Paauglystės laikotarpio spuogai – kas nulemia jų atsiradimą?

Aknė (Acne vulgaris), arba tiesiog paprastieji spuogai – tai viena dažniausių odos ligų paauglystėje. Sergant šia liga, dažniausiai pažeidžiamas veidas, rečiau – nugara, krūtinė, pečių ar kaklo oda. Būdingiausias aknės požymis – „užsikimšusios“ veido poros, t.y. uždari bei atviri komedonai, iš kurių formuojasi uždegiminiai bėrimo elementai: papulės (raudoni mazgeliai) bei pustulės (pūlinėliai). Esant sunkiai aknės formai, atsiranda skausmingi mazgai, cistos, o gyjantys bėrimai dažnai palieka ne tik rausvas ar rusvas dėmeles, bet ir įvairaus pobūdžio ir gylio randus odoje.
Spuogai
Spuogai / Vida Press nuotr.

Kas turi įtakos aknės atsiradimui arba paūmėjimui?

Hormonai. Aknės paplitimas yra didžiausias paauglystės periodu, tačiau šia liga sirgti gali bet kokio amžiaus žmonės. Bręstant tiek merginų, tiek vaikinų organizmuose padaugėja vyriškų hormonų (androgenų), kurie skatina riebalų liaukas išvešėti ir didina išskiriamų odos riebalų kiekį. Aknės atsiradimui įtakos turi ne tik cirkuliuojančių hormonų kiekis, bet ir padidėjęs riebalų liaukų jautrumas androgenams. Praėjus brendimui aknė dažniausiai išnyksta savaime. Nustačius vėlyvąją aknę moterims ar sergant tam tikromis ligomis, rekomenduojama atlikti hormoninius tyrimus.

Bakterijos. Esant aknei, yra padidėjęs odos riebalinių liaukų riebalų išsiskyrimas, kas sudaro palankią aplinką aknės bakterijoms (Propionibacterium acnes) intensyviai daugintis. Bakterijų išskiriamos medžiagos sukelią uždegimą, kuris pasireiškia bėrimais odoje.

Genetika. Nustatyta paveldimumo reikšmė aknės atsiradimui: jeigu aknė vargino abu tėvus, labiau tikėtina, kad šia liga susidurs ir jų vaikai. Jeigu vienas ar abu tėvai akne susirgo jau suaugę, didesnė tikimybė, kad šia liga sirgs ir jų brandą sulaukusi atžala.

Vaistai. Aknę sukelti gali tam tikros vaistinės medžiagos, tokios kaip gliukokortikosteroidai, anaboliniai steroidai, B grupės vitaminai, litis ir kt.

Mityba. Gausus angliavandenių, gyvulinės kilmės pieno produktų, riebaus, greito maisto vartojimas

Rūkymas.

Poras užkemšančios (komedogeninės) medžiagos: kosmetikos priemonės, aliejai ir kt.

Kombinuotas aknės gydymas

Aknė yra lėtinė, banguojančios eigos liga, todėl jos gydymas turėtų būti nuoseklus ir ilgalaikis. Nėra vieno vaisto, galinčio greitai ir visam laikui išgydyti aknę. Priklausantis nuo bėrimų pobūdžio ir sunkumo laipsnio bei siekiant paveikti kuo daugiau ligos atsiradimą skatinančių veiksnių, visuomet taikomas kombinuotas gydymas vietiniais ir/ar sisteminiais vaistais, fizinėmis bei kosmetinėmis priemonėmis. Probleminės, į spuogus linkusios odos priežiūrai, rekomenduotina rinktis dermatologinę kosmetiką. Priklausomai nuo aknės sunkumo, pacientai gali naudoti Eucerin DermoPure linijos prausimosi, valymo ir priežiūros priemones. Eucerin DERMOPURE gelinis prausiklis, kurio sudėtyje nėra muilo ir kvapiųjų medžiagų, neužkemša porų ir tinka kasdien naudoti į dėmeles ir aknę linkusiai odai. Priemonė su 6 % amfotenzidų švelniai, bet veiksmingai nuvalo odą, pašalina nešvarumus, makiažą ir riebalų perteklių. Antibakterinėmis savybėmis pasižymintis gelis pašalina odos bakterijas ir neleidžia joms daugintis.

Gelinį prausiklį galima naudoti vartojant vaistus nuo aknės ir nėštumo laikotarpiu. Kai kurie aknės gydymui vartojami vaistai gali išsausinti odą, todėl rekomenduojama papildomas naudoti drėkinamąsias priemones. Saulėtu metu, naudoti apsaugos nuo saulės priemones, rinktis specialiai pritaikytas riebiai ir į aknę linkusiai odai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai