„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pavojai, kurie mūsų odos tyko vasarą

Šylant orui ir vis dažniau lepinant saulės spinduliams norisi nusimesti sunkius žieminius drabužius ir pasinerti į vasaros siūlomus malonumus. Tačiau ar žinome, kokie pavojai mūsų odos tyko šiltuoju metų laiku?
Odą vasaros metus būtina saugoti nuo saulės spindulių
Odą vasaros metus būtina saugoti nuo saulės spindulių / Fotolia nuotr.

Pasak kosmetikos ir parfumerijos tinklo „Douglas“ grožio ekspertės Jūratės Kurilienės, vasarą mūsų oda patiria daugybę išbandymų. „Šiuolaikinio miesto aplinkoje netrūksta užteršto oro ir kenksmingų dalelių, o vasarą šį toksinų kokteilį papildo ir saulė bei karštis. Saulės spinduliai itin sausina odą, kuri pritrūkusi gyvybiškai svarbios drėgmės ir maistinių medžiagų tampa ne be tokia atspari kenksmingiems aplinkos veiksniams, greičiau sensta“, – sako J. Kurilienė.

Laisvieji radikalai

Dėl spartaus gyvenimo ritmo, poilsio trūkumo ir nesubalansuotos mitybos visus metus mūsų organizme kaupiasi laisvieji radikalai  – organizmo ląstelių sieneles ardančios kenksmingos dalelės. Drauge su saule mus pasiekiantys ultravioletiniai spinduliai tik dar labiau skatina laisvųjų radikalų susidarymą, todėl vasarą svarbu aprūpinti organizmą veiksmingais antioksidantais.

„Vienas geriausiai žinomų antioksidantų – vitaminas C. Šis vitaminas ne tik stiprina organizmo imuninę sistemą, bet ir saugo organizmo ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio. Vitaminas C itin naudingas odai – jis labai svarbus kolageno – baltymo, užtikrinančio audinių elastingumą ir tvirtumą, gamybai.

Su laisvaisiais radikalais veiksmingai kovoja ir vitaminas E, kartais dar vadinamas grožio vitaminu. Jis neutralizuoja laisvųjų radikalų poveikį šiems dar nespėjus padaryti žalos“, – paaiškina J. Kurilienė. Šių antioksidantų gausu įvairiuose vaisiuose ir augaliniuose ekstraktuose, taip pat odą puoselėjančiuose alyvuogių, arganų, makadamijų riešutų aliejuose.

Shutterstock nuotr./Mergina paplūdimyje.
Shutterstock nuotr./Mergina paplūdimyje.

Drėgmės trūkumas

Grožio ekspertė pastebi, kad vasarą itin svarbu užtikrinti pakankamą odos drėkinimą. „Kai odai nepakanka drėgmės,  sulėtėja jos regeneracija – t. y. atsinaujinimas. Dėl to dažnai girdime teiginį, kad išsausėjusi oda greičiau sensta“, – sako J. Kurilienė. Pasak jos, šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžiama lauke ir kaitrioje saulėje, patariama rinktis aktyviai drėkinančias priemones. Linkusiai gretai išsausėti odai ypač naudingi jūrų dumblių ekstraktai, maistingi migdolų, mangų, arganų aliejai, padedantys drėgmei prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius ir skatinantys jos ląstelių regeneraciją.

Taip pat skaitykite: Kaip mus mato saulė? Šis vaizdo įrašas jus nustebins

Saulės spinduliai

Žinoma, karštąjį sezoną sunku apsieiti be apsaugos nuo saulės. Jau kelerius metus aktyviai diskutuojama apie priemonių su UV filtru naudojimą ne tik esant saulės atokaitoje, gamtoje, bet ir mieste. Kai kurie tyrimai rodo, kad klastingi UV spinduliai tarp aukštų miesto pastatų mūsų odą veikia ne mažiau nei atvirame paplūdimyje. Tačiau grožio ekspertė sako, kad apsauginį UV filtrą turinčias priemones reikia rinktis sumaniai – pirmiausia atsižvelgiant į tai, kiek laiko ketiname praleisti saulės atokaitoje.

„Shuterstock“ nuotr./Dėl žmonių pomėgio kaitintis po saule, sergamumas melanoma pasaulyje nuolat didėja.
„Shuterstock“ nuotr./Dėl žmonių pomėgio kaitintis po saule, sergamumas melanoma pasaulyje nuolat didėja.

„Ruošiantis pasivaikščiojimui parke ar užmiestyje reikėtų nepamiršti ir specialių apsauginių priemonių nuo saulės. Priklausomai nuo odos tipo galima rinktis vidutinę – SPF 15-20, ar stiprią – SPF 30 ir daugiau, apsaugą. Kitu atveju rizikuojame susidurti su nudegimu – paraudusia ir perštinčia oda. O štai įprastą dieną, kai saulėje praleidžiame nedaug laiko, pakanka ir sumanių odos priežiūros ar kosmetikos priemonių.

UV filtras tampa neatsiejama šiuolaikinių odos priežiūros ir dekoratyvinės kosmetikos priemonių sudedamąja dalimi – juo vis dažniau papildomi dienai skirti drėkinamieji ar maskuojantys BB kremai, odos imunitetą stiprinantys serumai, taip pat kai kurių gamintojų makiažo pagrindas“, – pastebi J. Kurilienė.

Kaip išsirinkti apsaugines priemones nuo saulės?

Pasak grožio ekspertės, apsauginių priemonių taip pat būna įvairių. Dažniausiai sutinkami dviejų rūšių – mineraliniai arba cheminiai SPF filtrai. Mineraliniai SPF filtrai veikia tarsi atšvaitas, kuris atspindi odos paviršių pasiekiančius UV spindulius, taip neleisdami jiems prasiskverbti į odą. Tuo tarpu cheminiai filtrai reaguodami su UV spinduliais paverčia juos nekenksminga šiluma. Nors jų veikimo principai skiriasi, tiek vieni, tiek kiti yra skirti apsaugoti odą nuo kenksmingų UVA ir UVB spindulių.

Taip pat skaitykite: Įdegis be saulės: kaip naudoti savaiminio įdegio priemones

J. Kurilienė pastebi, kad mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip užtikrinti dar efektyvesnę odos apsaugą ir kompleksinę jos priežiūrą. Šiandien jau galima rasti produktų, kurių apsauginė funkcija suaktyvėja tada, kai priemonės sudedamosios dalys reaguoja su vandeniu ar drėgme. Taip oda dar geriau apsaugoma net itin karštomis dienomis, kai dažniau maudomės vandenyje ir gausiau prakaituojame. Neretai šiuolaikinės apsaugos nuo saulės priemonės yra papildomos drėkinamosiomis ir maitinamosiomis savybėmis, taip siekiant geriau apsaugoti odą ne tik nuo kenksmingų saulės spindulių, bet ir išsausėjimo bei toksinų. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs