Palangos kurorto muziejuje šią vasarą veikia mados istoriko Aleksandro Vasiljevo atvežta paroda „Paplūdimio mada. 150 metų. Iš Aleksandro Vasiljevo kolekcijos“. Tai puiki galimybė susipažinti, kaip keitėsi kurortuose dėvimi drabužiai, pradedant maudymosi kostiumėliais, baigiant laisvalaikio ir vakarinėmis suknelėmis bei aksesuarais.
Ilgus amžius žmonės maudėsi nuogi ir nieko nesigėdijo. Nuogas kūnas nebuvo tabu. Kaip skelbiama parodos aprašyme, specialiai įrengtų paplūdimių maudymuisi įrengta nebuvo, tad ir paplūdimio mada kadaise nebuvo aktuali, o dabar visų trokštamą įdegusį kūną demonstravo tik žvejai ar valstietės. Vėliau sekė maudynės su apatiniais marškiniais, o paplūdimio apranga atsirado maždaug prieš 100 metų.
Susidomėjimas jūros voniomis atsirado XVIII a. antroje pusėje, kai atsirado atskiros maudyklės drąsuoliams. Terapiniais tikslais jūros maudyklių nauda atrasta tik XIX a. Jos buvo daugiau vyriškos, nes moterys vertino vaikščiojimą pajūriu, gydantį jūros orą ir prisibijojo įdegio – juk odos tamsumas buvo prasčiokų bruožas.
Vokietijoje kurortai atsirado 1820 m. Baltijos pakrantėje, Vakarinėje Prūsijoje. Viena pirmųjų tokių madingų vietų, skirtų gydyti jūros oru ir vandeniu buvo Kranco kurortas. Viktorijos laikų Anglijoje prasidėjo maudynių palaikymo judėjimas. XIX a. antroje pusėje kasdienėje aprangoje atsirado pirmieji maudymosi kostiumai. Jie buvo labai uždari, sunkūs, primenantys kombinezonus iš žydros vilnos su pūstomis kelnaitėmis, juos damos apsivilkdavo specialiose kabinose.
Maudymosi kostiumėliai
Tik XX a. pradžioje aprangos dalimi tapo trikotažiniai maudymosi kostiumėliai iš vilnos, dažnai turintys horizontalias juostas, kurios suartino moterų ir vyrų madą – vyrai niekada nesimaudė nuoga krūtine, nes tai buvo gėdinga.
Kaip atrodo šie kostiumai, galima pamatyti ir parodoje. Tik įsivaizduokite, koks sunkus jis turėtų būti sušlapęs. Kaip matyti iš nuotraukų, net vyriški maudymosi kostiumėliai dengė daug kūno.
Pirmasis pasaulinis karas ir moteriška emancipacija atnešė daug kostiumo pakitimų – jis siaurėjo, tapo patrauklesnis, nebestorino figūros.
1920 m. atsirado maudymosi kostiumo konkursai, nes prie kostiumo buvo privaloma dėvėti kojinaites, kepuraitę ir maudymosi šlepetes. Deginimosi saulėje mada supaprastino maudymosi kostiumą, jis tapo mažiau uždengiantis, atsirado pirmieji bendri paplūdimiai.
Atskiri maudymosi kostiumėliai atsirado 1930 m. Dažniausiai jie buvo kartūniniai. Vėliau – ir maudymosi šortai bei bermudai. Pokario laikotarpiu pirmenybė buvo teikiama kostiumams su išraiškingomis moteriškomis formomis – dėl to į madą atėjo plastmasiniai liemenėlių „puodeliai“, o 1960 m. hipių judėjimas leido damoms maudytis ir degintis be liemenėlės.
TAIP PAT SKAITYKITE: Madingiausi maudymosi kostiumėliai (II): bikinio variacijos nuo retro iki minimalizmo
Suknelės
Be maudymosi kostiumėlių, A.Vasiljevas siekė parodyti ir anuomet vyravusią kurortų madą. Vyrai vilkėjo kostiumus, eidami į paplūdimį – šortus ir marškinėlius, kaip ir dabar. Moterys puošėsi įvairiausiomis sukniomis.
Mados istoriko surinktoje kolekcijoje - „Pierre Cardin“, „Emilio Pucci“, „Scaasi“, „Carven“, „Ungaro“, „Versace“, „Lanvin“, „Christian Dior“ mados namų suknelės ir aksesuarai.
XX a. damų suknelės – iš šilko, organzos, poplino, krepo-žoržeto, taip pat medvilnės ir lino. Madingi buvo ir vasariniai kombinezonai iš krempleno, poliesterio. Hipių laikais atsirado ir vąšeliais nertų suknelių, skarų.
Pastebima tendencija – 1980–1990 m. vyravo gėlės. Ne veltui sakoma, kad mada apsuka ratą ir grįžta – gėlių motyvai ypač madingi jau kelerius metus.
Aksesuarai
XX a. pradžioje moterys dėvėjo satino, nėriniuotas skrybėlaites, dažnai puoštas iš tiulio susuktomis gėlėmis ar plunksnomis.
Vėliau į madą atėjo šiaudinės skrybėlės, net kepuraitės iš klijuotės. Hipių laikais galvą prisidengdavo skarele.
Populiarūs buvo ir papuošalai – ne tik apyrankės, auskarai, bet ir diržai iš gintaro (apie 1970 m.).
Čia taip pat netrūko gėlių motyvų – skrybėlės, kurias puošia ryškios raudonos rožės arba iš tiulio susukti žiedai.
Vasarą sunku išsiversti be akinių nuo saulės. XX a. antroje pusėje jie buvo ypač masyvus ir akį traukiantys.
XX a. viduryje–antroje pusėje madingi buvo ir pinti krepšiai, kurie, beje, yra „ant bangos“ ir šią vasarą. Ne tik į paplūdimy, bet ir einant apsipirkti.
Vyravo aukštakulniai, gana spalvingi, su platforma, dekoruoti gėlėmis, iš pitono odos ir t. t.
Paroda veiks iki rugsėjo 30 d.
TAIP PAT SKAITYKITE: Madingiausi maudymosi kostiumėliai (I): vientisas – patogu, žavinga, seksualu