiniai sveiki audiniai, lieka mažiau mėlynių ir patinimų, išvengiama randų. Procedūra atliekama taikant vietinę nejautrą. Be to, lipomas šalinti lazeriu saugu, nes naudojami vienkartiniai originalūs, itin kokybiški sterilūs šviesolaidžiai. Gerokai trumpesnis pooperacinis laikotarpis – tą pačią dieną pacientas išleidžiamas namo ir gali užsiimti įprasta veikla.

Po chirurginės operacijos atliekamas histologinis pašalinto darinio tyrimas. Aiškinamasi, ar lipoma nebuvo piktybinė. Siūlai ištraukiami po 1–2 savaičių. Randą ne mažiau kaip pusę metų būtina saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Dar daugiau specialistų atsakymų į skaitytojams aktualius klausimus rasite 43-ajame „Ji“ numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./„Ji“ žurnalas (43 nr.)
Redakcijos archyvo nuotr./„Ji“ žurnalas (43 nr.)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs