Tuomet kodėl rytai dažnai prasideda ilgu, mūsų laiką suėdančiu persirenginėjimu ir drabužių derinimu? Kodėl nuspręsti, ką apsirengti, gali būti taip sunku? Dar blogiau, kai maždaug 11 valandą suvokiate, kad su pasirinktu drabužių deriniu vis tiek jaučiatės nesmagiai: suknelė ar palaidinė storina ar pabrėžia viską, ką norėtumėte paslėpti, staiga pastebite prairusią siūlę ar kavos dėmelę, kišenės nedailiai išsipučia, o gal pasirodo, kad marškinių skvernai per ilgi ir negražiai kyšo iš po megztinio?
Turbūt ironiška, bet galimas atsakymas į klausimą, kodėl taip sunku apsirengti į darbą, yra...
...greitosios mados kultūra. Dabar turime daugiau drabužių, nei anksčiau gyvenusios kartos. Mados analitikai ima manyti, kad jau peržengėme „drabužių piko“ ribą, kai vidutinis amerikietis 2000-ųjų pradžioje vidutiniškai pakeisdavo (nusipirkdavo ir išmesdavo) beveik 70 drabužių per metus. 2019 m. spalio mėnesį paskelbtame Morgano Stanley moksliniame pranešime teigiama, kad mados pramonė nyra į struktūrinio nuosmukio būseną: kainos ir toliau krinta, tačiau vartojimas nebeauga. Tai rodo, kad drabužių pirkimas turbūt jau pasiekė lubas. Tyrėjai taip pat domėjosi, ar dėl didėjančio dėmesio aplinkosaugai žmonės ėmė pirkti mažiau. Tokia prognozė neabejotinai privertė „H&M“ generalinį direktorių sunerimti – ši įmonė yra viena iš mažmeninės prekybos drabužiais milžinių, akivaizdžiai jaučiančių sumenkusio augimo skausmus.
Nesvarbu, ar turite atskirą garderobą darbui ir namams, ar planuojate rūbų derinius, ar renkatės juos spontaniškai, tikėtina, kad vis tiek jūsų rūbų spinta gerokai pilnesnė, nei jūsų protėvių ar net tėvų. Pasirinkimo gausa glumina ir kartais net stumia į neviltį.
Neseniai nusprendusi rimtai susitvarkyti namus atradau paprastą gudrybę, kuri dabar atrodo akivaizdi, tačiau stebėtinai efektyviai išsprendžią rytinę problemą. Peržiūrėjau visus drabužius, patikrinau, ar nė vieno nereikia taisyti ir ar jie visi tinka ateinančiam metų laikui, o tada sudėliojau juos pagal kitokią sistemą, nei anksčiau.
Šią mintį iš dalies įkvėpė Marie Kondo patarimas laikyti tos pačios kategorijos daiktus kartu, tik šiuo atveju, užuot kartu sudėjusi panašius drabužius (megztinius sulankstytus viename stalčiuje, sijonus sukabintus vienas šalia kito), supratau, kad prasmingiau suskirstyti rūbus pagal kitokius kriterijus: į vieną grupę pateko drabužiai, kuriuos kartais arba dažnai rengiuosi į darbą, į kitą tie, kurie labiau tinka laisvalaikiui, namams ar ypatingoms progoms. Visus darbo drabužius sudėjau į atskirai.
Pasirodo, šis sprendimas buvo išties puikus. Ruošdamasi į darbą atidarau vieną stalčių ir peržiūriu tik tai, ką ten randu. Taip žymiai sutrumpėja laikas, kurį skiriu pasirinkti darbiniam drabužių komplektui. Dėmesio neblaško rūbai, kurių niekada nesivilkčiau į biurą, ir nebekamuoja apmaudas, kodėl pasirinkimas toks didelis, o vis tiek neturiu ko apsirengti.
Tokia pertvarka taip pat parodė akivaizdžius mano garderobo trūkumus: turiu pakankamai sijonų, tinkamų dėvėti biure (tris), bet man trūksta kelnių (turiu dvejas, nors norėčiau dar vienų žiemai). Man užtenka kojinių ir megztinių, pakanka ir vasarinių palaidinių, o štai šiltų megztinių, tinkamų vilkėti darbe, reikėtų daugiau...
Sutvarkyti vyriškų drabužių spintą turbūt bus lengviau, juolab kad ilgą laiką vyriška „darbo apranga“ buvo gana standartinė: kostiumas, marškiniai ir kaklaraištis. Tačiau daugelyje darboviečių sušvelnėjus aprangos kodui reikalai iš esmės pasikeitė į gera, nes rengdamiesi darbui vyrai vis dažniau gali atskleisti savo asmenybę ir individualų stilių. (Be abejo, naujas, beveik viską leidžiantis aprangos kodas gali reikšti, kad vyrai patiria daugiau nesmagių „ak, nereikėjo vilktis šitų marškinių“ akimirkų, kita vertus, jiems tikrai netenka kęsti nepatogumų dėl ankštų pėdkelnių!)
Tiesa, kartais vis tiek kyla sunkumų. Jei valandą dviračiu važiuoju į darbą, turiu dėvėti sportinius drabužius ir atskirai vežtis aprangą, skirtą persirengti biure (mano įprasta klaida – pamiršti avalynę). Bet visų darbo drabužių laikymas vienoje vietoje vis tiek palengvina užduotį. Kita tokios pertvarkos pasekmė? Galbūt tai, kad dabar, kai visi mano laisvalaikio drabužiai sudėti kartu, savaitgaliais dažniau apsivelku ryškiai ir ekstravagantiškai!