Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

Odos ekspertė neigia mitą apie aknės gydymą saulės spinduliais: taip tik gilinate problemą

Vasarą džiaugiamės saulės spinduliais, dėl kurių, regis, oda tik gražėja ir lygėja. Todėl dažnai saulėtų dienų laukia ir tie, kurie turi problemų su veido oda. Tačiau visuomenėje vis dar gajus mitas, kad saulė gali padėti probleminę veido odą turintiems žmonėms išgydyti aknę. „Benu“ Sveikos odos instituto ekspertė Kristina Lelevičienė teigia, kad saulė aknės būklės nepagerins, anaiptol, nesaugant veido odos galima laukti tik dar didesnių veido odos problemų.
Aknė
Aknė / 123RF.com nuotr.

„Labai gaila, kad vis dar pasitaiko tikinčiųjų, jog saulė gali padėti įveikti odos problemas. Žinoma, iš pradžių gali pasirodyti, kad tai veikia, nes saulė išdžiovina odą, prislopina riebalinių liaukų veiklą. Įtaką daro ir įdegis – aknė tampa mažiau pastebima, todėl išoriškai oda atrodo geriau. Bet tai labai trumpalaikis efektas. Iš tiesų, toks veido odos „gydymo“ būdas sukelia daugybę nematomų problemų, kurios išryškėja vėliau – tai yra veido odos nudegimai, uždegimai“, – teigia K.Lelevičienė.

Kokį poveikį veido odai turi saulė?

Anot specialistės, daugelis iki šiol nesupranta, kas iš tikrųjų vyksta su oda, kai ją pasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Oda yra barjeras, kuris saugo organizmą nuo išorės veiksnių. Vienas pagrindinių jos uždavinių – sulaikyti drėgmę. Kai oda bent kelias minutes pabūna tiesioginiuose saulės spinduliuose, ji gauna didelį kiekį UV spindulių. Jie pažeidžia odą, todėl ji praranda drėgmę.

Po pabuvimo saulėje atsiranda iliuzija, kad veido oda pagerėjo.

„Po pabuvimo saulėje atsiranda iliuzija, kad veido oda pagerėjo. Ji atrodo sausesnė, probleminės veido vietos, kurios dažnai būna paraudusios, trumpam išblunka. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad veido odos sausumas, atsiradęs dėl UV poveikio, nėra toks pats, kaip veidą gydant medicininėmis priemonėmis.

Saulė tiesiog ištraukia natūralius veido odos riebalus, tačiau organizmas tuoj pat šią žalą bando kompensuoti ir užpildo nudegintas vietas, todėl veido oda tampa tik dar riebesnė, o tai veda prie dar didesnių problemų“, – tikina ekspertė.

Veido odos būklės pablogėjimas po nesaugių saulės vonių – beveik garantuotas. Išsausėjusi veido oda suragėja, riebalinių liaukų veikla suaktyvėja, todėl veido išbėrimai padažnėja, aknė gali tapti skausminga.

„Kai deginatės – jūsų oda prakaituoja, kaista, o tai sudaro idealias sąlygas bakterijoms. Po saulės vonių, nudegęs veidas verčia odą pleiskanoti. Šios pleiskanos suragėja, užkemša poras, todėl iškyla spuogai, tai gali sukelti net veido odos uždegimus.

Spuogams užgijus, tose vietose gali atsirasti tamsios dėmės. Atkreipkite dėmesį ir į tai, kad, jei vartojate vaistus aknei gydyti, jūsų oda gali būti jautresnė UV spinduliams, todėl ji nudegs greičiau“, – apie galimas rizikas įspėja K.Lelevičienė.

Ilgalaikė veido odos nepriežiūra saulėje gali paskatinti ir kitus nepageidaujamus efektus. Dėl ultravioletinių spindulių organizme susidaro laisvieji radikalai, kurie atveria kelią tokiems sveikatos sutrikimams, kaip odos vėžys ar priešlaikinis veido odos senėjimas. Dėl šios priežasties veido oda reikia rūpintis nuolat – tai padės apsisaugoti ir nuo aknės, ir kitų odos ligų.

Kaip tinkamai rūpintis veido oda?

Nors saulė veido odos būklės pagerinti nepadės, yra keletas patarimų, kurie gali padėti išvengti riebalinių liaukų veiklos suaktyvėjimo, užsikimšusių porų ir nuolat atsirandančių spuogų.

„Reikia pripažinti, kad epizodinė priežiūra veido odai greičiausiai nepadės, svarbu, kad ja rūpintumėtės nuolat. Tam, kad išvengtumėte naujai atsirandančių spuogų, pirmiausia reikėtų valyti veidą bent du kartus per dieną.

Jei jūsų veido oda jautri, labai svarbus tampa prausiklio pasirinkimas – jis turėtų būti švelnus, be aliejų. Valydami veidą jo netrinkite, nusausinkite rankšluoščiu tapšnojamaisiais judesiais. Jei sportuojate – būtinai nuprauskite veidą po fizinės veiklos, nes prakaitas taip pat kemša poras. Visuomet švariai nuvalykite makiažą, nes miegojimas su makiažo priemonėmis ant veido – didžiausias sveikos odos priešas“, – tikina odos ekspertė.

123RF.com nuotr./Mergina valo veidą miceliniu vandeniu
123RF.com nuotr./Mergina valo veidą miceliniu vandeniu

Odai taip pat itin reikalinga drėgmė – net linkusiai į spuogus odai reikia šiek tiek drėkinimo, kad išlaikytų reikiamą balansą. Esant riebiai odai, reikėtų rinktis lengvą drėkiklį, kurio sudėtyje nėra aliejų. Kai kuriuose veido odos drėkikliuose taip pat yra nuo saulės saugančių ingredientų.

„Saugoti veido odą nuo saulės labai svarbu – tam puikiai tinka tinkamai parinktas veido odos drėkiklis. Taip jūsų oda bus ir sudrėkinta, ir apsaugota nuo nepageidaujamo saulės poveikio.

Reikėtų pasirūpinti, kad priemonė, kurią pasirinksite veido apsaugai, turėtų bent 30 SPF. Jei visą dieną planuojate praleisti lauke – apsaugą nuo saulės tepkite kas dvi valandas. Nepamirškite, kad net ir apniukusią dieną veido oda vis tiek yra veikiama UV spindulių, todėl ją saugoti turite nuolat“, – tvirtina K.Lelevičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas